Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-02 12:58
AC / Anna Włodarska

Kopalnie w Wieliczce i Bochni - porozumienie o współpracy

Kopalnia Soli „Wieliczka”, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Kopalnia Soli Bochnia 2 marca podpisały w komorze Jana Haluszki porozumienie o współpracy – wspólnie uczczą 5 jubileuszy przypadających na rok 2018.

Autor/źródło: R. Stachurski

Ich szefowie – prezes wielickiej kopalni Zbigniew Zarębski, dyrektor muzeum Jan Godłowski i prezes kopalni w Bochni Zbigniew Rojek sygnowali umowę, na mocy której jesienią 2018 zorganizują Międzynarodową Konferencję Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych.

Będzie co świętować, bowiem w przyszłym roku minie 40 lat od wpisania wielickiej kopalni na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz 5 lat od rozszerzenia tego wpisu o kopalnię w Bochni oraz Zamek Żupny w Wieliczce. W roku 2018 upływa również 650 lat od spisania Statutu Żup Krakowskich (1368), dokumentu precyzującego zasady funkcjonowania solnego przedsiębiorstwa (z niewielkimi modyfikacjami obowiązywał aż do roku 1649) oraz 500 lat od powstania „Krótkiego a dokładnego opisu zarządzania i stosunków w żupach wielicko-bocheńskich w 1518 roku” (figuruje na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata”). W przyszłym roku przypada także 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – wieliccy górnicy wolność witali już 3 listopada 1918 roku. W czasach zaborów Kopalnia Soli w Wieliczce stanowiła ostoję polskości, a zwiedzanie jej zaliczano do patriotycznych powinności.

Konferencja planowana w dniach 19-22 listopada 2018 nie tylko podkreśli te ważne w historii Polski daty, ale też przypomni, że jej organizatorów, czyli Wieliczkę, Bochnię oraz Muzeum Żup Krakowskich łączą wspólne dzieje: dawne Żupy Krakowskie składały się z kopalń w Wieliczce i Bochni, zaś w Zamku Żupnym od XIII wieku do roku 1945 rezydował ich zarząd.

Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych to przedsięwzięcie cykliczne, które Muzeum Żup Krakowskich dotąd kierowało głównie do krajowych muzealników. W jubileuszowym roku 2018 wydarzenie będzie miało charakter międzynarodowy, zaproszeni na nie zostaną m.in. przedstawiciele historycznych obiektów górniczych, a także instytucji oraz uczelni związanych z dziejami górnictwa na całym świecie. Uczestnicy konferencji w Wieliczce oraz Bochni będą nie tylko dyskutować i wymieniać się doświadczeniami, ale także zwiedzać i poznawać górnicze tradycje Małopolski.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-02 12:06:45
miniaturka

12 marca niedziela ad gentes - Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami

Tradycyjnie już II niedziela Wielkiego Postu jest obchodzona w Polsce jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.
2017-03-02 12:48:16
miniaturka

VII edycja konkursu Archiwum Wspomnień Jana Pawła II

Już tylko do 31 marca można zgłaszać się do udziału w kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego.
2017-03-02 12:54:14
miniaturka

Duchowość dla zniechęconych i zapracowanych?

Gościem specjalnym cyklu "Duchowość dla Warszawy" 9 marca będzie ceniony kierownik duchowy i rekolekcjonista, o. Józef Augustyn SJ. Podpowie on zniechęconym i zapracowanym, jak dostrzec Boga i własne potrzeby duchowe.
2017-03-02 13:43:08
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #3

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Wielkiej Soboty.
2017-03-02 13:44:55
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #4

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Wielkiej Soboty.
2017-03-02 13:46:10
miniaturka

Wielki Post w Licheniu

Rozpoczął się Wielki Post, czyli czas pokuty przygotowujący do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan, Świąt Wielkanocnych. Jego zaleceniami są modlitwa, post i jałmużna.