Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-06 15:47
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Jasna Góra: Nadzwyczajne Zgromadzenie Związku Powiatów Polskich

Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich odbyło się dziś na Jasnej Górze.

Autor/źródło: Aw58, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org

Przedstawiciele ponad 300 powiatów i miast na prawach powiatu wybrali jasnogórskie Sanktuarium na miejsce spotkania ze względu na Rok Jubileuszowy 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej. Metropolita częstochowski apelował do samorządowców, by politykę traktować jako troskę o dobro wspólne i nie oddzielać jej od moralności.

Abp Wacław Depo wzywał, by polityki nie odłączać od wyznawanej na co dzień wiary: „Nie może być tak, że wchodząc do urzędu zostawiam moralność i wyznanie na wieszaku, bo wtedy nie tylko jest się przeciwko człowiekowi, ale samemu traci się twarz”.

„Nadzwyczajne zgromadzenie, nadzwyczajne miejsce i nadzwyczajne powody – tak mówi o przyczynach obecności na Jasnej Górze przewodniczący Zarządu Związku Powiatów Polskich Ludwik Węgrzyn. – Przybyliśmy tutaj pomodlić się za pośrednictwem Matki Bożej Częstochowskiej, by to były zamiary słuszne, skuteczne, dobre dla ludzi i dla Boga”.

Nadzwyczajne spotkanie zwołano, by mówić m.in. o roli samorządu w państwie, roli powiatów wobec dokonujących się zmian legislacyjnych. Dyskusja toczyła się także m.in. wokół reformy oświaty, służby zdrowia czy zmian w ordynacji wyborczej.

Działające w dwudziestoleciu międzywojennym stowarzyszenie Związek Powiatów Polskich zostało reaktywowane w 1999 r. Ma za zadanie obronę wspólnych interesów jego członków. Skupia ponad 300 powiatów i miast na prawach powiatu – na niemal 400 wszystkich powiatów w Polsce.

I.Tyras, Radio Jasna Góra/ rv


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-06 15:13:51
miniaturka

Papieskie rekolekcje: Bóg przemawia przez drugiego człowieka

Ojciec Święty jest od wczoraj w Aricci pod Rzymem, gdzie uczestniczy w pięciodniowych rekolekcjach zamkniętych. Z nim jest tam jego 74 współpracowników z Kurii Rzymskiej.
2017-03-06 15:23:16
miniaturka

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE ŚP. KS. HENRYKA KIETLIŃSKIEGO

Już w najbliższą środę (8.03) o godzinie 11 w Kościele pod wezwaniem Królowej Apostołów w Ołtarzewie (woj. mazowieckie) odbędzie się pogrzeb śp. ks. Henryka Kietlińskiego - byłego przełożonego pallotynów w Polsce.
2017-03-06 15:34:10
miniaturka

Peru: ponad 1,5 mln demonstrantów przeciw ideologii gender

Ponad półtora miliona Peruwiańczyków demonstrowało 4 marca przeciwko rządowym planom wprowadzenia pojęć z ideologii gender do edukacji dzieci począwszy od najmłodszego wieku.
2017-03-06 16:57:21

Spotkanie z Ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Polsce w Olsztynie

W dniu dzisiejszym (6.03) odbyło się spotkanie z Jego Ekscelencją Ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Polsce - Sergeyem Andreevem na Wydziale Humanistycznym w Olsztynie (woj. warmińsko- mazurskim).Tematem były stosunki polsko-rosyjskie.
2017-03-06 17:16:50
miniaturka

"BIBLIOTEKA PODRÓŻNIKA" W OLSZTYNIE

Pod takim hasłem odbywają się spotkania podróżnicze w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie).
2017-03-06 18:21:54
miniaturka

O. Samir: Synaj będzie nową enklawą dżihadystów

W prześladowaniach chrześcijan na Synaju celem nie są oni sami, lecz utworzenie w tym słabo zaludnionym regionie Egiptu nowej enklawy dla dżihadystów, którzy uciekają z Syrii i Iraku – uważa o. Samir Khalil Samir SJ.