Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-02-20 08:26
Anna Bajon / episkopat.pl

Komunikat po obradach Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

W dniach 17-19 lutego 2017 roku, w budynku Sekretariatu Episkopatu Polski odbyło się spotkanie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Obradom przewodniczył biskup Wiesław Lechowicz.

Posiedzenie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodnej (drugi dzień obrad), 18 II 2017
Autor/źródło: EpiskopatNews

W skład PRDEZ, utworzonej w 1992 roku, wchodzi ponad 60 osób, przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i laikatu z 18 krajów Europy.

Prezydium podsumowało działalność Rady w 2016 roku oraz pracę duszpasterską wśród Polonii w kontekście Roku Miłosierdzia, jubileuszu chrztu Polski oraz Kongresu Młodzieży Polonijnej i Światowych Dni Młodzieży. Omawiano także przygotowanie i przeprowadzenie kongresów nowej ewangelizacji w Polskich Misjach Katolickich w Anglii i Walii (15-17 i 22-24 września), Francji (28-30 kwietnia) i Niemczech (25-30 kwietnia). Podjęto ponadto temat działalności charytatywnej w środowiskach polskich emigrantów. Temat wyobraźni miłosierdzia w praktyce duszpasterskiej stanie się przedmiotem najbliższych obrad plenarnych PRDEZ, które odbędą się w Niemczech (Schoenstatt) w dniach od 29 września do 1 października.

Gościem Prezydium był Sekretarz Generalny Episkopatu Polski, bp Artur Miziński, który przedstawił zebranym sytuację i działalność Kościoła w Polsce. Członkowie Prezydium mieli okazję spotkać się również z rzecznikiem prasowym Episkopatu Polski, ks. dr Pawłem Rytlem Andrianikiem i Ekonomem Episkopatu, ks. dr Januszem Majdą.

Członkowie prezydium PRDEZ wyrażają głęboką wdzięczność wszystkim zaangażowanym w duszpasterstwo Polonii i Polaków za granicą – księżom, siostrom zakonnym i osobom świeckim.

Skład Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej:

  • bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący
  • ks. Prałat Stanisław Budyń – rektor PMK w Niemczech, wiceprzewodniczący
  • Zenon Handzel (Anglia), wiceprzewodniczący
  • ks. Prałat Stefan Wylężek – rektor PMK w Anglii i Walii
  • ks. Bogusław Brzyś – rektor PMK we Francji
  • ks. dr Krzysztof Tyliszczak – kanclerz PMK w Anglii i Walii
  • Katarzyna Takàcsné – Kalińska (Węgry)
  • Małgorzata Dudek (Francja)
  • Andrzej Holm (Niemcy)


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: duszpasterstwo, emigracja, Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej, PRDEZ