Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-13 15:18
S. Zielińska / KAI

Ks. dr hab. Goleń: potrzeba pogłębionego przygotowania narzeczonych do małżeństwa

O pogłębionym przygotowaniu narzeczonych do przyjęcia sakramentu małżeństwa w świetle adhortacji posynodalnej „Amoris laetitia” mówił na Zebraniu Plenarnym KEP ks. dr hab. Jacek Goleń.

Autor/źródło: pixabay.com

Ks. dr Jacek Goleń zaprezentował hierarchom wskazania papieskiego dokumentu „Amoris laetitia”, związane z towarzyszeniem narzeczonym w czasie ich przygotowania do sakramentu małżeństwa. - Adhortacja inspiruje nas, abyśmy podeszli do duszpasterstwa narzeczonych i małżonków w sposób bardziej ewangelizacyjny – powiedział ekspert z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Duchowny zachęcił również biskupów, by przy tworzeniu wytycznych dotyczących formacji narzeczonych, zwrócili szczególną uwagę na wtajemniczający charakter przygotowania. – Cenna jest tu znana w wielu krajach mistagogiczna propozycja przygotowania przyszłych małżonków. Polega ona zarówno na słuchaniu Słowa Bożego, jak i dzieleniu się obecnością Boga w życiu podczas spotkań w parach i małych grupach – wyjaśnił ks. Goleń.

- Takie mistagogiczne przygotowanie rodzi nadzieję, ponieważ Bóg działa w człowieku jeszcze zanim docieramy do niego z intensywnym duszpasterstwem. Stanowi pomoc w odkrywaniu głębi tajemnicy działania Boga w konkretnym życiu – powiedział KAI ks. Jacek Goleń. Podkreślił, że takie nastawienie sprawia, że narzeczeni stają się podmiotem swojego przygotowania do małżeństwa i swojego życia małżeńskiego w wierze i miłości.

Zaznaczył, że przygotowującym się do zawarcia małżeństwa trzeba poświęcić czas i zapewnić dobrą atmosferę, którą osiągnąć można np. przez małe grupy. - Trzymiesięczne przygotowanie do małżeństwa nie daje możliwości pogłębienia wiary narzeczonych, ani umocnienia ich więzi miłości – podkreślił teolog. Jego zdaniem, potrzebne są odpowiednie przepisy porządkujące czas trwania takiego przygotowania.

Wykładowca KUL podkreśla, że „Amoris laetitia” rzuca nowe światło na poprzednie dokumenty, jak i na praktykę Kościoła w Polsce. Przypomina zarazem, że Kościół w Polsce od ponad 50 lat podejmuje działania polegające na odpowiednim przygotowaniu narzeczonych do sakramentu małżeństwa, poprzedzając je formacją młodzieży.

Dwudniowe 375. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski poświęcone jest zagadnieniom recepcji adhortacji „Amoris Laetitia” w duszpasterstwie narzeczonych, małżonków i osób rozwiedzionych. W poniedziałek biskupi i arcybiskupi uczczą również 4. rocznicę wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową.

mip / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-13 13:24:23
miniaturka

Kard. Dziwisz w Nazarecie: nasze serca na zawsze zostawiamy w tym świętym miejscu

W bazylice Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie zgromadzili się wierni uczestniczący w pielgrzymce z polskiej Jerozolimy do Ziemi Świętej, wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem.
2017-03-13 13:55:49
miniaturka

Bp Miziński: to od nas zależy kształt dzisiejszej Europy i jej przyszłość

Do odważnego i odpowiedzialnego podejmowania działań budujących wspólnotę narodów opartą na Chrystusie wzywał na Jasnej Górze bp Artur Miziński.
2017-03-13 14:52:06
miniaturka

Życzenia biskupów dla Ojca Świętego Franciszka

Wyrazy wdzięczności za dotychczasowe lata pontyfikatu przesłali na ręce Ojca Świętego Franciszka biskupi zgromadzeni na 375. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które obraduje w Warszawie.
2017-03-13 15:53:37
miniaturka

KEP wspiera projekt ustawy NSZZ „Solidarność” w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę

Biskupi obecni na 375. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie ponowili swoje poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy NSZZ „Solidarność” w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę.
2017-03-13 16:23:24
miniaturka

4. rocznica wyboru Papieża Franciszka

Rocznica pontyfikatu jest w Watykanie dniem wolnym od pracy, Papież nie udziela dziś audiencji, urzędy Kurii Rzymskiej pozostają zamknięte, ale nie ma żadnych zewnętrznych uroczystości rocznicowych.
2017-03-13 18:14:50
miniaturka

Anglikańskie nieszpory w Bazylice Watykańskiej

Właśnie dziś, po raz pierwszy w historii, w Bazylice Watykańskiej zabrzmiały anglikańskie nieszpory.