Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-03-11 18:01
ek / Radio Watykańskie

Abp Silvano Maria Tomasi: mądrze używać władzy

Emerytowany watykański dyplomata wraz z amerykańskim kard. Rogerem Mahonym odbył podróż do obozów dla uchodźców w Libanie, Jordanii, Iraku i Grecji, aby zanieść tam zapewnienie o bliskości i pamięci Papieża.

abp Silvano Maria Tomasi
Autor/źródło: UK in Holy See/CC BY-SA 2.0

„Zamiast dawać jałmużnę, aby naprawić konsekwencje złej polityki, lepiej  mądrze używać władzy i nie dokonywać błędnych wyborów, które prowadzą do użycia przemocy jako środka rozwiązującego problemy” – powiedział abp Silvano Maria Tomasi.

Abp Tomasi podkreślił, że wizyta ta pokazała dwie ważne rzeczy: z jednej strony niewyobrażalne cierpienie ludzi spowodowane błędną polityką, gdzie problemy rozwiązuje się na wojnie, używając przemocy; a z drugiej wielką hojność osób, które są gotowe nieść pomoc i wspierać uchodźców, aby ich życie nie było takie trudne.

Odpowiadając na pytanie o stawianie barier przyjmowaniu uchodźców w Europie i Stanach Zjednoczonych abp Tomasi stwierdził:

„Naszą wizytą pragnęliśmy dać przesłanie nadziei: nie mamy się bać braci, którzy cierpią, ale przede wszystkim winniśmy zobaczyć korzenie tych problemów. Unia Europejska, Stany Zjednoczone i inne kraje są bardzo hojne, dają setki milionów dolarów na pomoc humanitarną dla tych ludzi. Jednak wobec rzeczywistości i cierpienia, które zobaczyliśmy, wobec bólu tych ludzi trzeba się zapytać, czy nie byłoby lepszą rzeczą nie doprowadzać do tej fali uchodźców polityką hegemonii i siły,  ale raczej odpowiadać na te problemy poprzez dialog i negocjacje” – powiedział abp Silvano Maria Tomasi.

pp/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: uchodźcy, abp Silvano Maria Tomasi, kard. Roger Mahony