Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-09 16:26
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Rzym: książka o komunistycznych prześladowaniach katolików

„Męczeństwo to powszechne znamię Kościoła zarówno kiedyś, jak i dzisiaj. Co roku zabijanych jest z nienawiści do wiary co najmniej sto tysięcy chrześcijan – tzn. jedenastu na godzinę, a jeden co pięć minut” – przypomniał kard. Angelo Amato.

Autor/źródło: Fczarnowski / Commons Wikimedia, licencja: CC BY-SA 3.0,

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych mówił o męczeństwie wyznawców Chrystusa wieczorem 8 marca b.r. na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim podczas prezentacji książki „Świadkowie wiary. Doświadczenia osobiste i zbiorowe katolików w Europie Środkowo-Wschodniej pod reżimem komunistycznym” („Testimoni della fede. Esperienze personali e collettive dei cattolici in Europa centro-orientale sotto il regime comunista”).

Obszerny, liczący 1243 strony tom pod redakcją profesora tej rzymskiej uczelni ks. Jana Mikruta, pochodzącego z Podhala kapłana archidiecezji wiedeńskiej, ukazał się w języku włoskim w Weronie. Zawiera on opracowania kilkudziesięciu historyków i teologów z różnych krajów środkowoeuropejskich, poświęcone często męczeńskim świadkom wiary z tych terenów. Gdy chodzi o Polskę, są to m.in. kard. Stefan Wyszyński, bp Czesław Kaczmarek, abp Ignacy Tokarczuk, bł. ks. Jerzy Popiełuszko i św. Jan Paweł II. Wiele z tych postaci zostało wyniesionych do chwały ołtarzy. Stąd w prezentacji dzieła – na której obecni byli liczni duchowni i studenci z krajów tego regionu oraz dyplomaci reprezentujący je przy Stolicy Apostolskiej, w tym ambasador Polski Janusz Kotański – wziął udział szef dykasterii zajmującej się sprawami kanonizacyjnymi.

Kard. Amato przypomniał, że osobiście przewodniczył w imieniu Papieża beatyfikacjom kilkudziesięciu wspomnianych w książce osób, tak duchownych, jak i świeckich. Zwrócił uwagę, że męczennik umierając „nie złorzeczy, nie potępia, ale z miłością przebacza i modli się za swoich prześladowców”. Taka postawa zdumiewa, a czasem nawet nawraca tych, którzy są jej świadkami. „Mówić dziś o męczennikach to nie anachronizm – powiedział prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. – Dramatyczne wydarzenia zeszłego stulecia i początku obecnego potwierdzają głębokie znaczenie męczeństwa, będącego wyznaniem wiary, które zawsze towarzyszy Kościołowi Chrystusowemu”. Kard. Amato przypomniał ubiegłoroczną śmierć z rąk islamistów ks. Jaquesa Hamela we Francji i czterech sióstr Misjonarek Miłości w Jemenie. Wskazał, że oprócz terenów pod kontrolą tzw. Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii prześladowania cierpią obecnie najbardziej chrześcijanie Nigerii, Indii, Korei Północnej, Somalii, Pakistanu, a także Cypru.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-09 14:45:35
miniaturka

W Polsce jest 33 tys. osób bezdomnych – pomagają im państwo i Kościół

O 2,7 tys. osób, do 33 tys., zmniejszyła się liczba osób bezdomnych w porównaniu z rokiem 2015 – wynika z badania, które przeprowadzono w lutym br. Koordynatorem badania było Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
2017-03-09 15:17:02
miniaturka

Biskupi Holandii przed wyborami: głosować na broniących życie

Do korzystania z prawa do głosowania w sposób odpowiedzialny i w świetle wiary katolickiej zachęcili wiernych biskupi Holandii w liście wydanym przed wyborami do parlamentu, które odbędą się tam 15 marca.
2017-03-09 16:04:12
miniaturka

Papieskie rekolekcje: śmierć Jezusa była prawdziwa, nie pozorna

Dziś rano Papież, przebywający na rekolekcjach ze swoimi współpracownikami, wysłuchał kolejnego rozważania na temat męki i śmierci Jezusa według Ewangelii św. Mateusza.
2017-03-09 18:06:44
miniaturka

Pakistan: Asia Bibi modli się i nie traci nadziei na uwolnienie

Asia Bibi czuje się dobrze, choć pogorszył się jej wzrok i dlatego potrzebuje okularów – powiedział dyrektor fundacji, która pomaga rodzinie tej skazanej za rzekome bluźnierstwo pakistańskiej chrześcijanki.
2017-03-09 18:14:20
miniaturka

SZEF RADY EUROPEJSKIEJ WYBRANY

Według informacji podanej na stronie http: //www.consilium.europa.eu/en/meetings/european-council/2017/03/09-10/ w dniu dzisiejszym ponownie na stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej został wybrany Donald Tusk.
2017-03-09 18:35:53
miniaturka

MSZ Rosji alarmuje: nasilenie prześladowań chrześcijan

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało specjalne oświadczenie o zagrażającym nasileniu prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce.