Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-04 10:12
iz / KAI

Sandomierz: ruszyły przygotowania do obchodów 200–lecia powstania diecezji

Rok jubileuszowy rozpocznie się 8 października 2017 r. w Sandomierzu procesją z relikwiami bł. Wincentego Kadłubka i Mszą św. w bazylice katedralnej.

Autor/źródło: pixabay

Formy obchodów 200–lecia powstania diecezji sandomierskiej, sposoby ożywienia w tym czasie kultu Najświętszego Sakramentu, wyznaczenie kościołów stacyjnych jubileuszu były przedmiotem posiedzenia Rady Kapłańskiej, które 3 listopada odbyło się w Sandomierzu. Obradom przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.


Zgodnie z postanowieniem Rady Kapłańskiej zatwierdzonym przez biskupa sandomierskiego, rok jubileuszowy rozpocznie się w niedzielę, 8 października 2017 r. w Sandomierzu procesją z relikwiami bł. Wincentego Kadłubka i Mszą św. w bazylice katedralnej.


W katedrze sprawowana będzie również główna jubileuszowa liturgia przewidziana 30 czerwca 2018, dokładnie w rocznicę wydania bulli papieża Piusa VII, erygującej diecezję.


Rok jubileuszowy zakończy natomiast Eucharystia odprawiona 8 września 2018 r. w sanktuarium maryjnym w Sulisławicach.


Rada Kapłańska zarekomendowała także księżom proboszczom ożywienie kultu Najświętszego Sakramentu i przeprowadzenie misji parafialnych w formie rekolekcji ewangelizacyjnych, które odbędą się również w głównych ośrodkach miejskich diecezji oraz w ramach rekolekcji kapłańskich.


Kościołami stacyjnymi jubileuszu będą sanktuaria w Janowie Lubelskim, Radomyślu nad Sanem, Sulisławicach i na Świętym Krzyżu.


Kapłani zadecydowali także o wydaniu śpiewnika diecezjalnego oraz wyrazili nadzieję, że jubileusz ubogacą publikacje z zakresu dziejów diecezji. Wiosną i jesienią 2017 r. i 2018 r. odbędą się sympozja naukowe poświęcone historii Kościoła lokalnego oraz nowym wyzwaniom duszpasterskim.


Podczas posiedzenia Rada Kapłańska wybrała także członków komisji przygotowawczej synodu diecezjalnego. Zebranie zakończyło się modlitwą w intencji chorych kapłanów.


Diecezja sandomierska powstała 30 czerwca 1818. Erygował ją papież Pius VII bullą "Ex imposita nobis". Utworzona została z terenów ówczesnej diecezji krakowskiej. Obecne granice diecezji utworzone zostały 25 marca 1992, kiedy to papież Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae Populus" przeorganizował strukturę diecezji w Polsce.

apis / Sandomierz

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy