Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-03-14 13:25
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Watykan: kurs forum wewnętrznego dla spowiedników

W Watykanie rozpoczął się doroczny, już 28. z kolei, kurs forum wewnętrznego dla spowiedników. Organizowany on jest tradycyjnie w czasie Wielkiego Postu przez Penitencjarię Apostolską.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

W spotkaniu dla spowiedników uczestniczy ponad 600 kapłanów z całego świata. Zwieńczeniem kursu będzie liturgia pokutna w bazylice watykańskiej, którą w piątek poprowadzi Papież Franciszek.

„Ojcu Świętemu mocno leży na sercu kwestia dobrej formacji kapłanów do ich prawidłowiej i odpowiedzialnej posługi w sakramencie pojednania, tak by każdy kto odchodzi od kratek konfesjonału mógł prawdziwie doświadczyć Bożego miłosierdzia” - mówi ks. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej.

„Wykonując posługę pojednania, kapłani powinni starać się wykonywać misję ojców, doradców i „sędziów” zgodnie z nauczaniem Magisterium, nabywając wiedzę niezbędną do tego celu i postępując ostrożnie, z dyskrecją, cierpliwością, rozeznaniem i dobrocią. Należy unikać niebezpieczeństwa kreowania «cierpienia grzechu», czy też «kompleksu poczucia winy» u penitenta, który ma być przecież zachęcany, aby całą swoją ufność złożył w nieskończonym miłosierdziu Boga – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Nykiel. – Żaden spowiednik nigdy nie powinien uważać się za właściciela sakramentu, którym posługuje, ponieważ każdy ksiądz dobrze wie, że sam jest grzesznikiem, któremu odpuszczono i stale jest podtrzymywany przez miłosierną miłość Boga. Proboszczom Rzymu Papież przypomniał ostatnio, że „kapłan czy biskup, który nie uważa się za grzesznika, który się nie spowiada, zamyka się w sobie i nie postępuje w wierze”. Posługa spowiedzi, prawdopodobnie bardziej niż inne sakramenty, podkreśla całe człowieczeństwo, przygotowanie doktrynalne i osobowość posługującego kapłana, dlatego też wymaga wielkiej pokory, stabilności, dojrzałego człowieczeństwa i głębi jego życia duchowego”.

Kurs Forum Wewnętrznego rozpoczęła Lectio magistralis kardynała Penitencjarza Większego „Dziedzictwo i perspektywy Jubileuszu Miłosierdzia w duszpasterskiej misji Kościoła”. Z kolei regens podjął temat: „Penitencjaria Apostolska, dykasteria w służbie spowiedników i penitentów”. Czterodniowy kurs zakończy specjalna audiencja u Papieża Franciszka.

bz/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Watykan, spowiednicy, formacja, Wielki Post, kurs forum wewnętrznego, Penitencjaria Apostolska