Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-28 07:54
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Greg Burke: Papież miłosierny dla wszystkich, rozumie trudności ofiar

Papież Franciszek podkreśla potrzebę miłosierdzia również w odniesieniu do tych, którzy dopuścili się najbardziej ohydnych zbrodni – tymi słowami zareagował watykański rzecznik na nagłośnienie przez agencję Associated Press sprawy włoskiego księdza Maura Inzoli.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

Maura Inzola był oskarżony o molestowanie chłopców w wieku od 12. do 16. roku życia. W 2012 r. Benedykt XVI usunął go karnie ze stanu kapłańskiego. Po odwołaniu Papież Franciszek złagodził karę, zakazując mu jednak publicznego sprawowania kultu i kontaktu z nieletnimi. Pod koniec ubiegłego roku włoski sąd skazał go za te przewinienia na karę niemal 5 lat więzienia.

Tłumacząc motywy papieskiej decyzji względem ks. Inzoli watykański rzecznik zapewnił, że Papież zdaje sobie sprawę, iż dla ofiar nadużyć przejawy miłosierdzia w takich sytuacjach mogą być czymś trudnym. „Ojciec Święty jest jednak przekonany, że ewangeliczne przesłanie miłosierdzia jest w istocie źródłem uzdrowienia i łaski” – dodał Greg Burke.

Watykan tymczasem wznowił dochodzenie kanoniczne względem ks. Inzoli, uwzględniając nowe informacje na jego temat. Nad zasadnością łagodzenia kary względem sprawców nadużyć trwa ponadto debata w Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Należąca do niej Marie Collins ostrzega, że kroki takie mogą zostać źle odczytane zarówno przez ofiary, jak i przez potencjalnych sprawców.

kb/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, molestowanie nieletnich, Maura Inzola, złagodzenie kary