Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-09 14:17
S. Zielińska / KAI

Kałków-Godów: Misteria Męki Pańskiej na deskach Teatru Dramatycznego

Ogromne zainteresowanie Misteriami Męki Pańskiej, które są grane przez okres Wielkiego Postu w każdą sobotę w sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie.

Sanktuarium w Kałkowie, Golgota
Autor/źródło: Jakub Hałun /Commons Wikimedia, licencja: CC BY-SA 3.0

Misterium to sztuka, która wpisała się w historię nie tylko Kałkowa, ale całej świętokrzyskiej ziemi. Spektakl przygotowują aktorzy Teatru Dramatycznego im. ks. infułata Czesława Wali. W tym roku wszystkie przedstawienia o godzinie 15.30 zostały już zarezerwowane.

Co roku do sanktuarium przybywa wiele nowych grup pielgrzymkowych i osób indywidualnych z całej Polski. Misteria Męki Pańskiej są organizowane w Wielkim Poście od ponad 40 lat i przygotowywane przez zespół aktorski, który działa przy sanktuarium.

- Serdecznie zapraszamy na teatralne rekolekcje zamyślenia nad aktem miłości Bożej do końca, którą przeżywamy w tajemnicy męki i śmierci Jezusa Chrystusa - mówi ks. Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski - Pani Ziemi Świętokrzyskiej.

Dodaje, że radość jest tym większa, że aktorzy należą do wspólnoty parafialnej w Kałkowie-Godowie, gdzie "od wielu już lat dają piękne świadectwo żywej wiary i miłości do Boga i Kościoła". - Dzielimy się radością, że wystawiane przez wiele lat Misterium Męki Pańskiej jest darem ich bezinteresownego zaangażowania, ofiarowania swojego czasu, talentu i siły - podkreślił ks. Stanios.

Misterium będzie wystawiane od drugiej soboty Wielkiego Postu, 11 marca do soboty, 8 kwietnia przed Niedzielą Palmową o godz. 15.30. i dodatkowo o godz. 18.00.

Z uwagi na duże zainteresowanie przedstawieniem organizatorzy proszą o wcześniejsze rezerwowanie uczestnictwa w informacji sanktuarium pod numerem telefonu (0-41) 272 18 88. Osoby pragnące zatrzymać się w sanktuarium na noc, również są proszone o rezerwację telefoniczną pod numerem telefonu 660 158 239.

Tradycja amatorskiego teatru sięga początku lat 70. ub. wieku. Obecnie zespół liczy kilkadziesiąt osób. Akcja misterium rozgrywa się w różnych miejscach, począwszy od modlitwy Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym, aż po scenę śmierci Zbawiciela na Golgocie. Autorem scenariusza i reżyserem Misterium Męki Pańskiej jest pierwszy kustosz sanktuarium ks. Czesław Wala, obecnie przebywający na emeryturze.

W Wielki Piątek aktorzy sanktuaryjnego Teatru Dramatycznego wystawią plenerową Drogę Krzyżową. W nabożeństwie udział weźmie bp Piotr Turzyński.

rm / Radom

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-09 12:54:01
miniaturka
play

„Pragnę... miłości” - rekolekcje wielkopostne z ks. Krzysztofem Kralką SAC [VIDEO #2]

Zobacz kolejny odcinek rekolekcji wielkopostnych z ks. Krzysztofem Kralką SAC, założycielem wspólnoty „Przyjaciele Oblubieńca” i dyrektorem Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji.
2017-03-09 12:55:28
miniaturka

Indonezja: król saudyjski spotkał się z przywódcami religijnymi

Król Salman „zawiódł oczekiwania tych, którzy pragnęli, aby jego wizyta w Indonezji ożywiła najbardziej konserwatywne środowiska muzułmańskie”, jak wskazał jezuita ks. Magnis Suseno.
2017-03-09 13:46:16
miniaturka

Kraków: Hospicjum im. św. Łazarza zachęca do udziału w akcji "Pola Nadziei"

Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie obchodzi 35-lecie istnienia. Hospicjum zachęca mieszkańców Małopolski do włączenia się w żonkilową akcję "Pola Nadziei.
2017-03-09 14:45:35
miniaturka

W Polsce jest 33 tys. osób bezdomnych – pomagają im państwo i Kościół

O 2,7 tys. osób, do 33 tys., zmniejszyła się liczba osób bezdomnych w porównaniu z rokiem 2015 – wynika z badania, które przeprowadzono w lutym br. Koordynatorem badania było Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
2017-03-09 15:17:02
miniaturka

Biskupi Holandii przed wyborami: głosować na broniących życie

Do korzystania z prawa do głosowania w sposób odpowiedzialny i w świetle wiary katolickiej zachęcili wiernych biskupi Holandii w liście wydanym przed wyborami do parlamentu, które odbędą się tam 15 marca.
2017-03-09 16:04:12
miniaturka

Papieskie rekolekcje: śmierć Jezusa była prawdziwa, nie pozorna

Dziś rano Papież, przebywający na rekolekcjach ze swoimi współpracownikami, wysłuchał kolejnego rozważania na temat męki i śmierci Jezusa według Ewangelii św. Mateusza.