Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-14 18:02
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Zjazd rodzin z ruchu Focolari w 9-lecie śmierci Chiary Lubich

„Od Chiary Lubich światło dla rodziny” to tytuł międzynarodowego spotkania w Loppiano koło Florencji – jednej z wielu inicjatyw o tematyce rodzinnej, zorganizowanych na całym świecie w dziewiątą rocznicę śmierci założycielki ruchu Focolari.

Autor/źródło: wikipedia commons/Massimo Finizio

14 marca 2008 r. w Rocca di Papa pod Rzymem, mając 88 lat. Od dwóch lat trwa jej proces beatyfikacyjny.

Na spotkanie w Loppiano przybyło około tysiąca rodzin – rodzice z dziećmi i dziadkowie – z 50 krajów świata, wśród nich Maria i Raimondo Scotto – ona psycholog, on lekarz – zaangażowani w gałąź ruchu Focolari „Nowe Rodziny” („Famiglie Nuove”). Są małżeństwem od 40 lat i mają troje dzieci. Rodzinną gałąź istniejącego już od czasów drugiej wojny światowej ruchu Focolari Chiara Lubich utworzyła dokładnie pół wieku temu, w 1967 r.

„W roku 1967 Chiara, właśnie dlatego, że widziała, jak bardzo zagrożona jest rodzina, poczuła w sercu silne pragnienie, abyśmy my, małżonkowie uformowani w ruchu Focolari, wzięli na siebie ze szczególną troską odpowiedzialność za wszystkie rodziny świata. Mówiła: «Kładę na wasze barki najbardziej udręczoną, najbardziej cierpiącą część ludzkości: separacje, rozstania, dzieci porzucone na lata w sierocińcach, konsumpcjonizm, wdowieństwo». Chiara Lubich dała nam od samego początku piękną intuicję sztuki kochania, bo tylko kochając można uzdrawiać tkankę rodzinną, kłaść kres kryzysom i zapobiegać im” – powiedziała Radiu Watykańskiemu Maria Scotto.

Rodzinna gałąź ruchu Focolari już od szeregu lat prowadzi kursy celem pomocy rodzinom zagrożonym rozbiciem. Jedność wielu z nich udało się uratować. Innym polem działania jest praca z młodzieżą, uwzględniająca aktualne problemy, takie jak szerzona ideologia gender. Ruch Focolari przygotowuje też specjalne programy szkolne na temat miłości i rodziny.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-14 15:33:40
miniaturka

Bp Juszczak prosi o gościnę dla ukraińskich migrantów w parafiach

Bp Włodzimierz Juszczak zwrócił się do biskupów z prośbą o gościnę dla ukraińskich migrantów w kościołach i parafiach. Potrzebne są świątynie, miejsca na odprawianie nabożeństw, szczególnie w dużych miastach.
2017-03-14 15:57:27
miniaturka

Kwartalnik „Caritas" w wersji elektronicznej na urządzenia mobilne

Wczoraj, 13 marca, odbyła się premiera kwartalnika „Caritas" w wersji elektronicznej, o czym poinformowała Caritas Polska. Pierwsze e-wydanie można pobrać bezpłatnie.
2017-03-14 16:16:48
miniaturka

Nepal: kobiety coraz częściej padają ofiarą handlu ludźmi

Coraz więcej kobiet wykorzystuje się w prostytucji czy w handlu organami do przeszczepów – alarmują nepalscy działacze katoliccy.
2017-03-14 18:11:18
miniaturka

Sudan Płd.: zamordowano anglikańskiego pastora

W Sudanie Południowym zamordowano anglikańskiego pastora. Do brutalnej zbrodni doszło w mieście Yei. Co gorsze, ks. Simon Kwaje zginął w dniu, kiedy w całym kraju trwały modlitwy o pokój i pojednanie.
2017-03-14 22:56:24
miniaturka

Biskupi z Kalisza na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Duszpasterstwo małżeństw i rodzin w świetle adhortacji apostolskiej Amoris laetitia to główny temat 375. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. W czasie obrad powołano Komisję Maryjną, w której zasiadł m.in. bp Łukasz Buzun z Kalisza.
2017-03-15 08:09:22
miniaturka

Wybory 375. Zebrania Plenarnego KEP

Podczas obrad Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które miały miejsce 13 i 14 marca w Warszawie, biskupi powołali Komisję Maryjną. Dokonali też wyborów do istniejących już gremiów Episkopatu.