Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-16 10:53
AC / PKP Intercity

Pierwsza kobieta maszynista w PKP Intercity

PKP Intercity zatrudnia obecnie blisko 1200 maszynistów. Wśród nich po raz pierwszy znalazła się kobieta.


Aleksandra Płusa po pozytywnie zakończonym blisko 2-letnim kursie zdobyła uprawnienia do prowadzenia zarówno nowoczesnych pociągów PesaDART, jak i tradycyjnych składów zestawionych z lokomotywy oraz wagonów. Jak wyglądała, jej i innych kandydatów, droga do zawodu maszynisty?

PKP intercity co roku organizuje rekrutację kandydatów, którzy chcą zostać maszynistami i prowadzić pociągi dalekobieżne. W ostatnich latach bierze w niej udział ponad 1000 osób, z czego po wstępnych selekcjach, zostaje około 100 kandydatów. Uprawnienia do wykonywania zawodu maszynisty zdobywa ostatecznie 80 procent z nich.

Udało się to m.in. Sebastianowi Sałańskiemu i Aleksandrze Płusie – pierwszej kobiecie maszyniście w PKP Intercity.

Kolejowa rodzinna tradycja

Aleksandra z koleją jest związana od dziecka. Od 35 lat, jej ojciec pracuje jako maszynista. - Od kiedy pamiętam, z zaciekawieniem obserwowałam pracę taty i podpytywałam o wszystko – zwierza się. - Fascynowały mnie lokomotywy, a także wyzwania i odpowiedzialność, jakie wiążą się z tą pracą.

Wybór zawodu mógł wydawać się oczywisty, jednak pomimo zainteresowań, Aleksandra nie wiązała swojej przyszłości z koleją i najpierw zdecydowała się na pracę w innej branży. Gdy jednak pojawiło się ogłoszenie o rekrutacji kandydatów na maszynistów Aleksandra bez wahania złożyła aplikację. - W ośrodku szkoleniowym zobaczyłam dwie oczekujące kobiety. Odetchnęłam z ulgą, że nie jestem sama – wyznaje. – Po chwili okazało się, że to osoby towarzyszące. Byłam jedyną kobietą, która zgłosiła się w rekrutacji. Myślałam, że nie mam żadnych szans.

Aleksandra została jednak przyjęta na kurs. - W pierwszych dniach szkolenia widziałam zdziwienie kolegów – wspomina. - Jednak dzięki fachowej wiedzy, zdobytej w technikum budowlanym i na studiach technicznych szybko zdobyłam zaufanie i akceptację grupy.

Jednocześnie, jak sama mówi – nie straszne jej złamany paznokieć czy pobrudzenie smarem. - Myślę, że mój udział w szkoleniu przetarł szlak przyszłym kandydatkom.

Jak zostać maszynistą?

Kandydat na maszynistę w pierwszej kolejności odbywa dwumiesięczne szkolenie z zasad funkcjonowania kolei i przepisów, które kończy się egzaminem licencyjnym. Po uzyskaniu licencji kolejnym etapem jest kurs na świadectwo maszynisty, który trwa do 16 miesięcy. W jego trakcie kandydat zdobywa wiedzę m.in. z zakresu budowy pojazdów kolejowych. Później pod okiem instruktora adept uczy się obsługi całego taboru, w tym także lokomotyw spalinowych starszego typu.

- Najtrudniejszym etapem szkolenia dla mnie było uczenie się wszystkich kwestii związanych z konstrukcją pojazdów. Natomiast najprzyjemniejsze były jazdy  – wspomina Sebastian, który pomimo iż ma 22 lata i jest najmłodszym maszynistom w Zakładzie Centralnym PKP Intercity, to ma uprawnienia do prowadzenia wszystkich pojazdów, w tym pociągów Pendolino.

Podczas szkolenia kandydaci odbywają też jazdy na symulatorze lokomotywy. W dostępnych scenariuszach można ująć sytuacje realnie występujące na torach – powalone drzewo czy uszkodzony hamulec to tylko niektóre z nich. Dzięki temu kandydaci mogą przygotować się na wiele zdarzeń, które przytrafiają się w trakcie prowadzenia pociągu.

Po zakończonym kursie i pozytywnej opinii opiekuna adept może przystąpić do egzaminu. Po jego zdaniu otrzymuje się świadectwo maszynisty uprawniające do prowadzenia określonego typu pojazdu.  Następnie maszyniści zapoznają się z trasami, po których będą kursować z pasażerami na pokładzie.


źródło: Cezary Nowak
Rzecznik prasowy PKP Intercity S.A.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-16 10:12:06
miniaturka

Góra Modlitwy: Europe shall be saved!

Łączymy Wielki Post ze szczególną modlitwą i postem w intencji zbawienia Europy. Zapraszamy do wspólnej modlitwy 25 marca w godzinach od 8:00 do 24:00!
2017-03-16 10:23:03
miniaturka

24h modlitwy i postu w intencji Polski

Trwa czterdziestodniowa modlitwa i post “Europe shall be saved”, zainicjowana przez Domy Modlitwy w Europie i podjęta przez chrześcijan w wielu miejscach na świecie. 29 marca wszyscy uczestnicy tej akcji będą wstawiać się do Boga w intencji Polski.
2017-03-16 10:31:26
miniaturka
play

Czym dla Ciebie jest... wierność? Internetowe rekolekcje wielkopostne [WIDEO]

Trwa II Tydzień Wielkiego Postu. Dziś ważne pytanie o... wierność.
2017-03-16 11:34:23
miniaturka

Obrońcy życia nie muszą przepraszać za pikiety antyaborcyjne

Sąd Najwyższy uchylił wyrok nakazujący działaczom rzeszowskiego oddziału Fundacji Pro–Prawo do Życia przeprosić prywatny rzeszowski szpital za przeprowadzane w 2014 roku pikiety i wystawy antyaborcyjnej
2017-03-16 11:58:16
miniaturka

Pobiegną dla osób bez domu!

Rekordowa jak dotąd liczba – 93 sportowców – pobiegnie dla osób bezdomnych, dając tym samym znak, że wraz z końcem zimy wcale nie kończą się trudności osób bez domu.
2017-03-16 12:03:35
miniaturka

Marsze dla Życia i Rodziny w Diecezji Łomżyńskiej

25 marca będzie obchodzona Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.To również Dzień Świętości Życia. W związku z tym w odbędą się liczne Marsze dla Życia i Rodziny w Diecezji Łomżyńskiej pod hasłem:,,Wybierajcie więc życie abyście żyli wy i wasze potomstwo"(Pwt19,18).