Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-14 14:53
S. Zielińska / KAI

Bp Mazur na zebraniu KEP: rodzina jest kolebką powołań misyjnych

Kolebką powołań misyjnych jest rodzina – przypomniał dziś w Warszawie bp Jerzy Mazur. Podczas zebrania plenarnego KEP podkreślił, że rodzina powinna być wspólnotą wiary, która ewangelizuje także inne rodziny i niesie Ewangelię światu.

Autor/źródło: pixabay.com

Obecnie do wyjazdu na misje przygotowuje się w Polsce 18 osób – poinformował przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji.

Do tej pory rozprowadzono 12 tys. egzemplarzy wydanego w ub. roku "modlitewnika ucznia-misjonarza" pt. "Idźcie i głoście". Bp Mazur poinformował też, że w ciągu 10 lat istnienia dzieła Pomocy "Ad Gentes" zrealizowano ponad 1500 projektów ewangelizacyjnych, medycznych, edukacyjnych i charytatywnych na sumę ponad d 6,5 mln. złotych.

W ramach polskiej pomocy rozwojowej MSZ, dzieło Pomocy "Ad Gentes" wraz franciszkanami zbudowało i wyposażyło dwupiętrową szkołę podstawowa dla 800 uczniów w Dar es Salaam w Tanzanii. "Miałem okazje poświęcić nowy, imponujący budynek szkolny oraz plac pod budowę szkoły zawodowej, której budowa ruszy w tym roku" – poinformował bp Mazur.

W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie do wyjazdu do pracy ewangelizacyjnej przygotowuje się obecnie 18 osób: 7 księży diecezjalnych, trzech zakonników, sześć sióstr zakonnych, jeden kleryk i świecka kobieta. Większość z nich pojedzie do różnych krajów Ameryki Łacińskiej, pozostali do Afryki. Bp Mazur zaapelował do biskupów o zgłaszanie do Centrum Formacji Misyjnej kandydatów kształcenia się w przyszłym roku formacyjnym.

Podczas swojego wystąpienia bp Mazur zwracał uwagę na rolę rodziny w dziele misyjnego wychowywania dzieci. "Jest ona kolebka powołań misyjnych i bierze odpowiedzialność za dzieło misyjne Kościoła – powiedział hierarcha. – Komisja dostrzega potrzebę umisyjniania życia rodzinnego, tak, by rodzina – jak uczył św. Jan Paweł II – stała się autentyczną wspólnotą wiary, która ewangelizuje swych członków, inne rodziny oraz niesie Ewangelie światu" – podkreślił bp Jerzy Mazur.

Rozpoczęte wczoraj 375. zebranie plenarne KEP, którego głównym tematem jest duszpasterstwo rodzin, zakończy się dziś po południu.

tk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-14 13:31:05
miniaturka

Watykan: kurs forum wewnętrznego dla spowiedników

W Watykanie rozpoczął się doroczny, już 28. z kolei, kurs forum wewnętrznego dla spowiedników. Organizowany on jest tradycyjnie w czasie Wielkiego Postu przez Penitencjarię Apostolską.
2017-03-14 13:57:10
miniaturka

Papież na Mszy: nie ma nawrócenia bez konkretnych czynów

Wielkopostną drogę nawrócenia wskazał Papież podczas Mszy w kaplicy Domu św. Marty. W homilii nawiązał przede wszystkim do dzisiejszego pierwszego czytania z Księgi Proroka Izajasza, gdzie słyszymy wezwanie: „Przestańcie czynić zło! Zaprawiajcie się w dobru!”.
2017-03-14 14:22:08
miniaturka

Kościół chce zjednoczyć wszystkich w trosce o trzeźwość Polaków

Chcemy zintegrować wszystkie środowiska, aby mówiły jednym głosem, że dbałość o Polaków oznacza także troskę o ich trzeźwość – powiedział KAI bp Tadeusz Bronakowski.
2017-03-14 15:33:40
miniaturka

Bp Juszczak prosi o gościnę dla ukraińskich migrantów w parafiach

Bp Włodzimierz Juszczak zwrócił się do biskupów z prośbą o gościnę dla ukraińskich migrantów w kościołach i parafiach. Potrzebne są świątynie, miejsca na odprawianie nabożeństw, szczególnie w dużych miastach.
2017-03-14 15:57:27
miniaturka

Kwartalnik „Caritas" w wersji elektronicznej na urządzenia mobilne

Wczoraj, 13 marca, odbyła się premiera kwartalnika „Caritas" w wersji elektronicznej, o czym poinformowała Caritas Polska. Pierwsze e-wydanie można pobrać bezpłatnie.
2017-03-14 16:16:48
miniaturka

Nepal: kobiety coraz częściej padają ofiarą handlu ludźmi

Coraz więcej kobiet wykorzystuje się w prostytucji czy w handlu organami do przeszczepów – alarmują nepalscy działacze katoliccy.