Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-10 08:08
AC / Radio Watykańskie

Francja: młodzi coraz bardziej otwarci na wiarę

Młodzi Francuzi rzadko chodzą do kościoła, ale są coraz bardziej otwarci na wiarę i na proponowane im duszpasterstwo – uważa bp Denis Moutel, odpowiedzialny w tamtejszym Episkopacie za duszpasterstwo dzieci i młodzieży.

Młodzi Francuzi chętnie uczestniczą w kościelnych inicjatywach takich jak ŚDM
Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

Kościół we Francji rozpoczął już przygotowania do przyszłego Synodu Biskupów, którego tematem będzie młodzież i powołania. W Paryżu spotkali się dziś przedstawiciele duszpasterstw młodzieży ze wszystkich diecezji, a także z zakonów i ruchów kościelnych. Postanowili, że ich wkład w przedsynodalną debatę ma być jak najbardziej konkretny. Każda diecezja ma się podzielić doświadczeniem dwóch duszpasterstw młodzieży, które sprawdziły się w praktyce.

Zdaniem bp. Moutela, który koordynuje przygotowania do synodu na szczeblu krajowym, Francja może się pochwalić pozytywnymi doświadczeniami w tym zakresie. Jego zdaniem zmienia się coś w samych młodych. Doświadczają braku stabilizacji i szukają czegoś, czemu mogliby zaufać. Mówi bp Moutel.

„Jeśli popatrzy się na to wyłącznie pod względem socjologicznym czy liczbowym, to oczywiście trzeba stwierdzić, że młodzi są dość dalego od Kościoła. Nie chodzą na przykład na niedzielną Eucharystię. Kiedy się jednak spojrzy uważniej, to widać, że młodzi dość chętnie odpowiadają na różne inicjatywy. Okazuje się, że chcą uczestniczyć w pielgrzymkach, w spotkaniach organizowanych przez wspólnotę z Taize czy oczywiście w ŚDM, co trzy lata. Chętnie też przyłączają się do różnych akcji organizowanych przez ruchy i wspólnoty. Włączają się też w działalność charytatywną o wyraźnie ewangelicznych charakterze. Jest duże otwarcie na wolontariat, w tym wolontariat misyjny. Poświęcają jakąś część swego życia innym. Niekiedy cały rok. A zatem z jednej strony w Kościele brakuje młodych, ale zarazem jest też prawdą, że z ich strony są pewne oczekiwania, jest w nich pragnienie i można ich spotkać w nowych miejscach” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Moutel.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-10 07:07:45
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #9

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Wielkiej Soboty.
2017-03-10 07:09:26
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #10

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Wielkiej Soboty.
2017-03-10 07:13:16
miniaturka
play

Ewangeliarz OP - 11 marca 2017 - [Mt 5, 43-48]

Codzienne rozważanie Ewangelii przygotowane przez o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP.
2017-03-10 08:24:03
miniaturka

Etiopia: 4 siostry zakonne zmarły w wypadku samochodowym

Cały etiopski Kościół opłakuje śmierć 4 zakonnic, w tym tamtejszej przełożonej prowincjalnej Zgromadzenia Córek św. Anny.
2017-03-10 08:43:39
miniaturka

Również w naszych kościołach brzydotę uznano za piękno

Kościół musi pomóc współczesnym artystom powrócić na drogi piękna – uważa prał. Pasquale Iacobone, odpowiedzialny w Papieskiej Radzie Kultury za departament Sztuka i Wiara.
2017-03-10 09:00:48
miniaturka

Hiszpania: korytarze humanitarne i krzyż z Lampedusy

Episkopat Hiszpanii apeluje do rządu o otwarcie „korytarzy humanitarnych” dla uchodźców. Idzie za wzorem Wspólnoty św. Idziego, która przyjęła we Włoszech więcej uchodźców niż większość krajów Unii Europejskiej.