Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-03-02 13:45
RA

Wielki Post w Licheniu

Rozpoczął się Wielki Post, czyli czas pokuty przygotowujący do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan, Świąt Wielkanocnych. Jego zaleceniami są modlitwa, post i jałmużna.

W zachodniej tradycji liturgicznej obejmuje on okres od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku (w tym roku przypada on w dniach od 1 marca do 13 kwietnia). Tradycyjnie Wielki Post trwa 40 dni na pamiątkę 40-dniowego przebywania Jezusa na pustyni.

W okresie Wielkiego Postu z kościołów znikają kwiaty przy ołtarzu, panuje nastrój pokuty i zadumy. Kolorem liturgicznym jest fiolet. Suknem w takim właśnie kolorze zasłaniane są krzyże w świątyniach. Ważnym elementem obecnym w kościele oraz w życiu parafian jest śpiewanie pieśni pokutnych: mówiących o nawróceniu i chrzcie oraz pasyjnych pieśni wielkopostnych takich, jak Wisi na krzyżu, Ludu, mój ludu, Jezu Chryste, Panie miły.

W tym czasie odprawiane są także nabożeństwa pasyjne: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale.

Droga Krzyżowa jest nabożeństwem wielkopostnym o charakterze adoracyjnym, polegającym na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu.

Tradycja odprawiania drogi krzyżowej powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Liczbę czternastu stacji ustalono w XVII wieku.

W kościołach katolickich Droga Krzyżowa przedstawiana jest w obrazach lub rzeźbach rozmieszczonych najczęściej na ścianach bocznych świątyni. Stacje Drogi Krzyżowej są przede wszystkim odtworzeniem wydarzeń z ostatnich dni Chrystusa, ale mają także głęboką symbolikę – pozwalają zastanowić się na tym, jaką rolę w życiu człowieka spełnia m.in. prawda, miłość, oddanie, poświęcenie, wiara.

W Licheniu nabożeństwo Drogi Krzyżowej będzie odprawiane w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 16.15 w kościele parafialnym pw. św. Doroty. Ostatnia Droga Krzyżowa zostanie odprawiona w Wielki Piątek, tj. 14 kwietnia, o godz. 17.00 w nawie głównej licheńskiej bazyliki, tuż przed liturgią na cześć Męki Pańskiej.

Z kolei nabożeństwo Gorzkich Żali będzie odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu także o godz. 16.15 w kościele parafialnym pw. św. Doroty. Podczas nabożeństwa wierni będą mogli wysłuchać kazań pasyjnych ks. dra Piotra Kieniewicza MIC, marianina zajmującego się problemami natury etycznej.  

Licheń Stary, 02 marca 2017 r.   


Podziel się tym materiałem z innymi: