Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-28 08:17
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Rosja: początek prawosławnego Wielkiego Postu

Wszystkie Kościoły wschodnie tradycji bizantyjskiej, także te, które używają kalendarza juliańskiego, tak jak Rosyjska Cerkiew Prawosławna, rozpoczęły dziś 27 lutego Wielki Post.

Autor/źródło: pixabay

Na zakończenie Niedzieli Przebaczenia, patriarcha Cyryl przewodniczył nieszporom w moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela.

Wczorajsza niedziela zwana Niedzielą Przebaczenia zobowiązuje wiernych prawosławnych do prośby o przebaczenie wszystkich wobec których zawinili aby z czystym sercem rozpocząć praktyki pokutne Wielkiego Postu. Na Nieszporach w soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela duchowni pod przewodnictwem patriarchy Cyryla odziani w jasne szaty liturgiczne odśpiewali prokeimenon-uroczysty hymn. Następnie nastąpił obrzęd zamknięcia carskich wrót i duchowni przebrali się w czarne wielkopostne szaty pokutne. Po zakończeniu Nieszporów Cyryl I zwrócił się do wiernych  ze słowami wyjaśniającymni znaczenie przebaczenia krzywd i wzniósł modlitwę  na początek Wielkiego Postu- Świętej Czterdziesiątnicy.

W tym roku uroczystości Wielkanocne prawosławnych i katolików wypadną w tym samym czasie.

W. Raiter, Moskwa/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-28 07:14:06
miniaturka

Kościół katolicki: 560 mln dolarów na pomoc w Iraku i Syrii

Kościół katolicki niesie pomoc ponad 4 mln mieszkańców Iraku i Syrii. W ciągu ostatnich trzech lat oferowane tam wsparcie wyniosło 560 mln dolarów. Poinformował o tym ks. Giampietro Dal Toso, który jako specjalny papieski wysłannik odwiedził pod koniec stycznia Aleppo.
2017-02-28 07:58:05
miniaturka

Greg Burke: Papież miłosierny dla wszystkich, rozumie trudności ofiar

Papież Franciszek podkreśla potrzebę miłosierdzia również w odniesieniu do tych, którzy dopuścili się najbardziej ohydnych zbrodni – tymi słowami zareagował watykański rzecznik na nagłośnienie przez agencję Associated Press sprawy włoskiego księdza Maura Inzoli.
2017-02-28 08:16:35
miniaturka

Patriarcha Bartłomiej na prawosławny Wielki Post

Przypadające 27 lutego u prawosławnych, jak też u grekokatolików, rozpoczęcie Wielkiego Postu patriarcha Konstantynopola Bartłomiej nazwał w specjalnym liście z tej okazji momentem najbardziej stosownym, aby dusza ludzka zwróciła się do Boga.
2017-02-28 09:20:29
miniaturka

Harmęże. XVI dni kolbiańskie

Franciszkanie wraz z Misjonarkami Niepokalanej Ojca Kolbego zapraszają na XVI Dni Kolbiańskie, które odbędą się w dniach 24 - 26 marca 2017 r. w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia.
2017-02-28 09:56:26
miniaturka

#8dzientygodnia - II Niedziela Wielkiego Postu

Poruszeni Słowem Bożym, które słyszymy w II Niedzielę Wielkiego Postu, o życiu między wakacjami oraz chwale Boga, które nie upokarza, lecz dodaje odwagi mówią: ks. Dariusz Nowaczyński - spowiednik w PWSD oraz kl. Jakub Siutkowski - rok IV.
2017-02-28 09:58:03
miniaturka

Brazylia: różaniec coraz bardziej popularny wśród mężczyzn

W brazylijskim Kościele wzrasta liczba mężczyzn modlących się na różańcu. 19 lutego odbyła się krajowa pielgrzymka męskich grup różańcowych do sanktuarium w Aparecidzie.