Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-03 15:42
S. Zielińska / KAI

Kraków: wręczono Nagrody im. ks. Stanisława Musiała

Bella Szwarcman-Czarnota i prof. Wacław Wierzbieniec odebrali dziś w Auli Collegium Novum UJ w Krakowie, Nagrody im. ks. Stanisława Musiała.

Kraków, Collegium Novum UJ
Autor/źródło: Andrzej Otrębski, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

Wyróżnienie im. ks. Stanisława Musiała od dziewięciu lat przyznawane jest osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego.

Bella Szwarcman-Czarnota została wyróżniona za twórczość pisarską, popularyzatorską i translatorską. Jak podkreślał w laudacji zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, jest ona jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury. „To ona odkrywa przed nami piękno i mądrość świętych ksiąg żydowskich i otwiera nasze serca na głębsze zrozumienie ojców naszej wiary” - mówił.

Bella Szwarcman-Czarnota ma w swoim dorobku imponującą liczbę tłumaczeń, dzięki którym polscy czytelnicy mogli zapoznać się z twórczością żydowskich autorów. To m.in. wspomnienia Jechiela Rajchmana „Ocalałem z Treblinki”, „Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma” Menachema Kipnisa czy „Żydowskie bajki z Czerniowców” Eliezera Sztejnbarga. Własna twórczość Belli Szwarcman-Czarnoty koncentruje się wokół tematyki dotyczącej kobiet w judaizmie, stanowiąc istotny głos wobec dominującej, „męskiej” interpretacji Tory.

„Z domu rodzinnego wyniosła głęboki szacunek dla wiedzy, siły tradycji i wartości jej przekazywania w łańcuchu pokoleń” - podkreślał Kulig. Według niego jej twórczość otwiera szansę na to, że bogactwo i piękno kultury żydowskiej trafiło wreszcie do chrześcijańskich odbiorców. „Z patronem nagrody łączy ją przekonanie o mocy wypowiedzianego słowa, które może zniszczyć i wprowadzać podziały i konflikty albo budować mosty” - dodał mówca.

Prof. Wacław Wierzbieniec jest historykiem, wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego, autorem licznych książek i artykułów dotyczących historii i kultury Żydów w XIX i XX w., ale Nagroda im. ks. Stanisława Musiała nie trafiła do niego za działalność naukową, lecz za zaangażowanie w promowanie dobrych relacji polsko-żydowskich i polsko-ukraińskich. Zainicjowane przez niego w Rzeszowie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu są już teraz organizowane w 23 miejscowościach na Podkarpaciu.

Według rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka, dzięki aktywności laureata rodzi się głęboka motywacja u kolejnych, zwłaszcza młodych osób. „Jego działalność jest dowodem, że nie tylko wielkie centra nie zaniedbują pamięci o współobywatelach, którą jesteśmy im winni, ale pielęgnowana jest ona także w mniejszych ośrodkach” - zaznaczył.

Wygłaszający laudację rektor UJ przypomniał, że prof. Wierzbieniec był też współorganizatorem licznych wydarzeń upamiętniających dziedzictwo żydowskie na Podkarpaciu. „Daje nam klucz do zrozumienia innych, otwartości i tolerancji. Od niego uczymy się trudnej i bolesnej sztuki pamiętania, ale również tolerancji, wrażliwości i piękna” - podsumował.

Nagroda im. ks. Stanisława Musiała została ustanowiona przez krakowskie stowarzyszenie Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, a jej fundatorami są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Prezydent Miasta Krakowa. Przyznawana jest w dwóch kategoriach: za twórczość w duchu dialogu oraz za działalność społeczną.

W skład kapituły wchodzą przedstawiciele wiodących krakowskich instytucji i środowisk, w tym żydowskiej i chrześcijańskiej społeczności Krakowa, gdyż zamysł nagrody wiąże się z przekonaniem, że Kraków – miasto króla Kazimierza, Jagiellonów, Pawła Włodkowica, Jana Pawła II, ks. J. Tischnera i ks. S. Musiała – ma obowiązek dzielenia się z Polską i Europą swymi tradycjami dobrych relacji międzykulturowych i międzyreligijnych.

Patron nagrody był członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego" oraz Komisji Episkopatu do spraw Dialogu z Judaizmem. Jest autorem książek: "Czarne jest czarne" - wyboru tekstów poświęconych problematyce stosunków między chrześcijanami a Żydami i "Dwanaście koszy ułomków" - wyboru felietonów publikowanych od wielu lat na łamach "Tygodnika Powszechnego".

W 1987 roku przyczynił się m.in. do podjęcia decyzji o przeniesieniu klasztoru karmelitanek z terenu obozu w Oświęcimiu, występował przeciwko wznoszeniu krzyży na oświęcimskim żwirowisku. Zmarł 5 marca 2004 r. w Krakowie.


md / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-03 13:53:42
miniaturka

Wieczór Uwielbienia w Licheniu

Ks. Rafał Krauze MIC, w Licheniu Starym, będzie przewodniczył Mszy św. połączonej z uwielbieniem Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.
2017-03-03 14:17:17
miniaturka

Arcybiskup Nossol laureatem Nagrody Mostu Görlitz-Zgorzelec

Emerytowany ordynariusz opolski abp Alfons Nossol, został laureatem międzynarodowej Nagrody Mostu Görlitz-Zgorzelec.
2017-03-03 15:20:45
miniaturka

Papież na Mszy: prawdziwy post to pomoc bliźnim, nie „łapówka”

Prawdziwy post polega na śpieszeniu z pomocą bliźnim, a nie na robieniu z dobrego uczynku łapówki – to myśl przewodnia homilii, którą Papież wygłosił podczas Mszy w Domu św. Marty.
2017-03-03 16:11:14
miniaturka

USA: Wielki Post dla Amerykanów

W Stanach Zjednoczonych nie słabnie zainteresowanie Wielkim Postem i praktykami pokutnymi. Środa Popielcowa jest zaraz po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy, trzecim w roku dniem najwyższej frekwencji wiernych w kościele.
2017-03-03 16:49:44
miniaturka

Watykan wspomoże prace renowacyjne w Ziemi Świętej

Stolica Apostolska udzieli „znacznego wsparcia” celem dofinansowania prac prowadzonych w bazylikach Grobu Pańskiego w Jerozolimie i Narodzenia Chrystusa w Betlejem.
2017-03-03 17:12:13
miniaturka

Częściowe mea culpa rosyjskiego prawosławia za rewolucje 1917 r.

Część odpowiedzialności za rosyjskie rewolucje 1917 r. spoczywa na Rosyjskim Kościele Prawosławnym. Przyznał to szef Wydziału Patriarchatu Moskiewskiego ds. Kontaktów Kościoła ze Społeczeństwem i Mediami Władimir Legojda.