Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-28 15:46
Ewa Kotowska-Rasiak

Spotkanie biskupów metropolii poznańskiej w Kaliszu

W Kurii Diecezjalnej w Kaliszu pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego spotkali się biskupi metropolii poznańskiej.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą, po czym biskupi podejmowali bieżące tematy związane z życiem duszpasterskim archidiecezji poznańskiej i diecezji kaliskiej. W spotkaniu uczestniczyli: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, bp Grzegorz Balcerek, bp Damian Bryl, biskupi pomocniczy archidiecezji poznańskiej, bp senior Zdzisław Fortuniak z Poznania, biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp Stanisław Napierała i bp Teofil Wilski, biskupi seniorzy z diecezji kaliskiej.

Spotkania biskupów metropolii poznańskiej są już kilkuletnią tradycją i odbywają się w lutym każdego roku na przemian w Poznaniu i Kaliszu. - Spotkania metropolitarne są organizowane od czasu nuncjatury ks. arcybiskupa Józefa Kowalczyka, który bardzo nalegał na to, aby metropolie były bardziej zjednoczone. Zazwyczaj zagadnienia poruszane na spotkaniach dotyczą duszpasterstwa ogólnopolskiego, metropolitarnego i spraw personalnych – powiedział abp Stanisław Gądecki.

Biskupi dyskutowali o zaplanowanym Ogólnopolskim Forum Duszpasterskim w Poznaniu, podczas którego przedstawiony zostanie program Roku Duszpasterskiego na 2018 rok. Poruszyli sprawy dotyczące setnej rocznicy objawień fatimskich i jubileuszu 300-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Rozmawiali też o potrzebie uzupełnienia liczby kapelanów schronisk św. Brata Alberta. Ze spraw metropolitarnych dużo uwagi poświęcono obchodom jubileuszu 1050-lecia powstania pierwszej polskiej diecezji w Poznaniu. Takie uroczystości zaplanowano w 2018 r.

Biskup kaliski Edward Janiak przedstawił program obchodów jubileuszu 25-lecia powołania do istnienia diecezji kaliskiej. W sam dzień utworzenia diecezji, 25 marca, w kaliskiej katedrze zostanie odprawiona Msza św., a potem w auli UAM odbędzie się koncert premierowy „Psalmy Józefa”. Główne uroczystości w Kaliszu pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza będą miały miejsce 3 czerwca. - Sprawy personalne dotyczyły ustalenia dat imienin, w których uczestniczymy wszystkich razem jako biskupi jednej metropolii – dodał metropolita poznański.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-28 15:30:13
miniaturka

Dziś dzień modlitwy za Benedykta i z Benedyktem

Dziś przypada czwarta rocznica dobrowolnego ustąpienia Benedykta XVI z urzędu papieskiego. Z tej okazji w wielu kościołach na całym świecie obchodzony jest dzień modlitwy za papieża-seniora i w duchowej łączności z nim.
2017-02-28 15:39:56
miniaturka

Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości: rekolekcje "JA - świadomy grzesznik"

Odkrycie w sobie prawdziwego grzesznika jest kluczowe, aby przyjąć Dobrą Nowinę. Niezrozumienie wymiaru grzeszności we własnym życiu zamyka człowieka na Słowo Boże.
2017-02-28 15:46:58
miniaturka

Brazylia: szkoła samby czci Matkę Bożą z Aparecidy

W Brazylii trwa pełnia karnawału. Od piątku 24 lutego po południu do południa Środy Popielcowej 1 marca tradycyjnie już od lat Brazylijczycy mają dni wolne od pracy.
2017-02-28 22:02:47
miniaturka

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu

- Dzisiaj napawa nas radość, że przyszedł czas, kiedy te osoby odzyskały właściwe miejsce w historii - mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św. w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
2017-02-28 22:18:17
miniaturka
play

Ewangeliarz OP - 1 marca 2017 - [Mt 6, 1-6. 16-18]

Codzienne rozważanie Ewangelii przygotowane przez o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP.
2017-02-28 22:20:24
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #1

Posłuchaj Słowa Bożego, przyjmij krótką refleksję ks. Michała Misiaka i podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi!