Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-23 18:37
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Franciszkanin z Syrii: każde spotkanie w sprawie pokoju bezcenne

„Każda próba podjęcia dialogu i spotkania przy stole rozmów pokojowych jest dla Syrii bezcenna” – w ten sposób o. Ibrahim Alzabagh komentuje rozpoczętą w Genewie czwartą już rundę rozmów.

Autor/źródło: pixabay.com

Prowadzone pod egidą ONZ rozmowy mają na celu przywrócenie pokoju w Syrii, pogrążonej w wojnie od niemal sześciu lat. Proboszcz franciszkańskiej parafii w Aleppo zauważa, że Syryjczycy są realistami i wiedzą, że aby konflikt się zakończył, trzeba stawić czoło jeszcze bardzo wielu wyzwaniom.

„Ludzie po tych latach wojny jeszcze bardziej cierpią, nie widzą szans na lepszą przyszłość i zdecydowanie zubożeli. U nas w Aleppo brakuje wody, bo członkowie Państwa Islamskiego odcięli jej dopływ do naszego miasta. Czerpie się ją ze studni, brakuje elektryczności, ceny żywności poszybowały w górę, a ludzie są przecież bez pracy – mówi Radiu Watykańskiemu o. Alzabagh. – Jest to dla Aleppo sytuacja niby powojenna; nawet jeśli wojna wciąż trwa, to oblężenie miasta się zakończyło, króluje jednak cierpienie. Mimo to nie tracimy nadziei na pozszywanie tego naszego rozdartego społeczeństwa, które kiedyś było piękną międzyreligijną mozaiką. Cały czas wychodzimy na spotkanie drugiego. Wielkie rzeczy zaczynają się od małych gestów: uśmiechu, uściśnięcia wyciągniętej ku nam ręki. Wierzymy w to, że te małe znaki uczynią wielkie cuda i poprowadzą nas ku dialogowi i pokojowi”.

bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-23 17:11:57
miniaturka

Papież o dialogu żydowsko-chrześcijańskim: Słowo Boże uczy zgody

Na ogromne znaczenie, jakie ma Słowo Boże tak dla wyznawców chrześcijaństwa, jak i judaizmu, wskazał Papież, spotykając się w Watykanie ze swoim argentyńskim przyjacielem rabinem Abrahamem Skórką i grupą jego współpracowników.
2017-02-23 17:40:31
miniaturka

Kard. Schönborn: trzeba formować sumienia, a nie je zastępować

Przed pułapką sprowadzania kwestii rozwodników żyjących w ponownych związkach jedynie do możliwości przyjmowania przez nich Komunii przestrzegł kard. Christoph Schönborn.
2017-02-23 18:08:31
miniaturka

Francuski order Legii Honorowej dla ks. Federico Lombardiego

Legia Honorowa – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie decyzją jego prezydenta – została wręczona 22 lutego dyrektorowi Radia Watykańskiego ks. Federico Lombardiemu SJ.
2017-02-23 21:02:59
miniaturka

W parafialnym komiksie nawet wróble rozmawiają o Ewangelii

Już 50. komiks komentujący niedzielną Ewangelię opublikowano w „Mater Dolorosa”, tygodniku parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze.
2017-02-24 10:14:13
miniaturka

Rocznikowe tabla na 25 lat diecezji.

Zdjęcia kilkuset kapłanów, w tym około trzystu księży diecezji bielsko-żywieckiej, wyświęconych w latach 1992-2016 i utrwalonych na rocznikowych tablach zawisły na kurialnym korytarzu w Bielsku-Białej.
2017-02-24 12:12:50
miniaturka

Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą ks. Franciszka Blachnickiego

Liczbą 430 głosów Sejm RP przyjął uchwałę, będącą wyrazem hołdu ks. Franciszkowi Blachnickiemu, "wielkiemu patriocie, żołnierzowi, duchownemu i działaczowi społecznemu" oraz doceni "jego wkład w rozwój moralny wielu pokoleń".