Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-02-19 17:32
KAI/mm

Warszawa: uczczono 75. rocznicę utworzenia AK

- Niech ideały, dla których żyli i umierali żołnierze Armii Krajowej staną się częścią etosu współczesnego pokolenia harcerzy w służbie Bogu, Ojczyźnie i bliźnim – mówił dziś w katedrze polowej bp Józef Guzdek.

Autor/źródło: flickr.com/CC BY-SA 2.0

 Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. z okazji 75. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz wspomnienia liturgicznego bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy.

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart i ceremonia złożenia kwiatów.Przed rozpoczęciem Mszy św. bp Józef Guzdek odznaczył medalem „Milito pro Christo” prof. Leszka Żukowskiego, prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK. Wręczając odznaczenie podkreślił, że w ten sposób chce symbolicznie oddać hołd wszystkim żołnierzom Armii Krajowej w 75. rocznicę jej powstania.

Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego.

W homilii bp Guzdek przekonywał, że zasadniczym przesłaniem płynącym z utworzenia Armii Krajowej jest konieczność budowania apolitycznego, profesjonalnego i opartego o wysokie walory moralne wojska, którego troską powinno być dbanie o bezpieczeństwo i suwerenność Ojczyzny.

Ordynariusz wojskowy przytoczył także fragment rozkazu gen. Władysława Sikorskiego podkreślającego apolityczność powstającej Armii Krajowej. - To przesłanie ma znamiona ponadczasowej prawdy! Armia powinna być apolityczna a żołnierz oddzielony od polityki i polityków. Kolejne awanse i powierzanie coraz bardziej odpowiedzialnych stanowisk w armii powinno zależeć jedynie od walorów moralnych i profesjonalizmu żołnierza - powiedział.

Zdaniem bp. Guzdka, dzisiejsza uroczystość jest także okazją do przypomnienia cierpienia i ofiary jaką ponieśli żołnierze AK. Zaapelował o szczególną troskę wobec ostatnich żyjących żołnierzy AK, których nazwał „rycerzami wolności”. Przypomniał, że po II wojnie światowej zacierano ślady działalności tej największej w dziejach Europy podziemnej armii.

Bp Guzdek wyznał, że z nadzieją patrzy na zastępy harcerzy i skautów, jako tych którzy zaniosą w przyszłość etos żołnierzy Armii Krajowej.

kos / Warszawa


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Warszawa, Armia Krajowa, harcerze, bp Guzdek, ks. Frelichowski