Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-22 22:46
Ewa Kotowska-Rasiak

Perspektywa dla młodych

Rozmowa z Księdzem Biskupem Edwardem Janiakiem o powstawaniu nowego technikum diecezjalnego w Kaliszu

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

- Księże Biskupie ewenementem na skalę Polski jest utworzenie technikum, które prowadzone będzie przez diecezję kaliską. Skąd pomysł powołania takiej szkoły?

- Widząc jak wielkie zmiany zachodzą w kształceniu zawodowym młodzieży oraz dostrzegając jak wielu młodych ludzi opuszcza kraj w poszukiwaniu lepszej pracy i zdobywaniu zawodu np. w Niemczech, postanowiłem utworzyć Zespół Szkół Technicznych. W zamyśle ma to być szkoła publiczna, bezpłatna, z możliwością zamieszkania w internacie. Mam tu na uwadze szczególnie młodych ludzi z terenów wiejskich, którzy często dużo czasu tracą na dojazd do szkół. Widzę też wezwanie, które pochodzi z terenu diecezji – bardzo dużo ludzi pochodzących z Ukrainy, którzy są zatrudniani w przemyśle drzewnym i meblarskim, a przecież mogli by tu pozostać nasi rodacy nie emigrując z kraju. Na terenie diecezji mamy wiele zakładów tej gałęzi produkcji, zwłaszcza w okolicach Kępna i Twardogóry, ale nie tylko.

- Nauka w szkole ma rozpocząć się 1 września. Na jakim etapie są przygotowania do działalności tej placówki?

- Szkoła jest zarejestrowana, przygotowujemy siedzibę w Centrum Józefologicznym w Kaliszu. Jest mianowany dyrektor szkoły, którym został ks. Adam Kraska i przygotowywany zespół nauczycieli. Aktualnie trwa kampania informacyjna, która ma na celu dotarcie z ofertą o powstającej szkole do młodzieży i ich rodziców. Już podczas tegorocznej „kolędy” duszpasterze pozostawili w każdym domu i rodzinie folder informacyjny o szkole i profilach kształcenia. Chcemy stworzyć klasy, które będą kształciły w profilach zawodowych: technik technologii drewna, technik mechatronik oraz technik informatyk.

- Wybiegając w przyszłość proszę powiedzieć, jakie perspektywy będą mieli absolwenci tej szkoły?

- Spotkałem się z przedsiębiorcami największych zakładów produkcyjnych z terenu diecezji i zapewniają oni, że w perspektywie czasowej mają oczekiwania na młodych przygotowanych zawodowo do pracy nie tylko w przemyśle drzewnym, ale też przy obsłudze najnowocześniejszych urządzeń technicznych i linii produkcyjnych. Dlatego myślę, że dla młodych mających solidne wykształcenie, dobry zawód i chęć do pracy perspektywa zawsze jest pełna nadziei i możliwości.

Rozmawiała: Ewa Kotowska-Rasiak

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-22 17:38:06
miniaturka

Kair: wznowiono oficjalny dialog Watykanu i Al-Azhar

W Kairze wznowiono dziś oficjalny dialog między Stolicą Apostolską, a prestiżowym uniwersytetem islamskim Al-Azhar.
2017-02-22 18:07:45
miniaturka

Papieski apel: konflikt w Sudanie Pd. i głód w całym regionie

Na środowej audiencji Ojciec Święty przypomniał tragedie, jakie mają miejsce w Sudanie Południowym i w całej tamtejszej części Czarnego Lądu.
2017-02-22 18:39:11
miniaturka

Katolicki arcybiskup Aten: Grecja na drodze do zagłady

Polityka wspólnoty międzynarodowej względem Grecji musi ulec zmianie, ponieważ prowadzi do zagłady całego kraju i wszystkich jego mieszkańców – uważa rzymskokatolicki arcybiskup Aten Sevastianos Rossolatos.
2017-02-23 12:08:42
miniaturka

Abp S. Gądecki o wyzwaniach ekumenicznych w Europie - podsumowanie obrad CCEE

W dniach 20 - 21 lutego odbyło się w Paryżu doroczne spotkanie Komitetu Wspólnego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK). Głównym tematem było podsumowane 45 lat pracy i określenie perspektyw dalszej współpracy.
2017-02-23 12:18:16
miniaturka

22. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM

22. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” odbędą się w Zamościu w dniach 4-9 marca 2017.
2017-02-23 12:37:19
miniaturka
play

Spotkanie dla osób opiekujących się chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi

Caritas Polska zaprasza na spotkanie wspierające opiekunów. Celem spotkania (25.02) jest pomoc w wypełnianiu codziennych zadań – a eksperci służyć będą pomocą duchową, psychologiczną, socjalną, opiekuńczą i doradczą.