Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-22 17:35
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Kair: wznowiono oficjalny dialog Watykanu i Al-Azhar

W Kairze wznowiono dziś oficjalny dialog między Stolicą Apostolską, a prestiżowym uniwersytetem islamskim Al-Azhar.

Kard. Jean-Louis Tauran
Autor/źródło: Quintanar, https://commons.wikimedia.org

Z udziałem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Taurana w Kairze rozpoczęła się dwudniowa sesja o roli tej uczelni oraz Watykanu w przeciwdziałaniu fanatyzmowi, ekstremizmowi i aktom przemocy popełnianym w imię religii.

Jest to pierwsza tego rodzaju sesja od stycznia 2011 r., kiedy to Al-Azhar zerwał relacje na znak oburzenia po komentarzu Benedykta XVI do zamachu na koptyjski kościół w Aleksandrii, w którym zginęło 21 osób. Papież sprzeciwił się wówczas „dyskryminacjom, nadużyciom i nietolerancji religijnej, która jest wymierzona przede wszystkim w chrześcijan”, apelując zarazem o konkretne i stałe zaangażowanie władz politycznych.

Na stopniowe ocieplenie relacji z Watykanem trzeba było czekać aż do nowego pontyfikatu. W maju ubiegłego roku wielki imam Al-Azhar spotkał się z Franciszkiem, po czym ponownie nawiązany został stały kontakt między tą uczelnią, a Papieską Radą ds. Dialogu Międzyreligijnego. W rozpoczętej dziś sesji uczestniczy po 15 przedstawicieli każdej ze stron. Na jej zakończenie przewidziany jest wspólny komunikat.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-22 16:10:31
miniaturka

Przekaż 1% na przedszkole św. Jana Pawła II

W 2017 r. zamierzamy przystąpić do realizacji projektu unijnego z "lokalnego programu rewitalizacji" i skorzystać z oferowanej pomocy finansowej, dzięki której znacznie szybciej ukończymy budowę przedszkola.
2017-02-22 16:31:28
miniaturka

CCEE i KEK: Chrześcijanie Europy chcą wspólnie świadczyć o Chrystusie

Wspólne dawanie świadectwa o Chrystusie i o Jego Ewangelii w zeświecczonej Europie oraz zacieśnienie współpracy były głównym tematem dorocznego spotkania Komitetu Wspólnego Rady Konferencji Biskupich Europy i Konferencji Kościołów Europejskich.
2017-02-22 17:12:54
miniaturka

Papież na audiencji: mimo cierpień i grzechów nadzieja zbawienia

W kolejnej katechezie środowej o chrześcijańskiej nadziei Franciszek sięgnął znowu do Listu św. Pawła do Rzymian.
2017-02-22 18:07:45
miniaturka

Papieski apel: konflikt w Sudanie Pd. i głód w całym regionie

Na środowej audiencji Ojciec Święty przypomniał tragedie, jakie mają miejsce w Sudanie Południowym i w całej tamtejszej części Czarnego Lądu.
2017-02-22 18:39:11
miniaturka

Katolicki arcybiskup Aten: Grecja na drodze do zagłady

Polityka wspólnoty międzynarodowej względem Grecji musi ulec zmianie, ponieważ prowadzi do zagłady całego kraju i wszystkich jego mieszkańców – uważa rzymskokatolicki arcybiskup Aten Sevastianos Rossolatos.
2017-02-22 22:49:07
miniaturka

Perspektywa dla młodych

Rozmowa z Księdzem Biskupem Edwardem Janiakiem o powstawaniu nowego technikum diecezjalnego w Kaliszu