Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-21 13:05
iz / jasnagora.com

Pamiętamy o pomordowanych policjantach na Wschodzie

Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” z Łodzi przybyło z pielgrzymką na Jasną Górę w poniedziałek, 20 lutego. Stowarzyszenie jest organizacją zrzeszającą członków rodzin przedwojennych policjantów, którzy w większości zostali zamordowani w 1940 roku przez NKWD.

Autor/źródło: jasnagora.com

Na Jasną Górę przyjechało 30 osób. Obecny był Jarosław Olbrychowski, prezes Stowarzyszenia.

„Przyjeżdżamy dzisiaj do Tronu Matki Bożej Częstochowskiej ze Stowarzyszeniem 'Rodzina Policyjna 1939 r.' w Łodzi. Jest to stowarzyszenie, które zrzesza wokół siebie wdowy, dzieci, najbliższą rodzinę pomordowanych policjantów II RP - opowiada ks. Jacek Syjud, archidiecezjalny kapelan Policji w Łodzi – Stowarzyszenie pragnie temu najmłodszemu pokoleniu przypomnieć o bohaterach naszych czasów, którzy bronili naszej Ojczyzny, czuwali nad jej bezpieczeństwem, a w ostateczności oddali życie, zostali wymordowani w Miednoje na Wschodzie. Chcemy temu młodemu pokoleniu przypomnieć te osoby, które w taki a nie inny sposób dokończyli żywota, którzy w taki piękny sposób służyli Ojczyźnie”.


„Stowarzyszenie w samej Łodzi liczy 50 osób, warto wspomnieć, że w całej Polsce jest niewiele wdów, z roku na rok diametralnie widać, jak ta liczba się zmniejsza, ale jednak to młodsze pokolenie, dzieci, wnukowie często przypominają, przekazują czy udostępniają cenne pamiątki swych ojców, dziadków, pradziadków. W całej Polsce w tych stowarzyszeniach jest kilkaset osób – opowiada ks. Jacek Syjud – W ciągu roku pielgrzymujemy przede wszystkim na Wschód, miejsc szczególnych dla najbliższych: Bykownia, Charków, Miednoje, ale też w Polsce, w samym województwie łódzkim to są miejsca, gdzie pracowali i służyli funkcjonariusze II Rzeczypospolitej Polskiej”.


Przybyli wzięli udział we Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej. Modlili się także przy tablicy Gloria Victis – upamiętniającej policjantów II Rzeczypospolitej, jeńców wojennych zgładzonych przez sowieckich komunistów po 17 września 1939 r.


Celem działania Stowarzyszenia – obok integracji środowiska rodzin policjantów poległych w czasie II Wojny Światowej – jest przyczynienie się do poznania historii Policji Państwowej, szczególnie na terenie województwa łódzkiego; ukazanie społeczeństwu prawdy o patriotycznych działaniach policjantów w tamtym okresie oraz właściwe upamiętnienie ich czynów, aby pozostawić prawdę o nich w pamięci następnych pokoleń.


o. Stanisław Tomoń

BPJG/ mś

2017-02-20, poniedziałek, godz. 17.30


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: pielgrzymka, Jasna Góra, Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939