Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-21 12:34
iz / misje.diecezja.tarnow.pl

Przekazanie kierowania szpitalem w ręce sióstr Kombonianek

W dniu 18 lutego w Bagandou nastąpiło przekazanie kierowania szpitalem zbudowanym i finansowanym przez diecezję tarnowską w ręce sióstr Kombonianek.

Autor/źródło: misje.diecezja.tarnow.pl

Funkcjonujący przez ponad 10 lat szpital pozostawał w rękach dyrektorów świeckich, przybyłych z Polski. Były to panie: Zofia Kaciczak, Elżbieta Wryk i Izabela Cywa.

Wydarzenie uroczystego przekazania rozpoczęło się Eucharystią, której przewodniczył miejscowy biskup Rino Perin przy współudziale księży z Polski: Marka Muszyńskiego, Jana Wnęka i Krzysztofa Czermaka. W uroczystości wzięły udział dwie osoby świeckie z diecezji tarnowskiej, zaangażowane w jej misyjną działalność oraz dwie wolontariuszki z Polski posługujące obecnie w szpitalu jako dentystka i laborantka.

Miejscowy biskup, burmistrz Bagandou i przyuczony chirurg, jak również ks. Krzysztof wyrazili słowa wdzięczności wobec pani Izabeli Cywy, która z wielkim oddaniem i piętrzącymi się nieraz trudnościami, dbała o poziom posługi szpitalnej świadczonej miejscowej ludności i nie tylko. W tej posłudze towarzyszyła jej z wielkim oddaniem pani Magdalena Iwan. W minionym roku z usług szpitala skorzystało niemal 4700 pacjentów. Szpital w dalszym ciągu będzie wspierany przez kolędników misyjnych, którzy zapewnili jego istnienie i przez cały czas go utrzymywali.


http://www.misje.diecezja.tarnow.pl/aktualnosci,213.html

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-21 11:11:59
miniaturka

Papież do marianów: wierność charyzmatowi, odwaga i prostota

Do głoszenia Dobrej Nowiny językiem i metodami zrozumiałymi dla ludzi naszych czasów Papież Franciszek wezwał marianów. Zachęcił ich jednocześnie do odważnego podejmowania nowych wyzwań, nawet jeśli po ludzku wydają się one ryzykowne.
2017-02-21 11:25:57
miniaturka

Abp Gądecki na spotkaniu Komitetu Wspólnego CCEE

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki od 20 do 21 lutego bierze udział w dorocznym spotkaniu Komitetu Wspólnego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (CEC). Posiedzenie odbywa się w Paryżu.
2017-02-21 12:19:20
miniaturka

Powstało Vademecum Apostolstwa Trzeźwości

Spis stałych inicjatyw Kościoła w Polsce w zakresie promowania abstynencji, listę zakonnych i diecezjalnych duszpasterzy trzeźwości oraz m.in. materiały liturgiczne na 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu - zawiera "Vademecum Apostolstwa Trzeźwości".
2017-02-21 13:10:29
miniaturka

Pamiętamy o pomordowanych policjantach na Wschodzie

Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” z Łodzi przybyło z pielgrzymką na Jasną Górę w poniedziałek, 20 lutego. Stowarzyszenie jest organizacją zrzeszającą członków rodzin przedwojennych policjantów, którzy w większości zostali zamordowani w 1940 roku przez NKWD.
2017-02-21 13:22:57
miniaturka

Papież na Mszy: potrzeba nam „świętego wstydu”

„Wszyscy będziemy kuszeni” – wskazał Franciszek na Mszy w kaplicy Domu św. Marty. W homilii nawiązał do czytanego we wtorek 21 lutego fragmentu Ewangelii św. Marka, w którym Jezus zapowiada uczniom swoją Mękę i Zmartwychwstanie (Mk 9,30-37).
2017-02-21 13:57:19
miniaturka

Portugalia: 600 dzieci w Fatimie w dniu wspomnienia rodzeństwa Marto

Ponad 600 dzieci wzięło udział w poniedziałek w sanktuarium w Fatimie w obchodach wspomnienia Franciszka i Hiacynty Marto, dzieci, które w 1917 r. uczestniczyły w objawieniach maryjnych.