Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-20 10:10
iz / KAI

Berlin: Fundacja Maksymiliana Kolbego ma 10 lat

W Berlinie odbyło się 17 lutego posiedzenie zarządu i rady Fundacja Maksymiliana Kolbego powołanej przez episkopaty Niemiec i Polski przez 10 laty. Obradom przewodniczyli abp Ludwig Schick z niemieckiego Bambergu i abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, kierujący pracami Fundacji z ramienia obu episkopatów. Jest ona kontynuatorką istniejącego od 1973 r. Dzieła Maksymiliana Kolbego i pomaga przede wszystkim byłym więźniom obozów koncentracyjnych i gett.

Autor/źródło: wikipedia

W ramach spotkania wysłuchano sprawozdania z działalności fundacji w roku 2016. Była ona m. in. zaangażowana w misję pojednania w krajach byłej Jugosławii, a zwłaszcza na terenie Bośni i Hercegowiny prowadząc spotkania dialogu przedstawicieli narodowości zamieszkujących ten kraj, świeckich oraz duchownych różnych Kościołów i religii. Ponadto fundacja zrealizowała kilka projektów w Albanii.


"Fundacja jest szczególnie zaangażowana w działalność Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, które najczęściej gromadzi młodych ludzi różnych narodów przeżywających traumę dramatycznej przeszłości i inicjuje dialog prowadzący do przebaczenia i pojednania, na rzecz budowy wspólnoty ludzi pojednanych" - powiedział KAI abp Skworc.


Przypomniał, że nową formą aktywności Fundacji są spotkania oficerów niektórych państw NATO, którzy dzielą się swymi doświadczeniami z przezwyciężania doświadczeń związanych z wojną, przemocą i terroryzmem.


Ponadto członkowie zarządu i rady Fundacji regularnie uczestniczą w uroczystościach ku czci św. Maksymiliana Kolbe. W 2015 r. była też głównym organizatorem uroczystości z okazji 50 rocznicy wymiany listów biskupów Polski i Niemiec ze słynnymi słowami: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”.


Działalność Fundacji jest finansowana z kapitału i dotacji episkopatów Niemiec i Polski. Konferencja Episkopatu Niemiec corocznie wspiera ją kwotą 50 tys. euro a episkopat Polski przeznaczył w tym roku sumę 20 tys. euro.


W Fundacji polskich biskupów obok metropolity katowickiego reprezentuję ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego KEP.


W 2017 r. Fundacja będzie kontynuowała swe działania i projekty na rzecz pokoju i pojednania w krajach Europy m. in. na Ukrainie i na Bałkanach. Ponadto jej przedstawiciele wezmą udział w uroczystościach z okazji 35-lecia kanonizacji św. Maksymiliana Kolbe, które odbędą się w Oświęcimiu w rocznicę śmierci Patrona, 14 sierpnia.

tom (KAI) / Berlin


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Fundacja Maksymiliana Kolbego, Berlin, jubileusz 10 - lecie