Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-07 18:03
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Watykański obserwator w ONZ o dyplomacji Papieża Franciszka

Historia Kościoła nigdy nie urywa się i nie rozpoczyna na nowo, ale jest w niej ciągłość, i to samo dotyczy dyplomacji Stolicy Apostolskiej. Zwrócił na to uwagę stały watykański obserwator przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w wykładzie o dyplomacji Papieża Franciszka.

Autor/źródło: pixabay

Abp Bernardito Auza mówił o niej 1 marca w Szkole Dyplomacji i Relacji Międzynarodowych katolickiego Uniwersytetu Seton Hall w South Orange w amerykańskim stanie New Jersey.

Watykański przedstawiciel wskazał na ciągłość zachodzącą między dyplomacją obecnego Papieża i jego poprzedników. Jest to zawsze posługa wobec świata, w który Kościół stara się wnosić zaczyn Ewangelii i swoje dwutysiącletnie doświadczenie. Realizuje to zwłaszcza, będąc obecny w ONZ i w innych organizacjach międzynarodowych.

Kiedy po drugiej wojny światowej powstała Organizacja Narodów Zjednoczonych, Watykan miał pewne zastrzeżenia – powiedział abp Auza. Chodziło np. o faktyczny brak równości między państwami członkowskimi w sytuacji, kiedy pięć mocarstw ma prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa. Uznając jednak pilną potrzebę międzynarodowej organizacji na miejsce nieistniejącej już wówczas Ligi Narodów Stolica Apostolska, choć nie należała do ONZ, często uczestniczyła w formalnej czy nieformalnej współpracy z tą instytucją na jej zaproszenie, a od 1964 r. jest tam stałym obserwatorem.

W ciągu 53 lat istnienia w Nowym Jorku Misji Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej miało miejsce pięć papieskich wizyt w tamtejszej siedzibie ONZ. W tym Jan Paweł II odwiedził ją dwukrotnie, w1979 i 1995 r. – przypomniał watykański dyplomata. Wszyscy przemawiający tam papieże, od Pawła VI do Franciszka, wyrażali uznanie dla tej organizacji.

Mówiąc dalej o relacjach dwustronnych z poszczególnymi państwami abp Auza poinformował, że aktualnie Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze 182 krajami na 193 istniejące na świecie. Ma zatem jedną z największych sieci placówek przedstawicielskich.

Jako na dyplomatyczne priorytety obecnego Papieża watykański obserwator wskazał przede wszystkim na spotkanie i dialog. Pozostają one w ścisłej relacji do głównych zadań papieskiej misji w ONZ. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienił on troskę o pokój, zwłaszcza na terenach dotkniętych wojną. Przypomniał, że podczas gdy przed 10 laty było na świecie 13 otwartych konfliktów, teraz jest ich 39, a ponadto 11 bardzo napiętych sytuacji. Inny problem to migranci. Obecnie poza granicami swych krajów znajduje się [ponad ćwierć miliarda] 255 mln ludzi, z czego 65,3 mln uznawanych jest za uchodźców.

Ważne miejsce w dyplomacji Stolicy Apostolskiej zajmuje też obrona godności każdej osoby ludzkiej i rodziny. Abp Auza przytoczył tu słowa Franciszka wygłoszone w 2015 r. przed Zgromadzeniem Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Ojciec Święty wezwał tam do „poszanowania świętości każdego ludzkiego życia”, także nienarodzonych.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-07 15:41:16
miniaturka

Kondolencje Przewodniczącego KEP po śmierci bp. Rybaka

Wyrazy współczucia oraz zapewnienie o modlitwie w intencji zmarłego bp. Tadeusza Rybaka przesłał na ręce biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
2017-03-07 15:57:31
miniaturka

PZU będzie współpracował z Fundacją Opoka

PZU SA i PZU Życie SA podpisały 7 marca porozumienie z Fundacją Opoka. Strony deklarują m.in. wolę partnerstwa w popularyzowaniu komunikacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych w środowiskach kościelnych.
2017-03-07 16:11:29
miniaturka

II Kieleckie Dni Tischnerowskie

Monodramy w wykonaniu Mateusza Nowaka i Jerzego Treli, projekcja filmu „Człowiek”, „Rekolekcje Tischnerowskie”, wernisaż wystawy, koncert rabina, wykład na temat wad narodowych według ks. Tischnera – złożą się na II Kieleckie Dni Tischnerowskie.
2017-03-07 18:28:07
miniaturka

Papieskie rekolekcje: Krew przelana na odpuszczenie grzechów

Trzecią medytację podczas rekolekcji dla Papieża i jego współpracowników o. Giulio Michelini osnuł wokół Ostatniej Wieczerzy.
2017-03-07 22:17:32
miniaturka

Modlitwa w intencji wyborów nowego prowincjała marianów

W Licheniu rozpoczęła się kapituła prowincjalna, której celem jest wybór nowego Przełożonego Prowincji Polskiej. Dziś w południe Eucharystii przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył kończący kadencję ks. Paweł Naumowicz MIC. W takcie liturgii księża marianie oraz wierni modlili się o światło Ducha Świętego w dniu wyboru nowego Przełożonego Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów.
2017-03-07 22:38:19
miniaturka

Ks. dr Tomasz Nowaczek MIC nowym Przełożonym Prowincjalnym Zgromadzania Księży Marianów

Ks. dr Tomasz Nowaczek MIC, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Księży Marianów w Lublinie, został dziś wybrany nowym Przełożonym Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny