Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-15 11:49
rk

Oświęcim: konferencja „Ekumenizm męczenników”

Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu organizuje w dniach od 7 do 9 kwietnia wielkopostną konferencję „Ekumenizm męczenników”.

Konferencja w CDIM w Oświęcimiu
Autor/źródło: CDiM

Z okazji Jubileuszu 500- lecia Reformacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu organizuje w dniach od 7 do 9 kwietnia wielkopostną konferencję „Ekumenizm męczenników”. W wydarzeniu, które rozpocznie się w piątek przed Niedzielą Palmową, udział wezmą wykładowcy z Polski, Niemiec i Ukrainy.

„Pamięć wydarzeń 500 lat Reformacji przypomina nam niestety kłótnie i podziały, ale także głębokie szukanie woli Boga. Chcemy się w tych dniach refleksji skupić na szukaniu tego, co nas łączy najbardziej: świadectwa życia dla zbawczej nadziei, którą nam daje Bóg w Chrystusie Jezusie” – napisali pomysłodawcy spotkania z CDiM, zaznaczając, że konferencję można przeżyć także jako dni skupienia w Wielkim Poście.

Tytuł konferencji nawiązuje do słów, jakie wypowiedział Jan Paweł II podczas nabożeństwa „Ekumeniczne Wspomnienie Świadków Wiary XX wieku” 7 maja 2000 r. w rzymskim Koloseum. Papież mówiąc do przedstawicieli różnych Kościołów, podkreślił, że „cenne dziedzictwo, jakie przekazali nam ci mężni świadkowie, jest wspólnym skarbem wszystkich Kościołów i wszystkich Wspólnot kościelnych”.

„To dziedzictwo przemawia donioślejszym głosem niż podziały. Ekumenizm męczenników i świadków wiary jest najbardziej przekonujący; wskazuje drogę jedności chrześcijanom XXI wieku. Jest to dziedzictwo krzyża przeżywane w świetle Paschy: dziedzictwo, które wzbogaca i wspomaga chrześcijan, wchodzących w nowe tysiąclecie” – zaznaczył wówczas papież Polak.

Podczas konferencji wykładowcy przedstawią poszczególne perspektywy teologii męczeństwa – katolicką, protestancką, grekokatolicką i prawosławną.

Wśród autorów wykładów będą: Teresa Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, ks. dr Volker Haarmann – referent ds. dialogu chrześcijańsko-żydowskiego z Kościoła ewangelickiego w Nadrenii, dr Joanna Barcik z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, Switlana Hurkina z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, prof. Marek Kita z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Ekumenii i Dialogu oraz kierownik katedry chrystologii wydziału teologicznego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Łukasz Kamykowski opowie o chrześcijańskiej teologii męczeństwa wobec żydowskiego Shoah.

Świadectwo męczeństwa w Aleppo przybliży Marta Titaniec – kierowniczka działu projektów zagranicznych w Caritas Polska i sekretarz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

Przewidziano także „Medytację Drogi Krzyżowej” na terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz II -Birkenau

Zgłoszenia przyjmowane są do 31 marca br. Szczegóły programu – na stronie Cdim.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy