Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-28 13:32
KAI/mm

Obrazy i relikwie św. Brata Alberta rozpoczynają peregrynację po polskich parafiach

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęci 28 lutego w krakowskiej kurii portrety św. Brata Alberta oraz obrazy "Ecce Homo", które wraz z relikwiami świętego będą peregrynować po polskich parafiach.

Autor/źródło: Wikipedia

Wydarzenie to stanowi element obchodów Roku św. Brata Alberta i organizowane jest przez siostry albertynki oraz Rycerzy Kolumba.  W Roku św. Brata Alberta Zgromadzenie Sióstr Albertynek oraz Rycerze Kolumba w Polsce podjęli współpracę w sprawie peregrynacji relikwii świętego i obrazów "Ecce Homo" oraz Brata Alberta w parafiach, w których obecni są Rycerze Kolumba.


„Współpraca ze Zgromadzeniem Sióstr Albertynek w ramach tak ważnego wydarzenia to zaszczyt i wyróżnienie, że po Roku Miłosierdzia i po spotkaniu papieża Franciszka z młodzieżą możemy kontynuować dzieła, które od wielu lat Rycerze Kolumba realizują na całym świecie” - powiedział KAI Andrzej Anasiak, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.


Jak podkreślił, w ramach współpracy Rycerze Kolumba chcą podjąć konkretne działania, dlatego peregrynacji będzie towarzyszyła zbiórka koców i pościeli dla noclegowni prowadzonych przez albertynki. „Pragniemy zrobić coś, co będzie bliskie idei działalności św. Brata Alberta. Dlatego zachęcamy do tego, by uczestniczyć w duchowym przeżywaniu tego wydarzenia, ale jednocześnie chcemy bardzo mocno powiązać to z konkretnym dziełem miłosierdzia” - powiedział Anasiak.


„Będziemy zachęcać społeczność lokalną w naszych parafiach i wspólnotach oraz rodzinach do tego, by każdy kto może przyłączył się do tego dzieła, a tym dziełem będzie zbiórka koców i pościeli, które zostaną przekazane do domów i ośrodków prowadzonych siostry i braci albertynów” - wyjaśnił delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.


Peregrynacja będzie odbywać się w każdej z 92 parafii w Polsce, w której są Rycerze Kolumba, a także w parafiach sąsiednich, w których nie ma jeszcze rad lokalnych, ale parafia wyrazi takie zainteresowanie.


Siostra Bernarda Kostka ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek, podczas briefingu w krakowskiej kurii wyraziła wdzięczność za inicjatywę podjętą we współpracy z Rycerzami Kolumba i wyjaśniła, że relikwiarz, przy którym będą modlić się wierni w parafiach jest bardzo znamienny, ponieważ przedstawia dłonie trzymające chleb. „Chleb jest znakiem wspólnoty pracy, łamania się, dzielenia się czymś co nosimy w sobie, co jest w nas najcenniejsze i to na tym najbardziej zależało św. Bratu Albertowi” - mówiła siostra.


Peregrynacja obejmuje kilkudniowy program modlitewny w poszczególnych parafiach oraz ogólnopolską akcję charytatywną, zbiórkę koców i pościeli dla noclegowni prowadzonych przez siostry albertynki. Kulminację peregrynacji i towarzyszącej jej akcji stanowić będzie pielgrzymka Rycerzy Kolumba i ich rodzin do Częstochowy.


Peregrynacja relikwii i obrazów w radach działających na południu Polski rozpoczyna się 1 marca w parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Równocześnie na północy Polski peregrynacja zacznie się 11 marca w Łomiankach k. Warszawy.


Ważnym wydarzeniem w ramach roku św. Brata Alberta będą również centralne uroczystości z udziałem Episkopatu Polski 10 czerwca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach, w których pomoc organizacyjną zapewnią Rycerze Kolumba.


Obrazy "Ecce Homo" i portrety św. Brata Alberta namalowane przez Leona Wyczółkowskiego, zostały wraz z relikwiami przekazane Rycerzom przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim. Zgromadzenie to założone przez św. Brata Alberta za swój główny charyzmat uważa służbę Chrystusowi w bliźnich, zwłaszcza w najbiedniejszych i najbardziej opuszczonych, którym siostry każdego dnia niosą posługę chrześcijańskiego miłosierdzia.


Rycerze Kolumba są katolicką, męską organizacją bratnią, która na całym świecie gromadzi 1,9 mln członków. W Polsce Rycerze obecni są od 10 lat i liczą 4,5 tys. braci, zgrupowanych w 92 radach na terenie 27 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Założycielem organizacji był ks. Michael McGivney, który w 1882 w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn, pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny założyciela.

led / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-28 12:21:38
miniaturka

Franciszek na Wielki Post: odkryjmy dar Słowa Bożego i drugiego człowieka

Do odkrycia na nowo daru Słowa Bożego, by zostać oczyszczonymi z grzechu i służyć Chrystusowi obecnemu w braciach zachęcił papież w orędziu na Wielki Post. Jego hasło brzmi: „Słowo jest darem. Druga osoba jest darem”.
2017-02-28 12:29:58
miniaturka

Uroczystości 50-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej

50. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej będzie najważniejszym wydarzeniem 2017 roku w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się 12 sierpnia, a zakończy je uroczysta Msza św. sprawowana w licheńskiej bazylice 15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia NMP.
2017-02-28 12:48:40
miniaturka

Bp Libera: pedofilia to zło, które musi być wykorzenione do końca [wywiad]

- Pierwszą troską powinna być objęta zawsze ofiara, dziecko, osoba małoletnia, która została wykorzystana seksualnie przez duchownego - mówi biskup płocki przed Dniem Modlitwy i Pokuty za grzechy pedofilii, który Kościół w Polsce obchodzić będzie 3 marca.
2017-02-28 13:57:37
miniaturka

Włochy przyjęły 700 uchodźców dzięki korytarzom humanitarnym

Ekumeniczny projekt pomocy zainaugurowano rok temu. Dzięki niemu przed niebezpieczną podróżą przez morze udało się uchronić prawie 700 osób.
2017-02-28 14:13:09
miniaturka

Rekolekcje dla leniwych - jedno zdanie, jedno zadanie

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Katowickiej zaprasza do udziału w internetowych rekolekcjach dla leniwych.
2017-02-28 15:30:13
miniaturka

Dziś dzień modlitwy za Benedykta i z Benedyktem

Dziś przypada czwarta rocznica dobrowolnego ustąpienia Benedykta XVI z urzędu papieskiego. Z tej okazji w wielu kościołach na całym świecie obchodzony jest dzień modlitwy za papieża-seniora i w duchowej łączności z nim.