Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-16 09:05
rk

Bp Roman Pindel objął opieką rodzinę syryjską w ramach akcji „Rodzina Rodzinie”

Do akcji, którą koordynuje Caritas diecezjalna, włączyło się w ciągu ostatnich kilku dni kilkanaście parafii z terenu diecezji bielsko-żywieckiej.

Bp Roman Pindel
Autor/źródło: rk

Do akcji „Rodzina Rodzinie”, którą koordynuje Caritas diecezjalna, włączyło się w ciągu ostatnich kilku dni kilkanaście parafii z terenu diecezji bielsko-żywieckiej. Także biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, który zaapelował do parafii i wiernych, by wsparli akcję Caritas Polska, osobiście objął opieką jedną rodzinę syryjską w ramach akcji „Rodzina Rodzinie”. 

Jak poinformował dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Robert Kasprowski około 20 parafii z terenu Podbeskidzia potwierdziło już swoje zaangażowanie w tę formę pomocy rodzinom z Bliskiego Wschodu. „Caritas diecezji bielsko-żywieckiej otrzymuje i rejestruje na bieżąco kolejne zgłoszenia do akcji” – dodał.

Duchowny wyjaśnił, że pomoc Caritas jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka, który podkreślił, że „uchodźcy to nie liczby, tylko osoby, które mają twarze, imiona i historie życia”, oraz na prośbę biskupa diecezji bielsko-żywieckiej, który w swym wielkopostnym komunikacie poprosił, aby każda parafia diecezji pomogła przynajmniej jednej syryjskiej rodzinie wskazanej przez Caritas Polska.

„Wdzięczny za waszą służbę, prośbę tę polecam duszpasterzom, katechetom, członkom zespołów charytatywnych, wolontariuszom Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas. Stajemy wobec bardzo konkretnej możliwości świadczenia jałmużny wielkopostnej. Odczytajmy tę możliwość jako znak czasu” – napisał biskup Pindel. Chcąc dać przykład innym, sam objął opieką jedną z poszkodowanych rodzin syryjskich.

Swoje wsparcie wierni w diecezji bielsko-żywieckiej mogą przekazać, bezpośrednio „adoptując” jedną syryjską rodzinę na okres pół roku za pośrednictwem portalu www.rodzinarodzinie.caritas.pl., składając jednorazowo bądź systematycznie ofiarę w swojej parafii, lub dołączając do Rodziny Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, która gromadzi na specjalnym koncie nawet najdrobniejsze i jednorazowe wpłaty od osób chcących wesprzeć to dzieło.

W wielu parafiach diecezji bielsko-żywieckiej pojawiły się specjalne skarbonki lub są prowadzone zbiórki na ten cel.

W całej Polsce obecnie w ramach programu „Rodzina Rodzinie” ponad 7 tys. polskich darczyńców wspiera ok. 2230 rodzin w Aleppo.

Akcja Caritas Polska „Rodzina Rodzinie” polega na wsparciu konkretnych rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. W inicjatywę włączyć się mogą polskie rodziny, parafie, diecezje, środowiska czy firmy oraz inne instytucje, które zadeklarują sześciomiesięczną pomoc dla konkretnej rodziny. Darczyńcy mogą objąć rodzinę wsparciem całościowym lub częściowym, w zależności od możliwości finansowych.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy