Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-19 13:36
BP KEP/mm

Wielkopiątkowy krzyż św. Jana Pawła II odwiedzi parafie diecezji zamojsko-lubaczowskiej

Wszystkie parafie diecezji zamojsko-lubaczowskiej odwiedzi krzyż wielkopiątkowy św. Jana Pawła II. Peregrynacja rozpocznie się 25 marca od katedry w Zamościu, a zakończy 13 października w konkatedrze w Lubaczowie.

Autor/źródło: pixabay.com

„Każda osoba w naszej diecezji, przy owym szczególnym krzyżu, do którego przytulał się w swej ostatniej Drodze Krzyżowej w 2005 roku, (…) będzie miała możliwość przyłożyć do Ukrzyżowanego Chrystusa całe swoje życie, wszystkie sprawy osobiste, rodzinne, wspólnotowe, parafialne, sprawy diecezji i Ojczyzny, a także świata całego” – napisał w liście zapowiadającym to wydarzenie ordynariusz diecezji bp Marian Rojek.

Nawiedzenie każdej parafii rozpoczynać się będzie Mszą św., podczas której krzyż zostanie wprowadzony do świątyni. Będzie tam przebywał przez blisko 24 godziny. Odwiedzinom będzie przewodniczył jeden z biskupów. Program ma uwzględnić możliwość prywatnej adoracji dla wszystkich wiernych, dla różnych grup i społeczności tworzących parafię. „Proszę o zaangażowanie się wszystkich wiernych, aby razem ze swoimi duszpasterzami dać piękny przykład miłości Ludu tej ziemi do Chrystusa Ukrzyżowanego” – zachęca bp Rojek. W każdej parafii wydarzenie poprzedzą trzydniowe rekolekcje.

Peregrynacja związana jest z jubileuszem 25-lecia istnienia diecezji zamojsko-lubaczowskiej, utworzonej bullą św. Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae populus” z części diecezji lubelskiej i z administratury apostolskiej w Lubaczowie.

„Niech to będzie dla naszej młodej, 25-letniej diecezji szczególne wydarzenie i wyznanie naszej wiary. Niech ono stanie się sposobnością do jej ożywienia, do wzmocnienia nadziei i miłości. Niech zaowocuje czynnym miłosierdziem, wzrostem w świętości życia, wierniejszym naśladowaniem św. Jana Pawła II oraz dobrymi postanowieniami na życie codzienne” – pisze bp Rojek.

„Powierzając przeżywanie peregrynacji Krzyża św. Jana Pawła II w roku Jubileuszu 25-lecia Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Matce Bożej, czczonej w licznych naszych lokalnych sanktuariach oraz św. Bratu Albertowi, ufam, iż to ważne duszpasterskie wydarzenie przyczyni się, jak tego zawsze pragnął św. Jan Paweł II, do umocnienia naszej więzi z Chrystusem i do odnowienia świadectwa wiary Ludu Bożego tej ziemi” – zaznacza ordynariusz.

Krzyż, który Jan Paweł II trzymał w dłoniach podczas ostatniej swojej Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek 2005 r. został wykonany przez jednego z artystów z archidiecezji przemyskiej Stanisława Trafalskiego. Papież otrzymał go przy okazji spotkania w Watykanie z samorządowcami z Podkarpacia. O ten krzyż poprosił Ojca Świętego jego sekretarz abp Mieczysław Mokrzycki, który do dzisiaj pozostaje jego właścicielem. Krzyż peregrynował już po archidiecezji przemyskiej oraz wrocławskiej.

pab/KAi

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-19 12:29:01
miniaturka

Papież w kolejnej rzymskiej parafii

„Już sama jego obecność wśród nas będzie wielką łaską, nawet gdyby nie powiedział żadnego słowa” – tak ks. Rondinelii opisuje klimat przygotowań do dzisiejszej popołudniowej wizyty papieża w parafii św. Marii Józefy od Serca Jezusowego, oddalonej o 20 km od centrum Rzymu.
2017-02-19 13:08:34
miniaturka

II Kongres Wielkich Miast odbędzie się w Rio de Janeiro

II Światowy Kongres Wielkich Miast poświęcony encyklice „Laudato si’” odbędzie się od 13 do 15 lipca w Rio de Janeiro.
2017-02-19 13:23:49
miniaturka

Papież na Anioł Pański: Zemsta nigdy nie prowadzi do rozwiązania konfliktów

"Wolno nam szukać sprawiedliwości; naszym obowiązkiem jest czynienie sprawiedliwości. Nie wolno nam natomiast mścić się, ani w żaden sposób podsycać zemstę, jako wyraz nienawiści i przemocy" - stwierdził papież.
2017-02-19 16:55:37
miniaturka

DEBATA ,,KONIEC Z HIPOKRYZJĄ.DISCO POLO NA SALONY?" W OLSZTYNIE

Już 27 lutego (w poniedziałek) o godz. 17.00 odbędzie się pod takim hasłem debata w Planecie 11 - bibliotece multimedialnej w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskim). Wstęp wolny!
2017-02-19 17:14:21
miniaturka
play

Franciszek: módlmy się za ofiary przemocy i wojen

Papież wezwał wspólnotę międzynarodową, by pospieszyła z pomocą ludności Demokratycznej Republiki Konga, dotkniętej kolejnym krwawym konfliktem. Przypomniał, że jego ofiarami padają również dzieci, które zamiast chodzić do szkoły wykorzystywane są jako żołnierze.
2017-02-19 17:25:32
miniaturka

Ks. Ślusarczyk: Helena Kmieć pokazała, że warto pięknie żyć

"Wielką rzeczą jest godnie umierać, ale jeszcze trudniejszą jest mądrze i pięknie żyć” - mówił w drugim dniu pogrzebu Heleny Kmieć ks. Franciszek Ślusarczyk, który wygłosił w Libiążu homilię podczas mszy św.