Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-21 13:05
iz / jasnagora.com

Pamiętamy o pomordowanych policjantach na Wschodzie

Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” z Łodzi przybyło z pielgrzymką na Jasną Górę w poniedziałek, 20 lutego. Stowarzyszenie jest organizacją zrzeszającą członków rodzin przedwojennych policjantów, którzy w większości zostali zamordowani w 1940 roku przez NKWD.

Autor/źródło: jasnagora.com

Na Jasną Górę przyjechało 30 osób. Obecny był Jarosław Olbrychowski, prezes Stowarzyszenia.

„Przyjeżdżamy dzisiaj do Tronu Matki Bożej Częstochowskiej ze Stowarzyszeniem 'Rodzina Policyjna 1939 r.' w Łodzi. Jest to stowarzyszenie, które zrzesza wokół siebie wdowy, dzieci, najbliższą rodzinę pomordowanych policjantów II RP - opowiada ks. Jacek Syjud, archidiecezjalny kapelan Policji w Łodzi – Stowarzyszenie pragnie temu najmłodszemu pokoleniu przypomnieć o bohaterach naszych czasów, którzy bronili naszej Ojczyzny, czuwali nad jej bezpieczeństwem, a w ostateczności oddali życie, zostali wymordowani w Miednoje na Wschodzie. Chcemy temu młodemu pokoleniu przypomnieć te osoby, które w taki a nie inny sposób dokończyli żywota, którzy w taki piękny sposób służyli Ojczyźnie”.


„Stowarzyszenie w samej Łodzi liczy 50 osób, warto wspomnieć, że w całej Polsce jest niewiele wdów, z roku na rok diametralnie widać, jak ta liczba się zmniejsza, ale jednak to młodsze pokolenie, dzieci, wnukowie często przypominają, przekazują czy udostępniają cenne pamiątki swych ojców, dziadków, pradziadków. W całej Polsce w tych stowarzyszeniach jest kilkaset osób – opowiada ks. Jacek Syjud – W ciągu roku pielgrzymujemy przede wszystkim na Wschód, miejsc szczególnych dla najbliższych: Bykownia, Charków, Miednoje, ale też w Polsce, w samym województwie łódzkim to są miejsca, gdzie pracowali i służyli funkcjonariusze II Rzeczypospolitej Polskiej”.


Przybyli wzięli udział we Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej. Modlili się także przy tablicy Gloria Victis – upamiętniającej policjantów II Rzeczypospolitej, jeńców wojennych zgładzonych przez sowieckich komunistów po 17 września 1939 r.


Celem działania Stowarzyszenia – obok integracji środowiska rodzin policjantów poległych w czasie II Wojny Światowej – jest przyczynienie się do poznania historii Policji Państwowej, szczególnie na terenie województwa łódzkiego; ukazanie społeczeństwu prawdy o patriotycznych działaniach policjantów w tamtym okresie oraz właściwe upamiętnienie ich czynów, aby pozostawić prawdę o nich w pamięci następnych pokoleń.


o. Stanisław Tomoń

BPJG/ mś

2017-02-20, poniedziałek, godz. 17.30

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-21 11:25:57
miniaturka

Abp Gądecki na spotkaniu Komitetu Wspólnego CCEE

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki od 20 do 21 lutego bierze udział w dorocznym spotkaniu Komitetu Wspólnego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (CEC). Posiedzenie odbywa się w Paryżu.
2017-02-21 12:19:20
miniaturka

Powstało Vademecum Apostolstwa Trzeźwości

Spis stałych inicjatyw Kościoła w Polsce w zakresie promowania abstynencji, listę zakonnych i diecezjalnych duszpasterzy trzeźwości oraz m.in. materiały liturgiczne na 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu - zawiera "Vademecum Apostolstwa Trzeźwości".
2017-02-21 12:35:52
miniaturka

Przekazanie kierowania szpitalem w ręce sióstr Kombonianek

W dniu 18 lutego w Bagandou nastąpiło przekazanie kierowania szpitalem zbudowanym i finansowanym przez diecezję tarnowską w ręce sióstr Kombonianek.
2017-02-21 13:22:57
miniaturka

Papież na Mszy: potrzeba nam „świętego wstydu”

„Wszyscy będziemy kuszeni” – wskazał Franciszek na Mszy w kaplicy Domu św. Marty. W homilii nawiązał do czytanego we wtorek 21 lutego fragmentu Ewangelii św. Marka, w którym Jezus zapowiada uczniom swoją Mękę i Zmartwychwstanie (Mk 9,30-37).
2017-02-21 13:57:19
miniaturka

Portugalia: 600 dzieci w Fatimie w dniu wspomnienia rodzeństwa Marto

Ponad 600 dzieci wzięło udział w poniedziałek w sanktuarium w Fatimie w obchodach wspomnienia Franciszka i Hiacynty Marto, dzieci, które w 1917 r. uczestniczyły w objawieniach maryjnych.
2017-02-21 14:49:22
miniaturka
play

Będzie transmisja online z 42 Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie

Zobacz wideo zapowiadające transmisję online z 42 Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze