Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-22 14:56
iz / misje.pl

Bp Turzyński: Brazylia potrzebuje misjonarzy

Brazylia jest krajem katolickim, która potrzebuje misjonarzy - powiedział biskup Piotr Turzyński, który zakończył swoją wizytę w tym kraju.

Autor/źródło: pixabay

Odwiedził m.in. księży z diecezji radomskiej: Szymona Sieczkę i Piotra Stępnia, którzy od wielu lat pełnią posługą duszpasterską w Ameryce Południowej.

Bp Turzyński powiedział, że Kościół w Brazylii charakteryzuje się entuzjazmem wiary. - Nie ma tam europejskiego dystansu. Ksiądz jest otoczony gronem zaangażowanych świeckich. Łatwo dostrzec tutaj dużą rolę ludzi świeckich. Liturgię przygotowują wierni, czytają nawet ogłoszenia duszpasterskie - opowiadał ksiądz biskup. Dodał, że w Kościele Brazylijskim jest bardzo dużo różnych grup parafialnych. - Taki jest rys działalności duszpasterskiej - dodał.


Bp Turzyński podkreślił, że szczególnie Amazonia jest takim miejscem, gdzie potrzeba wielu misjonarzy. W tym roku zmarł legendarny polski misjonarz ks. Józef Maślanka, który ponad 40 lat pracował w Amazonii. Zakładał kaplice i szkoły. Każdy misjonarz niesie tam nie tylko Ewangelię, ale i kulturę oraz cywilizację. To niezwykła służba ludziom. Świat oczekuje na misjonarzy. Mówiąc do młodych księży staram się zwracać na to uwagę, ale nikogo siłą nie można posyłać. Potrzebne jest powołanie i głos Boży - powiedział biskup pomocniczy diecezji radomskiej.


Biskup odwiedził dwóch kapłanów z diecezji radomskiej, od lat pracujących w Brazylii. Ks. Szymon Sieczka jest wikariuszem generalnym diecezji Luziânia 60 kilometrów od stolicy Brazylii i buduje katedrę jako jej proboszcz. Z kolei ks. Piotr Stępień pracuje w parafii oddalonej o ok. 30 km od stolicy diecezji. Ma kilka kaplic dojazdowych i jest bardzo zaangażowany w ochronę życia.


- Mam wielki szacunek dla polskich misjonarzy. Oni tworzą Boże dzieło na brazylijskiej ziemi. Są to ludzie oddani Bogu i Kościołowi. Zostawiają piękny ślad. Są ambasadorami Polski. Szliśmy śladami wielu misjonarzy - mówił biskup Turzyński, wspominając m.in. nieżyjącego bp. Stefana Augustyna Januszewicza OFMConv. Pod koniec życia pierwszy biskup Luzianii mieszkał i pracował w miejscowości Juruá, w stanie Amazonas. To jedna z najdalej wysuniętych w głąb buszu parafii w prałaturze Tefé. - Po przejściu na emeryturę pojechał w głąb Amazonii, gdzie został proboszczem. Daleko od cywilizacji, tylko łodzią można było dotrzeć do jego parafii. Chciał pracować wśród ludzi do końca. To niezwykłe i piękne świadectwo - wspomniał biskup. Przypomnijmy, że w Brazylii pracuje trzeci misjonarz z diecezji radomskiej – ks. Zbigniew Kowalczyk.


rm / Radom

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-22 13:56:23
miniaturka

Miłość na 7 - internetowe rekolekcje wielkopostne

Jak chcesz przeżyć Wielki Post w tym roku? Br. Piotr Zajączkowski zaprasza na "Podróż Miłości w 40 dni".
2017-02-22 14:22:34
miniaturka

Góra Modlitwy - Utkałeś mnie w łonie matki mojej

Serdecznie zapraszamy na najbliższą Górę Modlitwy “Utkałeś mnie w łonie matki mojej” (Ps. 139,13) Odbędzie się ona 25 lutego 2017 r. w godz. 8:00-24:00
2017-02-22 14:42:12
miniaturka

Sposób na depresję? Trzeba zadbać o siebie - rozmowa z ks. Grzegorzem Kudlakiem

W sensie psychologicznym zapobieganie depresji jest możliwe. Profilaktyka polega na tym, by zadbać o siebie - mówi w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną duszpasterz, psycholog i psychoterapeuta ks. Grzegorz Kudlak.
2017-02-22 15:46:48
miniaturka

Papież Franciszek: 3 cechy dobrego misjonarza

Na znaczenie odwagi, modlitwy i pokory w życiu głosicieli Słowa Bożego zwrócił uwagę papież podczas Eucharystii w Domu Świętej Marty.
2017-02-22 16:10:31
miniaturka

Przekaż 1% na przedszkole św. Jana Pawła II

W 2017 r. zamierzamy przystąpić do realizacji projektu unijnego z "lokalnego programu rewitalizacji" i skorzystać z oferowanej pomocy finansowej, dzięki której znacznie szybciej ukończymy budowę przedszkola.
2017-02-22 16:31:28
miniaturka

CCEE i KEK: Chrześcijanie Europy chcą wspólnie świadczyć o Chrystusie

Wspólne dawanie świadectwa o Chrystusie i o Jego Ewangelii w zeświecczonej Europie oraz zacieśnienie współpracy były głównym tematem dorocznego spotkania Komitetu Wspólnego Rady Konferencji Biskupich Europy i Konferencji Kościołów Europejskich.