Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-07 14:37
S. Zielińska / caritas.pl

Projekt „Zgruntuj temat. Nie bądź powierzchowny”

W ramach projektu pn. „Zgruntuj temat. Nie bądź powierzchowny” Caritas Diecezji Poznańskiej kontynuuje „domową” hodowlę dżdżownic kalifornijskich.

Autor/źródło: pixabay.com

Caritas Archidiecezji Poznańskiej od połowy czerwca 2016 roku wdraża projekt pt.: „Zgruntuj temat. Nie bądź powierzchowny”, realizowany w ramach „Programu współdziałania Caritas Polska z Caritas diecezjalnymi na lata 2016-2017”. Realizacja projektu przebiega w obszarze tematycznym dotyczącym przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu i jego skutkom. 

Projekt polega na stworzeniu ogrodu na bazie posiadanego zasobu schroniska dla osób bezdomnych, jakim jest ziemia uprawna, w którym zostaną wprowadzone nasady ziół, kwiatów jadalnych oraz uprawa słonecznika bulwiastego (topinamburu), a także zaprowadzenie hodowli dżdżownicy kalifornijskiej. Planowane jest również utworzenie małej szkółki drzew iglastych (w tym m. in. świerków i jodły). Adresatami zadania są osoby bezdomne – głównie mieszkańcy schroniska przy ul. Krańcowej w Poznaniu.

Hodowla dżdżownic kalifornijskich, to siedem plastikowych pojemników, zbudowanych według nowatorskiego pomysłu wolontariusza Caritas, zawierających podłoże – pomieszaną ziemię z kuchennymi odpadkami, w którym dżdżownice pracowicie, mimo trwającej zimy, przetwarzają odpadki na kompost. Uzyskaliśmy już potwierdzenie naszych wcześniejszych przypuszczeń, że można zimą z powodzeniem hodować w domu dżdżownice kalifornijskie. Teraz ze spokojem oczekujemy następnych „plonów” w postaci czystego, pięknie pachnącego kompostu, który trafi niebawem do naszych doniczek z kwiatami. Zakładamy również, że przepis na taki kompost będzie dla wielu miłośników kwiatów wspaniałym podarunkiem z okazji święta wiosny i rozpoczynającego się sezonu działkowego!

Projekt jest realizowany w schronisku dla osób bezdomnych „Dom Charytatywny Przystań”, ul. Krańcowa 10 w Poznaniu. Koordynatorem zadania jest Pani Anna Michalak, tel. 668 162 697. Potrwa do czerwca 2017 roku.

Zaprojektowane działania mają przede wszystkim na celu nabycie oraz uzupełnienie u beneficjentów projektu kompetencji społecznych takich jak: umiejętność nawiązywania i podtrzymywania więzi emocjonalnych, ćwiczenie wytrwałości w dążeniu i osiągania zamierzonego celu, ćwiczenie umiejętności skutecznego porozumiewania się i komunikowania potrzeb, szeroko rozumiana aktywizacja i reintegracja społeczna.


Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu ze środków Caritas Polska.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-07 12:53:47
miniaturka

Kraków: abp Jędraszewski na święcie Akademii Ignatianum

Metropolita krakowski przewodniczył we wtorek Mszy św. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa. Eucharystia rozpoczęła święto Akademii Ignatianum w Krakowie.
2017-03-07 13:24:54
miniaturka

Strefa świadectw - nowa inicjatywa jubileuszowa na Jasnej Górze

W ramach Jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej powstała nowa inicjatywa – Strefa świadectw.
2017-03-07 13:58:52
miniaturka

Legnica: Uroczystości pogrzebowe śp. Ks. Biskupa Tadeusza Rybaka

Główne uroczystości pogrzebowe zmarłego dzisiaj pierwszego Biskupa Legnickiego Tadeusza Rybaka odbędą się w sobotę 11 marca.
2017-03-07 15:16:55
miniaturka

Postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Tyranowskiego: modlimy się o cud

„Dziś Jan Tyranowski szukałby młodych w mediach społecznościowych i tam prowadził pracę apostolską” - twierdzi salezjanin ks. Adam Nyk SDB w rozmowie z KAI.
2017-03-07 15:41:16
miniaturka

Kondolencje Przewodniczącego KEP po śmierci bp. Rybaka

Wyrazy współczucia oraz zapewnienie o modlitwie w intencji zmarłego bp. Tadeusza Rybaka przesłał na ręce biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
2017-03-07 15:57:31
miniaturka

PZU będzie współpracował z Fundacją Opoka

PZU SA i PZU Życie SA podpisały 7 marca porozumienie z Fundacją Opoka. Strony deklarują m.in. wolę partnerstwa w popularyzowaniu komunikacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych w środowiskach kościelnych.