Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-19 18:05
RV/mm

Wiedeń: przedstawiciel Stolicy Apostolskiej o kapelanach wojskowych

„Kościół katolicki zawsze dążył do zapewnienia żołnierzom opieki duchowej. Wojna pozostawia w ludziach trwałe ślady; nie tylko zakłóca więzi między braćmi i między narodami, ale także niszczy samych żołnierzy, świadków okrucieństw powodowanych przez konflikty zbrojne”.

Autor/źródło: pixabay.com

Przypomniał o tym w Wiedniu stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Ks. Janusz Urbańczyk zabrał głos podczas 845. spotkania OBWE na temat: „Rola kapelanów wojskowych w siłach zbrojnych a wolność religijna w czasie pokoju i wojny”.

„Kościół wysyła kapelanów wojskowych, by w każdej sytuacji i miejscu wspierali żołnierzy w ich codziennej pracy i stale im służyli we wszelkich potrzebach duchowych, pomagając im rozumieć centralne miejsce osoby ludzkiej oraz dobro wspólne kraju, któremu służą” – powiedział watykański przedstawiciel przy OBWE. Wskazał ponadto, że „wolność religijna to podstawowe prawo człowieka, które należy się każdemu, zawsze i w każdej sytuacji, przysługuje zatem również tym, którzy pełnią służbę w siłach zbrojnych, tak w czasie pokoju, jak i wojny”. Ks. Urbańczyk przypomniał, że obecnie na całym świecie Kościół katolicki ma 36 ordynariatów polowych, z tego 17 w państwach członkowskich Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jest w nich ponad 2,5 tys. kapelanów, którzy są „wiernymi głosicielami prawdy o pokoju” – podkreślił przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

mh / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-19 17:25:32
miniaturka

Ks. Ślusarczyk: Helena Kmieć pokazała, że warto pięknie żyć

"Wielką rzeczą jest godnie umierać, ale jeszcze trudniejszą jest mądrze i pięknie żyć” - mówił w drugim dniu pogrzebu Heleny Kmieć ks. Franciszek Ślusarczyk, który wygłosił w Libiążu homilię podczas mszy św.
2017-02-19 17:47:20
miniaturka

Warszawa: uczczono 75. rocznicę utworzenia AK

- Niech ideały, dla których żyli i umierali żołnierze Armii Krajowej staną się częścią etosu współczesnego pokolenia harcerzy w służbie Bogu, Ojczyźnie i bliźnim – mówił dziś w katedrze polowej bp Józef Guzdek.
2017-02-19 18:17:35
miniaturka

Balik Eucharystycznego Ruchu Młodych w Mikstacie (fotorelacja)

Tańcem i radością także można chwalić Pana...
2017-02-19 18:43:41
miniaturka

Hiszpania: odnowa rytu mozarabskiego

W Hiszpanii odbyło się sympozjum poświęcone kard. Cisnerosowi i jego znaczeniu dla zachowania liturgii mozarabskiej. Wzięło w nim udział ok. 150 osób z całego świata, w tym m. in. prymas Hiszpanii abp Braulio Rodríguez.
2017-02-20 07:07:02
miniaturka

Papież w parafii: przebaczenie drogą do świętości

Papież spędził niedzielne popołudnie w kolejnej rzymskiej parafii. Wizytę rozpoczął od spotkania z dziećmi i młodzieżą, a także z chorymi i rodzinami, którymi opiekuje się Caritas.
2017-02-20 07:25:34
miniaturka

Episkopat Sri Lanki w obronie życia nienarodzonych

„W Sri Lance rokrocznie zachodzi w ciążę 400 tys. kobiet, z czego ok. 15 tys. przeprowadza nielegalną aborcję, a dziesięć z nich co roku umiera.