Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-08 14:34
S. Zielińska / KAI

Tarnów: ponad 2 mln zł dotacji na remont cmentarza żydowskiego

Będzie remont ogrodzenia, budowa alejek i ich oświetlenie, a także renowacje zabytkowych macew. Cmentarz Żydowski w Tarnowie odzyska dawny blask.

Autor/źródło: Marcin Kuna / Commons Wikimedia, licencja: CC BY-SA 3.0 pl

W tarnowskim Ratuszu podpisano umowę na dofinansowanie prac remontowych tamtejszego cmentarza żydowskiego. Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego wynosi ponad 2,2 mln zł. Łączny koszt renowacji nekropolii ma wynieść prawie 3 mln zł.

Adam Bartosz, przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej mówi, że prace powinny ruszyć za miesiąc. – Projekt zakłada konserwację stu nagrobków wybranych przez nas. To będą najładniejsze pod względem architektonicznym, albo te, które kryją ciała bardzo sławnych tarnowian, czy też z innych względów historyczno-artystycznych warte są tego, aby je wyeksponować – dodaje.

Remont czeka także dom pogrzebowy, a po zakończeniu prac zostanie tam przygotowana specjalna wystawa, która będzie przybliżać turystom historię nekropolii i tarnowskich Żydów.

Cmentarz Żydowski w Tarnowie to jedna z najstarszych i najciekawszych nekropolii w południowej Polsce. Została założona ok. 1581 r. Znajduje się tam ok. 4 tys. zachowanych nagrobków.

Prace remontowe potrwają dwa lata. Dostępność do nekropolii ma być łatwiejsza, będzie czynna przez cały tydzień z wyjątkiem sobót.

W 1976 r. cmentarz został wpisany do rejestru zabytków.

eb / Tarnów

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-08 12:38:23
miniaturka

Modlitwa w intencji kobiet na Jasnej Górze

Szczególna modlitwa w intencji kobiet zanoszona jest dziś na Jasnej Górze. W Sanktuarium trwa Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Wieczornej Mszy św. przewodniczyć będzie bp Wiesław Szlachetka, delegat KEP ds. duszpasterstwa kobiet.
2017-03-08 13:18:02
miniaturka

Demografia we Włoszech: gorzej niż najgorszych prognozach

Tak niskiej liczby noworodków nie przewidywano we Włoszech nawet w najbardziej pesymistycznych prognozach.
2017-03-08 14:06:47
miniaturka

Wietnam: pobito dwóch pastorów protestanckich

Pod koniec lutego w Wietnamie zostało porwanych z lotniska dwóch pastorów protestanckich, Nguyễn Viết Tứ i znany aktywista na rzecz demokracji i wolności religijnej Nguyễn Trung Tôn, który za swoją działalność był już więziony i prześladowany.
2017-03-08 15:11:43
miniaturka

Bp Bronakowski: nie wolno nam rezygnować z walki o trzeźwość narodu

Z walki o trzeźwość narodu nigdy nie wolno nam zrezygnować – mówił bp Tadeusz Bronakowski podczas sympozjum „Ku trzeźwości narodu”, które odbyło się w środę w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
2017-03-08 15:39:45
miniaturka

Obrady Konferencji Episkopatu Polski (zapowiedź)

Duszpasterstwo małżeństw i rodzin to główny temat najbliższego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się 13 i 14 marca w Warszawie. W spotkaniu będą uczestniczyli przedstawiciele episkopatów z 13 krajów.
2017-03-08 18:09:56
miniaturka

Przedstawiciel Watykanu: chrześcijanie wciąż prześladowani

„Podejmuje się liczne wysiłki, by promować i umacniać podstawowe prawo człowieka do wolności religijnej. Mimo tego w wielu częściach świata jesteśmy faktycznie świadkami stałego pogarszania sytuacji, a nawet wprost ataków na to niezbywalne prawo” - powiedział Abp Ivan Jurkovič.