Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-02-22 17:35
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Kair: wznowiono oficjalny dialog Watykanu i Al-Azhar

W Kairze wznowiono dziś oficjalny dialog między Stolicą Apostolską, a prestiżowym uniwersytetem islamskim Al-Azhar.

Kard. Jean-Louis Tauran
Autor/źródło: Quintanar, https://commons.wikimedia.org

Z udziałem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Taurana w Kairze rozpoczęła się dwudniowa sesja o roli tej uczelni oraz Watykanu w przeciwdziałaniu fanatyzmowi, ekstremizmowi i aktom przemocy popełnianym w imię religii.

Jest to pierwsza tego rodzaju sesja od stycznia 2011 r., kiedy to Al-Azhar zerwał relacje na znak oburzenia po komentarzu Benedykta XVI do zamachu na koptyjski kościół w Aleksandrii, w którym zginęło 21 osób. Papież sprzeciwił się wówczas „dyskryminacjom, nadużyciom i nietolerancji religijnej, która jest wymierzona przede wszystkim w chrześcijan”, apelując zarazem o konkretne i stałe zaangażowanie władz politycznych.

Na stopniowe ocieplenie relacji z Watykanem trzeba było czekać aż do nowego pontyfikatu. W maju ubiegłego roku wielki imam Al-Azhar spotkał się z Franciszkiem, po czym ponownie nawiązany został stały kontakt między tą uczelnią, a Papieską Radą ds. Dialogu Międzyreligijnego. W rozpoczętej dziś sesji uczestniczy po 15 przedstawicieli każdej ze stron. Na jej zakończenie przewidziany jest wspólny komunikat.

kb/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Watykan, dialog międzyreligijny, Kair, uniwersytet