Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-01 10:03
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Ukraina: modlitwa o pokój

„Jako Kościół mamy moralny obowiązek być głosem tych, którzy są go pozbawieni”. Tymi słowami apelują do społeczności międzynarodowej biskupi Ukrainy, zachęcając u progu Wielkiego Postu do umartwienia i modlitwy w intencji pokoju.

Autor/źródło: pixabay

Szczególnie dramatycznie wygląda sytuacja dzieci i osób starszych. Według szacunków UNICEF-u w Dombasie żyje przynajmniej 19 tys. dzieci, które przeżyły traumę wojny. Są one wciąż świadkami obstrzałów i różnego rodzaju działań zbrojnych. Oto jak sytuację na wschodniej Ukrainie relacjonuje biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporowskiej i jednocześnie koordynator akcji humanitarnej „Papież dla Ukrainy” Jan Sobiło:

„W Awdijewce dzieci rozwożone są do różnych miejscowości, tam gdzie mogą kontynuować naukę. Działania wojenne mają charakter destabilizujący. Nękani ciągłymi obstrzałami ze strony separatystów, mieszkańcy miejscowości przyległych do linii frontu myślą o wyjeździe – mówi biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporowskiej i jednocześnie koordynator akcji humanitarnej «Papież dla Ukrainy» Jan Sobiło. – Organizacje humanitarne zabezpieczyły mieszkańcom żywość. Jednak jak mówią ludzie w przyległych do linii frontu miejscowościach, nie samym chlebem żyje człowiek. Żywość jest, ale nie ma pokoju i pewności jutra. Prawosławni i katolicy obu obrządków rozpoczynają w tym tygodniu Wielki Post. Tak w cerkwiach, jak i w kościołach słychać apel i wielką prośbę o ducha pokuty i nawrócenia w intencji pokoju na wschodzie Ukrainy i w całym świecie”.

W wielu miejscach na Ukrainie w okresie Wielkiego Postu odbędą będą czuwania modlitewne w intencji pokoju, a wierni będą organizowali pomoc humanitarną dla mieszkańców terenów objętych wojną.

M. Krawiec, Ukraina / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-01 08:53:18
miniaturka

Sudańczycy modlą się, by Papież do nich przyjechał

Obecność Franciszka w Sudanie Południowym otworzyłaby oczy świata na to, co naprawdę się u nas dzieje. Tak biskupi tego pogrążonego w krwawej wojnie domowej kraju komentują zapowiedź ewentualnej papieskiej wizyty. Jednocześnie zachęcają wiernych do modlitwy w jej intencji.
2017-03-01 09:50:53
miniaturka

Włochy przyjęły 700 uchodźców dzięki korytarzom humanitarnym

47 syryjskich uchodźców dotarło wczoraj do Rzymu dzięki bezpiecznym korytarzom humanitarnym. Kolejnych 78 przybędzie w czwartek. W sumie, odkąd przed rokiem zainaugurowano ten ekumeniczny projekt pomocy, przed niebezpieczną podróżą przez morze udało się uchronić prawie 700 osób.
2017-03-01 10:00:29
miniaturka

Środa Popielcowa

Dziś Kościół katolicki obchodzi Środę Popielcową. Podczas każdej Mszy św. kapłani posypują głowy wiernych popiołem. Jest to znak kruchości życia oraz postawy nawrócenia do Boga.
2017-03-01 10:46:18
miniaturka

Jasna Góra: konferencja dyrektorów szkół katolickich

O wyzwaniach stojących przed szkolnictwem katolickim w Polsce wobec nowej reformy oświaty rozmawiali na Jasnej Górze uczestnicy Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich.
2017-03-01 10:49:06
miniaturka

Bp Solarczyk: modlitwa, post i jałmużna otwierają nas na Miłość Boga

Modlitwa, post i jałmużna pomagają nam otworzyć się na Miłość Boga - podkreślił bp Marek Solarczyk. W Środę Popielcową biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył rano Mszy św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.
2017-03-01 11:07:44
miniaturka

Droga krzyżowa za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich

W stołecznej Archikatedrze zostanie odprawiona Droga Krzyżowa w ramach obchodzonego w I piątek Wielkiego Postu Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy pedofilii.