Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-02-28 08:17
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Rosja: początek prawosławnego Wielkiego Postu

Wszystkie Kościoły wschodnie tradycji bizantyjskiej, także te, które używają kalendarza juliańskiego, tak jak Rosyjska Cerkiew Prawosławna, rozpoczęły dziś 27 lutego Wielki Post.

Autor/źródło: pixabay

Na zakończenie Niedzieli Przebaczenia, patriarcha Cyryl przewodniczył nieszporom w moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela.

Wczorajsza niedziela zwana Niedzielą Przebaczenia zobowiązuje wiernych prawosławnych do prośby o przebaczenie wszystkich wobec których zawinili aby z czystym sercem rozpocząć praktyki pokutne Wielkiego Postu. Na Nieszporach w soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela duchowni pod przewodnictwem patriarchy Cyryla odziani w jasne szaty liturgiczne odśpiewali prokeimenon-uroczysty hymn. Następnie nastąpił obrzęd zamknięcia carskich wrót i duchowni przebrali się w czarne wielkopostne szaty pokutne. Po zakończeniu Nieszporów Cyryl I zwrócił się do wiernych  ze słowami wyjaśniającymni znaczenie przebaczenia krzywd i wzniósł modlitwę  na początek Wielkiego Postu- Świętej Czterdziesiątnicy.

W tym roku uroczystości Wielkanocne prawosławnych i katolików wypadną w tym samym czasie.

W. Raiter, Moskwa/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Rosja, prawosławie, Patriarcha Cyryl, kościół prawosławny, Wielki Post