Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-02-26 13:44
Anna Bajon / KAI / ks. Wojciech Parfianowicz

Koszalin: inauguracja II Synodu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej [galeria]

25 lutego w koszalińskiej katedrze bp Edward Dajczak uroczyście otworzył II Synod diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. - Niech każdy z was przyjmie ten dekret z całą miłością, jako wezwanie, dar i zadanie - zwrócił się do nowo mianowanych członków komisji synodalnych.

Autor/źródło: ks. Wojciech Parfianowicz, Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem do katedry relikwii patronów diecezji: św. Wojciecha i św. Maksymiliana przez bp. Krzysztofa Włodarczyka. Relikwiarze ustawiono obok Cudownej Piety - figury Matki Bożej Bolesnej przywiezionej na tę okazję z sanktuarium diecezjalnego w Skrzatuszu.

Obecność oryginalnej piety podkreślała wagę wydarzenia. Rzeźba niezwykle rzadko opuszcza sanktuarium. Stało się to w roku 1991 podczas wizyty Jana Pawła II w Koszalinie oraz w 2013 r. z okazji obchodów 25-lecia jej koronacji.

Liturgię rozpoczęła modlitwa w ciągu dnia z Liturgii Godzin, sprawowana pod przewodnictwem bp Krzysztofa Zadarki.

Następnie sekretarz synodu ks. dr Tomasz Tomaszewski wywołał członków jedenastu synodalnych komisji tematycznych (30 proc. z nich to ludzie świeccy) oraz komisji głównej, teologicznej i prawnej. Biskupi wręczyli przybyłym powołujące ich dekrety.

- Niech każdy z was przyjmie ten dekret z całą miłością, jako wezwanie, dar i zadanie - zwrócił się do nich bp Edward Dajczak dodając, że tego zadania nie spełniają dla siebie. Definiując sens prac komisji, biskup stwierdził: - Podejmą one trud rozeznawania dróg, które wskaże nam Pan.

Odwołując się do obecności w katedrze skrzatuskiej piety oraz relikwii św. Wojciecha i św. Maksymiliana, ordynariusz diecezji powiedział: - Niech Skrzatuska Pani uczy nas uległości wobec tego wszystkiego, co jest z Boga oraz umiejętności żegnania się z tym, co jest tylko z nas. Święci Wojciech i Maksymilian, nasi patroni, byli ludźmi nieprzeciętnej i odważnej wiary i miłości. Rozpoczynamy odważny czas poszukiwań. Chodzi nam jednak o odwagę, która pochodzi od Ducha Świętego, a nie tylko od nas samych. Synod to droga w głąb misterium Boga.

Centralnym punktem programu uroczystego otwarcia drugiego synodu była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka.

Po niej kilkuset uczestników liturgii udało się na posiłek przygotowany w pobliskim gimnazjum. Następnie przewodniczący i sekretarze komisji synodalnych spotkali się jeszcze na wstępnych ustaleniach organizacyjnych w domu biskupim. Jednym z pierwszych, przekazanych przez sekretarza synodu, była zachęta do tworzenia parafialnych zespołów synodalnych oraz wskazanie, by komisje tematyczne rozpoczęły spotkania jeszcze przed Wielkanocą.

II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej został zwołany 11 czerwca 2016 r. podczas diecezjalnych uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski w Kołobrzegu. Od tamtego czasu w diecezji trwały różnego rodzaju spotkania, rekolekcje, konferencje mające na celu pobudzenie wśród wiernych świadomości znaczenia Synodu oraz wyłonienie kandydatów do komisji oraz zespołów parafialnych.

km / Koszalin


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: II Synod diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej