Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-02-24 10:12
rk

Rocznikowe tabla na 25 lat diecezji.

Zdjęcia kilkuset kapłanów, w tym około trzystu księży diecezji bielsko-żywieckiej, wyświęconych w latach 1992-2016 i utrwalonych na rocznikowych tablach zawisły na kurialnym korytarzu w Bielsku-Białej.

Ks. Piotr Góra i rocznikowe tabla
Autor/źródło: rk

Zdjęcia kilkuset kapłanów, w tym około trzystu księży diecezji bielsko-żywieckiej, wyświęconych w latach 1992-2016 i utrwalonych na rocznikowych tablach zawisły na kurialnym korytarzu w Bielsku-Białej. Okazją do tej oryginalnej wystawy jest jubileusz 25-lecia diecezji bielsko-żywieckiej.

Starannie przygotowana wystawa, na którą składa się ponad 30 rocznikowych tabli z utrwalonymi na nich zdjęciami księży – absolwentami krakowskiego i śląskiego seminarium duchownego w latach1992-2016 – zapełniła kilka ścian korytarza kurii biskupiej w Bielsku-Białej. Przez pierwsze siedem lat alumni nowo powstałej wówczas jednostki administracyjnej Kościoła kształcili się w Krakowie i Katowicach.

Jak zauważa sekretarz biskupa ordynariusza, ks. Piotr Góra, który skompletował i przygotował tabla na wystawę, każda z tych rocznikowych pamiątek ma swój unikalny charakter.

„Księża starali się pokazać na swym tablo charakterystyczny rys danego rocznika. Na wielu tablach umieszczeni są patroni roczników, na niektórych utrwalono szczególne zawołania, myśli i motta. Widać zdjęcia biskupów, którzy udzielali święceń lub pełnili swoją funkcję w diecezji. Jest na przykład takie tablo z 1997 roku, gdzie każdy duchowny wkomponowany jest w niezwykle artystycznie ujęty obraz kiści winnego grona. Są i bardzo proste tabla – jedynie z zdjęciami i podpisami” – wyjaśnił.

Historia każdego zaprezentowanego na wystawie tabla jest długa. Ich pierwowzorem są duże pamiątkowe tablice, które wiszą w seminariach. Po ich sfotografowaniu, zostały następnie zmniejszone i przekazane każdemu z neoprezbiterów. Po święceniach jedną z takich kopii rocznik przekazywał biskupowi.

Zbiór tabli rocznikowych księży diecezji bielsko-żywieckiej nie był kompletny i wymagał uzupełnienia. „Szukaliśmy brakujących elementów zarówno u księży jak i w seminariach. Zrobiliśmy zdjęcia dużych eksponowanych oryginałów, szukaliśmy też w innych publikacjach” – zauważa ks. Góra, zaznaczając, że w wielu przypadkach potrzebne były kunsztowne zabiegi, by pamiątki te po wielu latach nabrały blasku i były czytelne. Zadbano o poprawę jakości podpisów i ujednolicenie tabli pod względem rozmiaru.

Zdaniem księdza sekretarza, dla wiernych, którzy przybędą do kurii, dużą atrakcją będzie znalezienie wśród setek fotografii znanych im wikariuszy i proboszczów czy katechetów. Zaznaczył, że pomysł wystawy narodził się z inspiracji biskupa Romana Pindla.

Od tego roku wystawa będzie uzupełniana o kolejne tablo, które neoprezbiterzy ofiarują biskupowi po święceniach.

25 marca 1992r. bullą papieską „Totus Tuus Poloniae Populus” z części diecezji katowickiej i krakowskiej  została utworzona diecezja bielsko-żywiecka.Podziel się tym materiałem z innymi: