Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-02-19 18:05
RV/mm

Wiedeń: przedstawiciel Stolicy Apostolskiej o kapelanach wojskowych

„Kościół katolicki zawsze dążył do zapewnienia żołnierzom opieki duchowej. Wojna pozostawia w ludziach trwałe ślady; nie tylko zakłóca więzi między braćmi i między narodami, ale także niszczy samych żołnierzy, świadków okrucieństw powodowanych przez konflikty zbrojne”.

Autor/źródło: pixabay.com

Przypomniał o tym w Wiedniu stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Ks. Janusz Urbańczyk zabrał głos podczas 845. spotkania OBWE na temat: „Rola kapelanów wojskowych w siłach zbrojnych a wolność religijna w czasie pokoju i wojny”.

„Kościół wysyła kapelanów wojskowych, by w każdej sytuacji i miejscu wspierali żołnierzy w ich codziennej pracy i stale im służyli we wszelkich potrzebach duchowych, pomagając im rozumieć centralne miejsce osoby ludzkiej oraz dobro wspólne kraju, któremu służą” – powiedział watykański przedstawiciel przy OBWE. Wskazał ponadto, że „wolność religijna to podstawowe prawo człowieka, które należy się każdemu, zawsze i w każdej sytuacji, przysługuje zatem również tym, którzy pełnią służbę w siłach zbrojnych, tak w czasie pokoju, jak i wojny”. Ks. Urbańczyk przypomniał, że obecnie na całym świecie Kościół katolicki ma 36 ordynariatów polowych, z tego 17 w państwach członkowskich Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jest w nich ponad 2,5 tys. kapelanów, którzy są „wiernymi głosicielami prawdy o pokoju” – podkreślił przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

mh / rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: wojna, żołnierze, Wiedeń, kapelani, ks. Urbańczyk