Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-02-20 09:31
iz / KAI

Katowice: zmarł ks. prof. Wincenty Myszor

Zmarł ks. prof. Wincenty Myszor - był profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych, wybitnym patrologiem, koptologiem i znawcą tekstów gnostyckich. Do 2008 r. pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Miał 75 lat.

Autor/źródło: pixabay

Urodził się 22 maja 1941 roku w Chełmie Śląskim. Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne ukończył w Krakowie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 6 czerwca 1965 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk bp. Herberta Bednorza.


Był członkiem Komitetu Nauk Teologicznych PAN oraz Association Internationale des Études Byzantines. W latach 1981-1995 pełnił funkcję redaktora naczelnego Rady Naukowej Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych.


W 2000 roku abp Damian Zimoń mianował go dziekanem Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach. Stanowisko piastował do roku 2008.


Jego dorobek naukowy jest imponujący. Opublikował m.in. polskie przekłady tekstów z Nag Hammadi oraz liczne tłumaczenia tekstów gnostyckich - "Gnostycyzm w tekstach z Nag Hammadi" oraz "Anapausis w teologii chrześcijańskich gnostyków". Jest także autorem pierwszego polskiego przekładu "Ewangelii Judasza". Została ona opublikowana w dwóch wersjach - tłumaczenie A opatrzone zostało naukowym komentarzem w przypisach. Jest podzielone na strony i wiersze, zgodnie z koptyjskim rękopisem. Tłumaczenie B zawiera wersję na tyle swobodną, na ile pozwala koptyjski oryginał.


Opracował także podręcznik do nauki języka koptyjskiego, zatytułowany "Język koptyjski - kurs podstawowy dialektu saidzkiego", a także – wraz z Albertyną Dembską – "Podręczny słownik koptyjsko-polski" oraz "Chrestomatię koptyjską".


W 2003 roku został odznaczony przez Stolicę Apostolską godnością kapelana Jego Świątobliwości.


Na wniosek Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podczas inauguracji roku akademickiego 2006/2007 na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach otrzymał nagrodę zespołową ministra nauki i szkolnictwa wyższego za współautorstwo syntezy "Literatura Grecji starożytnej". W 2013 roku został laureatem nagrody "Lux ex Silesia" za całokształt pracy naukowej.


Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 23 lutego. O godz. 9.30 rozpocznie się modlitwa różańcowa w intencji zmarłego a o godz. 10.00 – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca.

ksas / Katowice


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: śmierć, ks. prof. Wincenty Myszor