Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-28 10:56
KAI/mm

Bp Ryś: dlaczego ludzie słyszą ciągle nakazy i zakazy?

- Dlaczego ludzie słyszą ciągle nakazy i zakazy? Wszystko sprowadzamy do moralności. Przecież Jezus spojrzał na człowieka i ukochał go. O tym jest Ewangelia - mówił bp Grzegorz Ryś podczas mszy św. kończącej spotkanie formacyjne misjonarzy miłosierdzia.

Autor/źródło: E.Bartkiewicz/episkopat.pl

W czasie Mszy św. kończącej spotkanie formacyjne misjonarzy miłosierdzia, które odbywało się w dniach 26-27 lutego, homilię wygłosił bp Grzegorz Ryś.


Obecnym w kaplicy św. Faustyny kapłanom biskup wskazał dwa istotne elementy ewangelii. - My czytamy, że Jezus spojrzał na człowieka z miłością. A tekst oryginalny mówi, że Jezus spojrzał na niego i ukochał go. Ukochał! To jedno zdanie zupełnie zmienia tę rozmowę - podkreślał biskup.


Drugim elementem, o którym mówił biskup, jest słowo „człowiek”: - Tylko u Marka pojawia się słowo „człowiek”. Inni mówią albo o młodzieńcu, albo o księciu. A wśród nas nie ma ani młodzieńców, ani książąt. Za to każdy z nas może odnaleźć się w tym ewangelicznym „człowieku” - mówił do zebranych.


Krakowski biskup pomocniczy wyjaśnił, że ewangelia jest aktualna także dzisiaj: - Nie minęła oferta tego spotkania. Nie potrzeba wyjątkowego statusu, żeby przeżyć spotkanie z Jezusem. To nie jest ewangelia o pieniądzach i majątku, jak może się nam wydawać. To rozmowa o miłości - dodał.


Biskup zaznaczył, że pytanie o miłość jest najważniejszym pytaniem ewangelii. Mówił, że gdy człowiek gubi relację z Jezusem, to wtedy wszystko jest trudne, pojawia się smutek i poczucie bezsensu. Zadaniem misjonarzy miłosierdzia ma być natomiast doprowadzanie człowieka do spotkania z Bogiem. - Co zrobimy z miłością, która jest nam ofiarowana? - pytał zebranych.


Uwrażliwiał także kapłanów na to, aby przepowiadali słowa pełne nadziei, a nie takie, które tylko wzywają do umartwień i są napomnieniami. — Na ile ludzie w Kościele mają doświadczenie osoby Jezusa i Jego miłości? Dlaczego ludzie słyszą ciągle nakazy i zakazy? Wszystko sprowadzamy tylko do moralności. Dlaczego? Przecież Jezus spojrzał na człowieka i ukochał go. O tym jest ta ewangelia - zakończył.


Spotkanie formacyjne misjonarzy miłosierdzia trwało w dniach 26-27 lutego i obejmowało wspólną modlitwę, refleksję nad listem apostolskim "Misericordia et misera", a także rozmowy na temat inicjatyw papieskich: "24h dla Pana" i „Niedziela ubogich”. Kapłani chętnie dzielili się również swoim doświadczeniem pełnienia posługi jako misjonarzy miłosierdzia.

kana / Kraków


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: miłosierdzie, Bp Ryś, Kraków-Łagiewniki