Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-03-16 08:06
AC / Radio Watykańskie

Afryka Środkowa: Watykan wspiera powrót uchodźców do domów

Prawie tysiąc środkowoafrykańskich uchodźców wróci do swych domów dzięki pomocy Stolicy Apostolskiej.

Autor/źródło: SSgt Ryan Crane, https://commons.wikimedia.org

Przekazała ona miejscowej Caritas fundusze konieczne do sfinansowania najpilniejszych potrzeb związanych z powrotem rodzin do miejscowości, z których uciekły one w czasie wojny w obawie o swe życie. Watykan przekazał w tym celu 120 tys. euro, czyli równowartość 80 mln miejscowych franków. Z pomocy skorzystają uchodźcy mieszkający w Centrum Jana XXIII, a także na terenie wyższego seminarium duchownego w Bangi.

Watykańskie wsparcie dla środkowoafrykańskich uchodźców jest kolejnym po tym, jak miejscowy rząd zaczął finansować akcję „Boże Narodzenie w domu”. Jej celem jest doprowadzenie do tego, by do końca roku wszyscy mieszkańcy prowizorycznych obozów mogli wrócić do swych domów. Pierwszym krokiem na tej drodze było zlikwidowanie największego obozu w stolicy, który mieścił się wokół lotniska. Szacuje się, że w Bangi wciąż jeszcze mieszka 127 tys. uchodźców wewnętrznych. Przed rokiem było ich o ponad 11 tys. więcej. Powrót uchodźców środkowoafrykańska Caritas określa mianem przywracania normalności i znaku nadziei na pokojową przyszłość.

bz/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Watykan, wojna, RŚA, Republika Środkowoafrykańska, uchodźcy, Afryka Środkowa