Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-19 12:06
Małgorzata Muszańska / KAI/mm

Bp Janocha: najważniejszym zadaniem sztuki jest pomoc w odkrywaniu Boga

- Najważniejszym zadaniem sztuki jest pomóc odkryć obraz Boga w człowieku - podkreślił bp Michał Janocha. W liturgiczne wspomnienie bł. Fra Angelico, patrona artystów, w stołecznym kościele św. Dominika na Służewie odbyła się uroczysta msza św. w intencji ludzi kultury.

Autor/źródło: M. Mazur/episkopat.pl

W homilii bp Janocha przypomniał, że człowiek został stworzony na obraz Boży i na Boże podobieństwo. - W tradycji łacińskiej te słowa traktowane są synonimicznie, tymczasem Ojcowie Wschodni rozróżniają je. Każdy obraz Boga w człowieku jest święty w związku z tym ludzka osoba jest święta z racji swojego istnienia, a więc powołania do życia - mówimy wówczas o tzw. świętości ontycznej - tłumaczył duchowny.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że w przeciwieństwie do obrazu samo podobieństwo można uzyskać lub stracić, jak w przypadku okopconej czy oszpeconej ikony. - Wówczas choć nie przestaje być nadal święta przestaje być czytelna czyli postać na niej przedstawiona przestaje być podobna do pierwowzoru. To samo się dzieje w człowieku poprzez grzech. W związku z tym Chrystus przychodzi by poprzez swoją Krew zmyć brud naszych grzechów by ta pobrudzona człowiecza ikona odzyskała podobieństwo do Boga, by na nowo stała się piękna - powiedział kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że tymi, którzy w sposób szczególny starali się dostrzegać obraz Boga w człowieku pomagając jednocześnie ludziom go dostrzec byli bł. Fra Angelico oraz bł. Brata Alberta. - Choć łączył ich jeden cel to dożyli ku niemu innymi drogami - zwrócił uwagę kaznodzieja. - Brat Angeliko uświęcił się w swoim zakonie poprzez sztukę a Brat Adam poprzez odrzucenie sztuki. Dominikanin uświęcił się poprzez malowanie obrazów, a Adam Chmielowski odrzucił obrazy malowane by odkryć, że najważniejszym obrazem jest obraz Boga w człowieku, a szczególnie w odrzuconym i cierpiącym, czego jak gdyby przeczuciem był jego obraz ECCE HOMO - zauważył bp Janocha.

Na zakończenie liturgii bp Janocha pobłogosławił dwie ikony ukazując tajemnicę Zwiastowania bliską bł. Fra Angelico

Po Mszy św. w podziemiach świątyni odbył się kameralny koncert Antoniny Krzysztoń.

mag / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-19 07:40:17
miniaturka

Bratysława: konferencja o migracji z perspektywy wiary

Problem migracji widziany z perspektywy chrześcijańskiej to temat międzynarodowej konferencji, która odbędzie się 21 lutego w Bratysławie.
2017-02-19 08:08:52
miniaturka

Jasna Góra: VIII Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

Muzycy zgromadzeni na Jasnej Górze modlili się z bp Piotrem Gregerem oraz bp seniorem Stefanem Cichym z Legnicy. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Idźcie i głoście Ewangelię”, nawiązujące do hasła roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce.
2017-02-19 08:34:42
miniaturka

Bp Lechowicz: młodzież i rodzina głównym wyzwaniem duszpasterstwa Polonii

– Wzmocnienie duszpasterstwa młodzieży oraz małżeństw i rodzin to obecnie główne wyzwania stojące przed duszpasterstwem polonijnym – powiedział bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą.
2017-02-19 12:21:47
miniaturka

DYKTANDA DLA DZIECI I DOROSŁYCH W OLSZTYNIE

20 i 21 lutego dzieci i dorośli zmierzą się z ortografią w Planecie 11 - bibliotece multimedialnej w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskim). Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody! Wstęp jest wolny! Imprezy odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna- dr inż. Piotra Grzymowicza.
2017-02-19 12:29:01
miniaturka

Papież w kolejnej rzymskiej parafii

„Już sama jego obecność wśród nas będzie wielką łaską, nawet gdyby nie powiedział żadnego słowa” – tak ks. Rondinelii opisuje klimat przygotowań do dzisiejszej popołudniowej wizyty papieża w parafii św. Marii Józefy od Serca Jezusowego, oddalonej o 20 km od centrum Rzymu.
2017-02-19 13:08:34
miniaturka

II Kongres Wielkich Miast odbędzie się w Rio de Janeiro

II Światowy Kongres Wielkich Miast poświęcony encyklice „Laudato si’” odbędzie się od 13 do 15 lipca w Rio de Janeiro.