Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-10 21:17
Waldemar Wesołowski

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe śp. bpa Tadeusza Rybaka

Nieszpory za zmarłych i Msza św., rozpoczęły uroczystości pogrzebowe bpa Tadeusza Rybaka.

Msza św. w intencji śp. bpa Tadeusza Rybaka

Modlitwa, za zmarłego we wtorek 7 marca, Pierwszego Biskupa legnickiego, miała miejsce w franciszkańskiej parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy.

Nieszporom przewodniczył ks. prał. Józef Lisowski, Kanclerz Legnickiej Kurii, który przed 25. laty, został poproszony przez bpa Tadeusza, do pełnienia tej funkcji, w nowo powstałej diecezji legnickiej.

Mszy św. koncelebrowanej, przewodniczył obecny biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, w gronie: biskupa seniora Stefana Cichego i biskupa pomocniczego Marka Mendyka, przybyłych księży z diecezji i spoza jej granic oraz licznie obecnych wiernych.

W modlitwie uczestniczyła także rodzina zmarłego biskupa Tadeusza.

- Zgromadziliśmy się przy trumnie pierwszego biskupa legnickiego, biskupa Tadeusza. Dziękujemy Panu Bogu za jego posługę, za podłożenie przez niego podwalin do działania tej diecezji. Prosimy Pana Boga o miłosierdzie dla niego, aby wszystko co było brakiem, zostało objęte tym przedziwnym zbliżaniem się człowieka do Boga samego – mówił bp Kiernikowski, zapraszając przybyłych do wspólnej modlitwy.

Homilię wygłosił bp Marek Mendyk.

- Bardzo proszę, aby pogrzeb był skromny, a w homilii była mowa o udziale chrześcijanina w Paschalnym Misterium Jezusa Chrystusa i Matce Bożej Łaskawej, wielkiej opiekunce mojej i całej Diecezji Legnickiej, oraz by homilia zawierała prośbę o modlitwę, by Pan Bóg Najlepszy Ojciec, okazał mnie grzesznemu swoje wielkie miłosierdzie, przebaczył liczne winy i zechciał mnie grzesznego przyjąć do swojego wiekuistego ojcowskiego domu – od tych słów zapisanych w testamencie Zmarłego, rozpoczął rozważanie bp Mendyk.

Spełniając wyrażone w tych słowach życzenie, przypomniał także, że w osobie zmarłego Biskupa „żegnamy dobrego pasterza, troskliwego ojca, zaradnego gospodarza, dobrego doradcę, pracowitego i wrażliwego kapłana, wymagającego przyjaciela, powiernika wielu kapłańskich spraw, wielkiego czciciela Matki Bożej Łaskawej”.

Przypomniał też, o jego wielkim zatroskaniu o wszystkich mieszkańców diecezji. Tutaj również posłużył się cytatem z testamentu bpa Tadeusza.

- Błagam was umiłowani diecezjanie, byście zawsze byli wierni Kościołowi katolickiemu i przyczyniali się do jego wzrostu, przez swoje gorliwe chrześcijańskie życie w rodzinach i parafiach. Troszczcie się nieustannie o przekazanie wiary i zasad chrześcijańskiej moralności młodemu pokoleniu. Gorąco proszę, najdostojniejszych księży Biskupów, umiłowanych kapłanów, alumnów, siostry zakonne i wszystkich diecezjan, aby okazali mi chrześcijańskie miłosierdzie często modlili się za mnie. Będę pamiętał o was przed obliczem miłosiernego Boga, naszego Najlepszego Ojca.

Te wskazania i te obietnice zawarł także Biskup Tadeusz w pokornej modlitwie do Matki Najświętszej, której odczytaniem, bp Mendyk zakończył rozważanie.

Po Mszy św., rozpoczęło się wieczorne czuwanie modlitewne przy trumnie, zaplanowane do godz. 21.00.

Jutro, w sobotę, 11.III, rozpoczną się główne uroczystości pogrzebowe. Początek ponownie w kościele franciszkanów o godz. 11.00. Z tego kościoła, wyruszy procesja przez Rynek miasta do Katedry, a tam po Mszy św. i uroczystości, trumna z ciałem Zmarłego, zostanie złożona do krypty.


Ks. Piotr Nowosielski

foto ks. Waldemar Wesołowski


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2017-03-10 19:25:40
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #15

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Wyzwanie #15.
2017-03-10 19:27:45
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #16

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Wyzwanie #16.
2017-03-10 19:30:09
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #17

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Wyzwanie #17.
2017-03-10 23:04:24
miniaturka

Sekretarz generalny KEP: wkrótce odnowiony program duszpasterstwa rodzin

Kościół w Polsce pracuje nad programem duszpasterstwa rodzin w oparciu o synody poświęcone rodzinie i adhortację Franciszka „Amoris laetitia” – poinformował bp Artur Miziński.
2017-03-10 23:14:21
miniaturka

Irak: w Kirkuku powstała rada wspólnot chrześcijańskich

W stolicy irackiego Kurdystanu, utworzono nowy organ celem zjednoczenia i tym samym wzmocnienia działalności organizacji prowadzonych przez miejscowych wyznawców Chrystusa na polu społecznym i politycznym.
2017-03-10 23:16:18
miniaturka
play

CZYM DLA CIEBIE JEST? Internetowe rekolekcje wielkopostne [WIDEO]

Dobiega końca pierwszy tydzień Wielkiego Postu. Dziś pytanie: CZYM DLA CIEBIE JEST... NADZIEJA?