Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-02 13:45
RA

Wielki Post w Licheniu

Rozpoczął się Wielki Post, czyli czas pokuty przygotowujący do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan, Świąt Wielkanocnych. Jego zaleceniami są modlitwa, post i jałmużna.

W zachodniej tradycji liturgicznej obejmuje on okres od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku (w tym roku przypada on w dniach od 1 marca do 13 kwietnia). Tradycyjnie Wielki Post trwa 40 dni na pamiątkę 40-dniowego przebywania Jezusa na pustyni.

W okresie Wielkiego Postu z kościołów znikają kwiaty przy ołtarzu, panuje nastrój pokuty i zadumy. Kolorem liturgicznym jest fiolet. Suknem w takim właśnie kolorze zasłaniane są krzyże w świątyniach. Ważnym elementem obecnym w kościele oraz w życiu parafian jest śpiewanie pieśni pokutnych: mówiących o nawróceniu i chrzcie oraz pasyjnych pieśni wielkopostnych takich, jak Wisi na krzyżu, Ludu, mój ludu, Jezu Chryste, Panie miły.

W tym czasie odprawiane są także nabożeństwa pasyjne: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale.

Droga Krzyżowa jest nabożeństwem wielkopostnym o charakterze adoracyjnym, polegającym na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu.

Tradycja odprawiania drogi krzyżowej powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Liczbę czternastu stacji ustalono w XVII wieku.

W kościołach katolickich Droga Krzyżowa przedstawiana jest w obrazach lub rzeźbach rozmieszczonych najczęściej na ścianach bocznych świątyni. Stacje Drogi Krzyżowej są przede wszystkim odtworzeniem wydarzeń z ostatnich dni Chrystusa, ale mają także głęboką symbolikę – pozwalają zastanowić się na tym, jaką rolę w życiu człowieka spełnia m.in. prawda, miłość, oddanie, poświęcenie, wiara.

W Licheniu nabożeństwo Drogi Krzyżowej będzie odprawiane w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 16.15 w kościele parafialnym pw. św. Doroty. Ostatnia Droga Krzyżowa zostanie odprawiona w Wielki Piątek, tj. 14 kwietnia, o godz. 17.00 w nawie głównej licheńskiej bazyliki, tuż przed liturgią na cześć Męki Pańskiej.

Z kolei nabożeństwo Gorzkich Żali będzie odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu także o godz. 16.15 w kościele parafialnym pw. św. Doroty. Podczas nabożeństwa wierni będą mogli wysłuchać kazań pasyjnych ks. dra Piotra Kieniewicza MIC, marianina zajmującego się problemami natury etycznej.  

Licheń Stary, 02 marca 2017 r.   

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2017-03-02 13:00:54
miniaturka

Kopalnie w Wieliczce i Bochni - porozumienie o współpracy

Kopalnia Soli „Wieliczka”, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Kopalnia Soli Bochnia 2 marca podpisały w komorze Jana Haluszki porozumienie o współpracy – wspólnie uczczą 5 jubileuszy przypadających na rok 2018.
2017-03-02 13:43:08
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #3

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Wielkiej Soboty.
2017-03-02 13:44:55
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #4

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Wielkiej Soboty.
2017-03-02 15:05:53
miniaturka

Abp Warda: jak nam teraz nie pomożecie, będą nowe fale migrantów

Chrześcijanie mogą po raz drugi stracić swoje wioski i miasta na Równinie Niniwy, jeśli nie pomożemy im powrócić do domu – ostrzega abp Bashar Warda, chaldejski ordynariusz Irbilu.
2017-03-02 15:19:42
miniaturka

Papież na Mszy: naśladować Boga, który przyjął ludzkie ciało

Kompasem chrześcijanina jest naśladowanie Chrystusa, nie bezcielesnego bóstwa, ale Słowa wcielonego, Boga, który stał się ciałem, który nosi na sobie rany naszych braci – to główna myśl kazania, które Franciszek wygłosił na Mszy w Domu św. Marty.
2017-03-02 15:22:13
miniaturka
play

„Pragnę... być dobry” - rekolekcje wielkopostne z ks. Krzysztofem Kralką SAC [VIDEO #1]

Zobacz pierwszy odcinek rekolekcji wielkopostnych z ks. Krzysztofem Kralką SAC, założycielem wspólnoty „Przyjaciele Oblubieńca” i dyrektorem Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji.