Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-15 18:33
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Watykan w Radzie Praw Człowieka: konflikt w Syrii porażką narodów

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zabrał głos na 34. sesji Rady Praw Człowieka w Genewie.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org

Bezsensowną rzezią nazwał wojnę toczącą się od 6 lat w Syrii przedstawiciel Stolicy Apostolskiej na 34. sesji Rady Praw Człowieka w Genewie. Abp Ivan Jurkovič przypomniał setki tysięcy ofiar śmiertelnych i rannych, zniszczenie domów, szkół, szpitali i miejsc kultu, dewastację całych miast, niedożywienie i brak odpowiedniej opieki medycznej. Taka jest codzienna rzeczywistość mieszkańców tego bliskowschodniego kraju.

„Stolica Apostolska pragnie przypomnieć swą solidarność z ludnością Syrii, a zwłaszcza z ofiarami przemocy – powiedział papieski dyplomata. – Wzywa wspólnotę międzynarodową, by zaczęła patrzeć na to z perspektywy ofiar. 6 lat bezsensownej rzezi pokazuje raz jeszcze, jak złudna i bezskuteczna jest wojna jako środek rozwiązywania kontrowersji”. Stały watykański obserwator w ONZ w Genewie przypomniał, że od 2011 r. konflikt spowodował exodus z Syrii 5 mln ludzi, podczas gdy innych 13,5 mln, z czego połowa to dzieci, jest ciągle w potrzebie.

„Jest czymś nie po przyjęcia, aby dzieci płaciły najwyższą cenę” – stwierdził abp Jurkovič. Przypomniał słowa Papieża Franciszka, że w Syrii pozbawia się je radości dzieciństwa i młodości, takich jak możliwość zabawy czy chodzenia do szkoły. Stolica Apostolska apeluje – powiedział jej przedstawiciel – „aby pokój, przebaczenie i pojednanie zatriumfowały nad przemocą i urazami. 6 lat konfliktu wskazuje na totalną porażkę wspólnoty międzynarodowej”. Watykański dyplomata wskazał na odpowiedzialność rodziny narodów za zapewnienie należnych praw wszystkim mieszkańcom Syrii, niezależnie od przynależności religijnej czy etnicznej. Podkreślił też bezwzględne pierwszeństwo ludzkiej godności nad wszelkimi innymi interesami.


ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-15 15:25:54
miniaturka

Pomoc medyczna w Syrii

Caritas Polska od 2014 roku finansuje funkcjonowanie centrum medycznego Caritas Syria w Damaszku, oferującego dostęp do opieki zdrowotnej dla tysięcy uchodźców wewnętrznych i społeczności lokalnych.
2017-03-15 16:23:01
miniaturka

Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu – bazyliką

Ojciec Święty Franciszek podniósł do tytułu i godności Bazyliki Mniejszej Sanktuarium Św. Józefa w Poznaniu. Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, 19 marca 2017 r. będzie przewodniczył uroczystości ogłoszenia nowej Bazyliki Mniejszej.
2017-03-15 16:39:00
miniaturka
play

Audiencja ogólna: Bóg uzdalnia do prawdziwej miłości

Człowiek jest zdolny do prawdziwej miłości. Musi jednak prosić o nią Boga i pozwolić na to, by stał się narzędziem Bożej miłości – mówił Papież na audiencji ogólnej.
2017-03-15 18:42:31
miniaturka

Etiopia: ponad 70 osób poniosło śmierć po osunięciu się śmieci

Ponad 70 osób, w większości kobiet i dzieci, poniosło śmierć w wyniku osunięcia się odpadów z wielkiego wysypiska śmieci na peryferiach Addis Abeby.
2017-03-16 08:10:01
miniaturka

Afryka Środkowa: Watykan wspiera powrót uchodźców do domów

Prawie tysiąc środkowoafrykańskich uchodźców wróci do swych domów dzięki pomocy Stolicy Apostolskiej.
2017-03-16 08:21:33
miniaturka

Aborcja z powodu biedy? Boliwijscy biskupi stanowczo przeciwni

Biskupi Boliwii zdecydowanie przeciwstawili się legalizacji aborcji i eutanazji w tym kraju, którą ma wprowadzić dyskutowana właśnie w parlamencie reforma kodeksu karnego.