Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-28 08:13
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Patriarcha Bartłomiej na prawosławny Wielki Post

Przypadające 27 lutego u prawosławnych, jak też u grekokatolików, rozpoczęcie Wielkiego Postu patriarcha Konstantynopola Bartłomiej nazwał w specjalnym liście z tej okazji momentem najbardziej stosownym, aby dusza ludzka zwróciła się do Boga.

Autor/źródło: pixabay

Prawosławni zaczynają ten liturgiczny okres pokutny w poniedziałek poprzedzający pierwszą niedzielę wielkopostną, a jej data 5 marca – tak samo jak data Wielkanocy 16 kwietnia – pokrywa się w tym roku w kalendarzu gregoriańskim i juliańskim.

W przesłaniu duchowy zwierzchnik prawosławia wzywa swoich współwyznawców do skruchy, poprawy życia i trzeźwości ducha. Wielki Post ma być czasem, w którym „zdamy sobie sprawę, kim jesteśmy, gdzie się znajdujemy i dokąd zdążamy – pisze Patriarcha Ekumeniczny. – Musimy nawrócić się, gdyż świadomie i nieświadomie, w słowach i czynach wszystkimi naszymi zmysłami nie działaliśmy dotychczas zgodnie z Ewangelią i z prawem łaski Chrystusowej. Mamy okazać skruchę. Jedynie wówczas doznamy miłosierdzia i łaski, a wtedy zmiłuje się nad nami Pan, który zna wszystkie sekrety i myśli ludzkiego serca”. Bartłomiej I zachęca prawosławnych do duchowej przemiany i spowiedzi, by otrzymać odpuszczenia grzechów.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-28 06:00:15
miniaturka

Poczta z Serca, czyli napisz dobry list

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji legnickiej zachęca w Wielkim Poście do napisania listu od serca. Adresatami są ciężko chore dzieci.
2017-02-28 07:14:06
miniaturka

Kościół katolicki: 560 mln dolarów na pomoc w Iraku i Syrii

Kościół katolicki niesie pomoc ponad 4 mln mieszkańców Iraku i Syrii. W ciągu ostatnich trzech lat oferowane tam wsparcie wyniosło 560 mln dolarów. Poinformował o tym ks. Giampietro Dal Toso, który jako specjalny papieski wysłannik odwiedził pod koniec stycznia Aleppo.
2017-02-28 07:58:05
miniaturka

Greg Burke: Papież miłosierny dla wszystkich, rozumie trudności ofiar

Papież Franciszek podkreśla potrzebę miłosierdzia również w odniesieniu do tych, którzy dopuścili się najbardziej ohydnych zbrodni – tymi słowami zareagował watykański rzecznik na nagłośnienie przez agencję Associated Press sprawy włoskiego księdza Maura Inzoli.
2017-02-28 08:20:35
miniaturka

Rosja: początek prawosławnego Wielkiego Postu

Wszystkie Kościoły wschodnie tradycji bizantyjskiej, także te, które używają kalendarza juliańskiego, tak jak Rosyjska Cerkiew Prawosławna, rozpoczęły dziś 27 lutego Wielki Post.
2017-02-28 09:20:29
miniaturka

Harmęże. XVI dni kolbiańskie

Franciszkanie wraz z Misjonarkami Niepokalanej Ojca Kolbego zapraszają na XVI Dni Kolbiańskie, które odbędą się w dniach 24 - 26 marca 2017 r. w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia.
2017-02-28 09:56:26
miniaturka

#8dzientygodnia - II Niedziela Wielkiego Postu

Poruszeni Słowem Bożym, które słyszymy w II Niedzielę Wielkiego Postu, o życiu między wakacjami oraz chwale Boga, które nie upokarza, lecz dodaje odwagi mówią: ks. Dariusz Nowaczyński - spowiednik w PWSD oraz kl. Jakub Siutkowski - rok IV.