Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-25 12:40
ek / Radio Watykańskie

Papież na Mszy w Domu św. Marty: Jezus ostrzega przed obłudą

Sprawiedliwość należy łączyć z miłosierdziem - tak właśnie czyni Bóg.

Przypomniał o tym Papież podczas Mszy w kaplicy Domu św. Marty, przestrzegając przed kazuistyką polegającą na szczegółowym rozstrzyganiu, co i do jakiego stopnia wolno nam w danym przypadku, czyli kazusie, robić. W homilii Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, w której faryzeusze pytają Chrystusa, czy wolno mężowi oddalić żonę.

„Jezus nie odpowiada, czy wolno, czy nie wolno; nie wchodzi w ich kazuistyczną logikę. Oni bowiem myśleli o wierze jedynie w kategoriach: «można» czy «nie można», aż dokąd można, a dokąd nie. W taką kazuistyczną logikę Jezus nie wchodzi. Zadaje pytanie: «Co wam przykazał Mojżesz? Co jest napisane w waszym Prawie?». A oni wyjaśniają, że Mojżesz pozwolił oddalić żonę i to właśnie oni wpadają w pułapkę. Jezus bowiem określa ich jako ludzi «zatwardziałego serca»: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie» i mówi prawdę. Bez kazuistyki, bez pozwoleń. Prawdę” – powiedział Ojciec Święty.

Papież zwrócił uwagę, że Chrystus zawsze mówi prawdę, zgodnie z Pismem Świętym. Było tak również, kiedy takie pytanie zadali Mu Jego uczniowie. Powiedział im wtedy: „Kto oddala żonę swoją, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo”. Równocześnie jednak Jezus, choć uznawał cudzołóstwo za ciężki grzech, rozmawiał nieraz z cudzołożnicami i pogankami. Na zakończenie jednej z takich rozmów powiedział: „Ja ciebie nie potępiam. Od tej chwili już nie grzesz”.

„I droga Jezusa, jak wyraźnie widać, prowadzi od kazuistyki do prawdy i miłosierdzia. Jezus zostawia kazuistykę na boku. Tych, którzy chcieli wystawić Go na próbę, tych, którzy myśleli zgodnie z logiką «można – nie można», określa – nie tutaj, ale gdzie indziej w Ewangelii – jako obłudników. Również gdy chodzi o czwarte przykazanie, odmawiali oni pomocy rodzicom z wymówką, że złożyli sporą ofiarę na Kościół. Obłudnicy. Kazuistyka jest obłudna. To obłudne myślenie «Można – nie można», które potem staje się subtelniejsze, bardziej diabelskie: «Aż dokąd mogę? Ale odtąd dotąd nie mogę». Tak oszukuje kazuistyka” – mówił Papież.

Ojciec Święty wskazał, że chrześcijanin nie może ulegać logice kazuistyki, ale ma odpowiadać zgodnie z prawdą i miłosierdziem, idąc za przykładem Chrystusa, który „jest wcieleniem Miłosierdzia Ojca i nie może się zaprzeć samego siebie”. Jest On Prawdą Ojca i Miłosierdziem Ojca. Tej drogi uczy nas Jezus, a wobec pokus, jakie mamy w życiu, jest ona trudna – zauważył Franciszek.

„Kiedy pokusa dotyka twojego serca, ta droga wyjścia od kazuistyki do prawdy i miłosierdzia nie jest łatwa: trzeba łaski Bożej, by nam pomóc iść naprzód w ten sposób. I musimy zawsze o nią prosić: «Panie, daj mi być sprawiedliwym, ale sprawiedliwym z miłosierdziem. Sprawiedliwym, ale nie przykrytym kazuistyką. Sprawiedliwym z miłosierdziem. Taki, jaki jesteś Ty. Sprawiedliwym z miłosierdziem». A ktoś z mentalnością kazuistyczną może zapytać: «Co jest w Bogu ważniejsze, sprawiedliwość czy miłosierdzie?». To także jest myśl chora, która szuka drogi wyjścia... Co jest ważniejsze? To nie są dwie rzeczy: to jedna, to coś jednego. W Bogu sprawiedliwość jest miłosierdziem, a miłosierdzie sprawiedliwością. Niech Pan pomoże nam zrozumieć tę drogę, która nie jest łatwa, ale da szczęście nam i wielu ludziom” – powiedział Papież na zakończenie homilii.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-25 08:04:47
miniaturka

Dziel się Ewangelią

Steiger Compact: #misjawmieście to konferencja dotycząca tematyki misji wśród kultury młodzieżowej, wyrażania wiary poprzez sztukę i muzykę oraz docierania z Ewangelią do tych, którzy sami nie przyszliby do Kościoła.
2017-02-25 08:42:21
miniaturka

Przewodniki liturgiczne dla osadzonych w bielskim areszcie

Wśród osadzonych w bielskim Areszcie Śledczym ruszyła akcja rozprowadzania przewodników liturgicznych, zawierających czytania na każdy dzień wraz ze stosownym kalendarzem.
2017-02-25 10:39:41
miniaturka

Hiszpania: biskupi skrytykowali próbę zalegalizowania "surogatek"

Hiszpańscy biskupi odnieśli się negatywnie do prób legalizacji w ich kraju instytucji surogatek, czyli kobiet oferujących donoszenie w swych łonach zarodków innych małżeństw.
2017-02-25 11:07:27
miniaturka

Watykan: nowy styl wizyt ad limina

Papież Franciszek rewolucjonizuje styl wizyt ad limina Apostolorum, w ramach których co pięć lat episkopaty poszczególnych krajów zobowiązane są przybywać do Watykanu.
2017-02-25 11:36:30
miniaturka

Mosul: powracający chrześcijanie przerażeni skalą zniszczeń

Chrześcijanie wygnani z Mosulu nie powrócą do swych domów, o ile nie otrzymają silnych gwarancji bezpieczeństwa – ostrzega syrokatolicki arcybiskup tego miasta Yohanna Petros Moshe.
2017-02-25 13:48:26
miniaturka

W Wielkim Poście wesprzyj duchowo misjonarza!

Dołącz do ogólnopolskiej akcji duchowego wsparcia misjonarzy w Wielkim Poście, przez np. modlitwę, post lub ofiarowanie cierpienia.