Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-05 17:04
S.Wiśniewski

Biskup Kopiec ogłosił I Synod Diecezji Gliwickiej

We wszystkich kościołach diecezji gliwickiej odczytany został Dekret biskupa gliwickiego zwołujący I Synod Diecezji Gliwickiej

Autor/źródło: Diecezja Gliwicka

„Na większą chwałę Boga w Trójcy Świętej Jedynego, w dwudziestą piątą rocznicę utworzenia Diecezji Gliwickiej na mocy Bulli papieskiej Totus Tuus Poloniae Populus (25 marca 1992 r.), kierując się pragnieniem pogłębienia życia religijnego Ludu Bożego, jak również ujednolicenia prawa diecezjalnego Diecezji Gliwickiej, obejmującej wcześniej tereny diecezji katowickiej i opolskiej, oraz dostosowania niniejszego prawa do Kodeksu Prawa Kanonicznego z 25 stycznia 1983 roku, niniejszym dekretem zwołuję Pierwszy Synod Diecezji Gliwickiej”. Tymi słowami we wszystkich kościołach diecezji został dzisiaj ogłoszony, zapowiadany już od dawna przez biskupa Jana Kopca synod diecezjalny.

Biskup nie ukrywał już od dawna, że nosi się z zamiarem zwołania synodu, który ma być okazją do refleksji nad tym kim jesteśmy jako młoda diecezja, a także by ujednolicić prawo diecezjalne.

Uroczyste otwarcie synodu zostało zapowiedziane na 25 marca, w dniu, w którym będzie obchodzona dwudziesta piata rocznica powstania diecezji. W katedrze gliwickiej zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa Wiktora Skworca. W czasie Mszy św. synod zostanie uroczyście zainaugurowany, a następnie w Centrum Edukacyjnym im. Św. Jana Pawła II odbędzie się pierwsza sesja otwierająca obrady synodu, na której wezwani na synod zostaną zaprzysiężeni i złożą wyznanie wiary.

W pierwszym etapie pracować będzie jedenaście komisji tematycznych, które pochylą się nad konkretnymi sprawami i tematami, które zostały zgłoszone w ramach diecezjalnej ankiety. Następnie obradować będzie Komisja Plenarna, która wypracuje szczegółowe rozwiązania. Synod potrwa co najmniej półtora roku.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy