Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-26 17:15
Anna Bajon / KAI

Katowice: komunikat arcybiskupa w przededniu 30. rocznicy śmierci ks. Blachnickiego

Do żarliwej modlitwy o szybką beatyfikacje sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego wzywa w komunikacie do wiernych archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc.

Autor/źródło: Maciles

W poniedziałek 27 lutego przypada 30.rocznica śmierci założyciela Ruchu Światło-Życie.

- Wzywam Was, Braci i Siostry, do żarliwej modlitwy o beatyfikację ks. Franciszka Blachnickiego. Prośmy Boga o cuda i łaski za przyczyną Sługi Bożego, zarówno w modlitwie osobistej, jak i podczas Eucharystii oraz w czasie nabożeństw parafialnych, szczególnie we wspólnotach tworzących Ruch Światło-Życie – apeluje metropolita katowicki.

W komunikacie abp Skworc zachęca także do udział w sympozjum poświęcony osobie ks. Franciszka Blachnickiego, zatytułowanym „Polska teologia wyzwolenia wobec wyzwań współczesności”. Odbędzie się ono w poniedziałek na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, po nim zostanie odprawiona Eucharystia o rychłą beatyfikację Sługi Bożego.

- Zgromadzeni w duchu wdzięczności wobec Boga za obdarowanie nas osobą i życiem Sługi Bożego Franciszka Blachnickiego, wspaniałego świadka Ewangelii, będziemy wspólnie prosić, abyśmy w oczekiwanej beatyfikacji mogli na nowo odkryć Jego niezwykły charyzmat, aby tak jak On iść i głosić Ewangelię! – pisze metropolita górnośląski.

Ks. Franciszek Blachnicki był założycielem Ruchu Światło-Życie. Zmarł w 1987 r. w Carlsbergu w Niemczech. W 2000 roku doczesne szczątki ks. Blachnickiego zostały przeniesione do Krościenka nad Dunajcem i złożone w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza. Jego proces beatyfikacyjny toczy się od 1995 roku. W 2014 roku Komisja Teologów w Rzymie uznała jednomyślnie heroiczność cnót sługi Bożego, a w październiku 2015 r. dekret o heroiczności cnót podpisał papież Franciszek.

ks.sk / Katowice

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-26 12:13:48
miniaturka
play

Kraków: premiera pierwszego polskiego musicalu o św. Janie Pawle II

W sobotę wieczorem w Tauron Arenie w Krakowie odbyła się premiera musicalu "Karol". Dzieło przedstawia życie Karola Wojtyły i polską historię XX wieku - po raz pierwszy w formie musicalu.
2017-02-26 13:59:10
miniaturka

Koszalin: inauguracja II Synodu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej [galeria]

25 lutego w koszalińskiej katedrze bp Edward Dajczak uroczyście otworzył II Synod diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. - Niech każdy z was przyjmie ten dekret z całą miłością, jako wezwanie, dar i zadanie - zwrócił się do nowo mianowanych członków komisji synodalnych.
2017-02-26 14:16:58
miniaturka

Dzisiaj w Kościele greckokatolickim przypada niedziela przebaczenia win

Niedzielą przebaczenia win lub seropustną nazywana jest dzisiejsza niedziela w Kościele greckokatolickim. Jest to to ostatni dzień przed Wielkim Postem, który grekokatolicy rozpoczną jutro.
2017-02-26 17:35:03
miniaturka

Wykształciuchy w Bożym Królestwie

W dzisiejszym wpisie, na swoim blogu siostra Małgorzata Chmielewska pisze m.in. o licencjacie z tępienia wszy trzech gatunków, świerzbu, doprowadzenia do czystości ludzi śmierdzących i uniknięcia zakażeń przy opatrywaniu ran.
2017-02-26 17:40:21
miniaturka

Anioł Pański: zaufać Bogu jak Ojcu

W aktualnej epoce osierocenia bardzo ważne jest poczuć, że Bóg jest naszym Ojcem – mówił Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański.
2017-02-26 18:53:11
miniaturka

Dni Otwartej Furty

Dni Otwartej Furty to czas szczególnych spotkań. To dni z siostrami, które Pan powołał do wspólnoty Terezjańskiej.