Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-02-21 16:12
AC / Radio Watykańskie/tm/ rv, icn

USA: apel 15 chrześcijańskich grup o pokój w Ziemi Świętej

O „wywarcie wpływu na izraelski rząd, aby ten powziął natychmiastowe działania, które zapewnią zakończenie okupacji i wypływającej z niej polityki dyskryminacyjnej” zaapelowało do władz Stanów Zjednoczonych 15 tamtejszych organizacji chrześcijańskich.

Autor/źródło: Maciej Górnicki

Wśród nich znalazły się Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w USA i Pax Christi International. Tekst petycji odnosi się do sytuacji na okupowanych przez Izrael terytoriach palestyńskich.

W apelu zaznaczono, że minęły już 24 lata od umowy z Oslo, która miała stanowić pierwszy krok do porozumienia między obu stronami, a także pół wieku od rozpoczęcia okupacji. W tym czasie powstawanie nowych żydowskich osiedli i wyburzanie domów należących do Arabów wykreowały sytuację, w której prawie połowa ziemi w Autonomii Palestyńskiej należy do izraelskich właścicieli. „M. in. te zmiany doprowadziły analityków, naukowców, dyplomatów i polityków do uznania, że szansa na realne rozwiązanie konfliktu przez utworzenie dwóch państw zanika, albo już zanikła” – napisały do władz USA amerykańskie organizacje chrześcijańskie. Dodały jednak, iż leżąca u podstaw tej koncepcji „potrzeba równości praw pozostaje w mocy” oraz wezwały do działań mających ją zapewnić.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: chrzecijaństwo, Ziemia Święta, pokój, apel o pokój