Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-05 21:38
K. Brzezina

Świętość kontra ciemność

31 października obchodzone jest w wielu krajach zachodnich, zwłaszcza w Ameryce Północnej, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie - święto strachu i maskarady - Halloween.

Autor/źródło: pixabay.com

Mające swoje korzenie w celtyckim obrządku święto, przeniknęło do kultury popularnej głównie dzięki mass mediom. W zasadzie od niedawna jest także obchodzone przez wielu katolików w naszym kraju, pomimo, że w żaden sposób nie jest związane z kulturą chrześcijańską.

Zjawisko zaczyna sie rozprzestrzeniać. Dla chrześcijan Halloween ma jednak szersze znaczenie negatywne. Papież Franciszek ostrzegał już wiernych przed tym świętem, wprost nazywając je złem. Egzorcysta, ks. Aldo Buonaiuto twierdzi, że przez "zabawę" halloweenową, co roku rodzice zgłaszają się do niego z opętanymi dziećmi.

Alternatywą dla Halloween zaproponowaną przez samego Papieża są happeningi na cześć Świętych. I tak w tym roku, na terenie Parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żorach odbył się Marsz Świętych pod hasłem: "Mamy dosyć przeciętności, my chcemy świętości!" Wierni zgromadzili się przed biblioteką na os. Pawlikowskiego, aby o 17.00 rozpocząwszy modlitwą różańcową, wyruszyć do kościoła i tam zakończyć spotkanie modlitwą przed Najświętszym Sakramentem. Dzieci mogły przebrać się za ulubionego Świętego, co z pewnością przyniosło im radość i było znakomitą, chrześcijańską alternatywą dla halloweenowej maskarady.


Źródła:

http://www.pch24.pl/papiez-franciszek--halloween-trzeba-zakazac-,31834,i.html

http://www.stanislaw-zory.pl/index.php/informacje-mainmenu-84

http://www.history.com/topics/halloween/history-of-halloween

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy