Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-21 17:15
AC / Radio Watykańskie/bz

Bp Hinder: przyszłość Jemenu nie interesuje świata

Świat zapomniał o Jemenie i tak naprawdę nikogo nie interesuje dramat mieszkańców tego kraju.

Autor/źródło: photogenica.pl

Wskazuje na to bp Paul Hinder, komentując kolejną falę przemocy, a także dotkliwy głód dotykający Jemeńczyków. Wikariusz apostolski Arabii Południowej, którego jurysdykcja obejmuje także ten kraj, zauważa, że nie tylko trwają walki między siłami rządowymi a szyickimi rebeliantami, ale i nasilają się akty terroryzmu ze strony fundamentalistów Państwa Islamskiego.

„Kraj jest naprawdę zniszczony, pogrążony w chaosie. Nawet jeżeli w pewnych regionach sytuacja jest trochę lepsza, to wszędzie żyje się bardzo trudno. Setki tysięcy ludzi cierpi głód, wiele dzieci z tego powodu umiera, a są regiony, gdzie nie można dotrzeć z żadną pomocą. Nie wiem, kiedy zakończy się ten dramat – mówi Radiu Watykańskiemu bp Hinder. – Wydaje mi się, że problem polega na tym, iż zbyt wielu czerpie zyski z tej wojny: przede wszystkim handlarze bronią, ale za tą tragedią stoją też interesy ideologiczne. To jest coś prawdziwie diabelskiego. Niestety wspólnota międzynarodowa nie interesuje się zbytnio tym konfliktem, który jest zarazem najbardziej niebezpiecznym w tym regionie i jeśli nic się nie zmieni, jego konsekwencje będą odczuwalne na całym świecie”.

Bp Hinder wskazał zarazem, że obecna sytuacja w Jemenie negatywnie odbija się na życiu tamtejszych chrześcijan. Po zamordowaniu w ub.r. Misjonarek Miłości i porwaniu ich kapelana ks. Toma Uzhunnalila obawiają się oni o swe życie. Choć jest trudno, dwie siostry z założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty zgromadzenia wciąż tam pracują, niosąc pomoc chorym i potrzebującym.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-21 15:40:37
miniaturka

Handel ludźmi najbardziej rozpowszechnione niewolnictwo XX w.

Na świecie jest ok. 21 mln ludzi, którzy stali się przedmiotem handlu czy zostali sprowadzeni do stanu niewolnictwa. Ofiarami są kobiety, mężczyźni i dzieci
2017-02-21 15:52:09
miniaturka

Papieski apel o otwarcie bezpiecznych korytarzy humanitarnych

O otwarcie dostępnych i bezpiecznych korytarzy humanitarnych zaapelował Papież Franciszek. Podkreślił, że obowiązkiem solidarności jest stawienie czoła kulturze odrzucania i zmiana naszej postawy wobec migrantów i uchodźców.
2017-02-21 16:14:43
miniaturka

USA: apel 15 chrześcijańskich grup o pokój w Ziemi Świętej

O „wywarcie wpływu na izraelski rząd, aby ten powziął natychmiastowe działania, które zapewnią zakończenie okupacji i wypływającej z niej polityki dyskryminacyjnej” zaapelowało do władz Stanów Zjednoczonych 15 tamtejszych organizacji chrześcijańskich.
2017-02-21 16:31:06
miniaturka

Kolumbia: bp Vilotta o nowej ustawie w sprawie dawstwa narządów

Uchwalona przez parlament w sierpniu zeszłego roku, a niedawno ratyfikowana ustawa nr 1805 wprowadza w Kolumbii obowiązkowe dawstwo narządów.
2017-02-21 18:01:55
miniaturka

Indonezja: powstanie pierwszej miejscowej telewizji katolickiej

Pierwsza telewizja katolicka w Indonezji zaczęła już nadawanie przez Internet i planuje się jej transmisje drogą satelitarną.
2017-02-21 18:09:13
miniaturka

Lekarze katoliccy: zakaz odwodzenia od aborcji niedemokratyczny

Wprowadzona we Francji ustawa zakazująca odwodzenia kobiet przez internet od zamiaru aborcji narusza demokrację i podstawowe prawa człowieka.