Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-20 10:10
iz / KAI

Berlin: Fundacja Maksymiliana Kolbego ma 10 lat

W Berlinie odbyło się 17 lutego posiedzenie zarządu i rady Fundacja Maksymiliana Kolbego powołanej przez episkopaty Niemiec i Polski przez 10 laty. Obradom przewodniczyli abp Ludwig Schick z niemieckiego Bambergu i abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, kierujący pracami Fundacji z ramienia obu episkopatów. Jest ona kontynuatorką istniejącego od 1973 r. Dzieła Maksymiliana Kolbego i pomaga przede wszystkim byłym więźniom obozów koncentracyjnych i gett.

Autor/źródło: wikipedia

W ramach spotkania wysłuchano sprawozdania z działalności fundacji w roku 2016. Była ona m. in. zaangażowana w misję pojednania w krajach byłej Jugosławii, a zwłaszcza na terenie Bośni i Hercegowiny prowadząc spotkania dialogu przedstawicieli narodowości zamieszkujących ten kraj, świeckich oraz duchownych różnych Kościołów i religii. Ponadto fundacja zrealizowała kilka projektów w Albanii.


"Fundacja jest szczególnie zaangażowana w działalność Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, które najczęściej gromadzi młodych ludzi różnych narodów przeżywających traumę dramatycznej przeszłości i inicjuje dialog prowadzący do przebaczenia i pojednania, na rzecz budowy wspólnoty ludzi pojednanych" - powiedział KAI abp Skworc.


Przypomniał, że nową formą aktywności Fundacji są spotkania oficerów niektórych państw NATO, którzy dzielą się swymi doświadczeniami z przezwyciężania doświadczeń związanych z wojną, przemocą i terroryzmem.


Ponadto członkowie zarządu i rady Fundacji regularnie uczestniczą w uroczystościach ku czci św. Maksymiliana Kolbe. W 2015 r. była też głównym organizatorem uroczystości z okazji 50 rocznicy wymiany listów biskupów Polski i Niemiec ze słynnymi słowami: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”.


Działalność Fundacji jest finansowana z kapitału i dotacji episkopatów Niemiec i Polski. Konferencja Episkopatu Niemiec corocznie wspiera ją kwotą 50 tys. euro a episkopat Polski przeznaczył w tym roku sumę 20 tys. euro.


W Fundacji polskich biskupów obok metropolity katowickiego reprezentuję ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego KEP.


W 2017 r. Fundacja będzie kontynuowała swe działania i projekty na rzecz pokoju i pojednania w krajach Europy m. in. na Ukrainie i na Bałkanach. Ponadto jej przedstawiciele wezmą udział w uroczystościach z okazji 35-lecia kanonizacji św. Maksymiliana Kolbe, które odbędą się w Oświęcimiu w rocznicę śmierci Patrona, 14 sierpnia.

tom (KAI) / Berlin

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-20 08:52:39
miniaturka

„Biblia” van Gogha

We wtorek rozpoczyna się cykl wykładów, organizowanych przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej wraz z Wydziałem Artes Liberales UW, poświęconych interpretacji sztuki.
2017-02-20 09:07:59
miniaturka

Nowe Oblackie Centrum Młodzieży na Śląsku

Wyobraź sobie, że stoi przed Tobą wyzwanie! Takie, którego nikt jeszcze nie podjął. Zadanie, które Cię przerasta, ale nie możesz przestać o nim myśleć.
2017-02-20 09:32:34
miniaturka

Katowice: zmarł ks. prof. Wincenty Myszor

Zmarł ks. prof. Wincenty Myszor - był profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych, wybitnym patrologiem, koptologiem i znawcą tekstów gnostyckich. Do 2008 r. pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Miał 75 lat.
2017-02-20 10:43:42
miniaturka

Polscy świeccy na misjach

Na misjach posługuje obecnie ponad 2 tys. Polaków; największą grupę stanowią osoby zakonne, jednak rośnie co roku liczba misjonarzy świeckich. Obecnie jest ich 55, a kolejne przygotowują się w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej i wolontariatach prowadzonych przez zgromadzenia zakonne i ruchy kościelne.
2017-02-20 11:15:10
miniaturka

Sekretarz generalny KEP: podtrzymać potencjał młodzieży po ŚDM

Nie tylko Kościół w Polsce, ale także środowiska polonijne powinny się włączyć w zagospodarowanie duszpasterskie młodzieży, która podczas ŚDM ujawniła swoje potrzeby duchowe – mówił sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński w sobotę na spotkaniu z prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej.
2017-02-20 12:16:31
miniaturka
play

CZYM DLA CIEBIE JEST? Zapowiedź rekolekcji internetowych [WIDEO]

Przez cały Wielki Post będziemy zastanawiać się, czym dla nas są ważne kwestie wiary katolickiej